12.5 C
İstanbul
Pazar, Nisan 14, 2024

Hindistan’ın Efsanesi Lata Mangeshkar Kimdir? Ölümü ve İslamofobi

Hindistan'ın Efsanevi Şarkıcısı Lata Mangeshkar Kimdir?“Bollywood Bülbülü” Lata Mangeshkar Kimdir?

Lata Mangeshkar, Bollywood Bülbülü, Yüzyılın sesi, Melodi Kraliçesi gibi adlarla anılan; Hindistan‘ın en sevilen ve en bilinen playback şarkıcısıdır. Mangeshkar, 1991’de tarihin en çok kaydedilen sesi (most recorded artist in history) olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Kendisinin 36 Hint dilinde ve yabancı dillerde, 30.000’den fazla şarkısı kayıtlara geçmiştir. Bu yazımızda Lata Mangeshkar Kimdir? Lata Mangeshkar ‘ın Ölümü ve İslamofobi hakkında fikirlerimizi paylaşacağız.

 

Siz de “Bu Hint kadınlarının hepsinin sesi aynı!” diye düşünenlerden misiniz? Doğru düşünüyorsunuz. İşte duyduğunuz o ince ses, Lata Ji’ye ait.

1929 doğumlu Yüzyılın Sesi, yüz yılda bir gelen bir hastalıkla; Covid-19’a bağlı zatürreden, geçtiğimiz günlerde (6 Şubat 2022) yaşama gözlerini yumdu. Kadife sesini kaybeden Hindistan yasa boğuldu.

"Bollywood Bülbülü" Lata Mangeshkar Gençliği

Eskimeyen Ses Lata Mangeshkar Kimdir?

Yaşamı boyunca birçok prestijli ödüle layık görülen şarkıcının ödülleri arasında Hindistan Hükümeti tarafından verilen Dadasaheb Phalke ile Bharat Ratna da bulunmaktadır. Lata Mangeshkar, Hindistan’ın en yüksek sivil onuru olan Bharat Ratna ödülünü 2001 yılında ulusa katkıları sayesinde almaya hak kazanmıştır.

 

Lata Mangeshkar: Bollywood Bülbülü’nin sesi hep aynı; kibar, incecik, rahatlatıcı…

Aşağıdaki videoda Lata Mangeshkar’ın 2002 yılından canlı bir performansını izleyeceksiniz. Kendisi bu eseri seslendirirken 70 yaşını çoktan devirmişti. Buna rağmen; eğer şarkıyı gözleriniz kapalı dinlerseniz bu sesin genç bir kıza ait olduğunu düşünmekten kendinizi alamazsınız. Bollywood Bülbülü’nin sesi hep aynı; kibar, incecik, rahatlatıcı…

Lata Mangeshkar – Öyle Bir Geçer Zaman Ki

93 yaşında vefat eden Lata Mangeshkar şarkılarından biri bize oldukça tanıdık. Çok ufak bir araştırma sonrasında, bu yazıyı hazırlarken öğrendim bu uyarlamayı; Lata Ji’nin şarkıları arasında biraz daha dolaşsam eminim birkaç tane daha bulabilirdim. Çünkü Türk Müzik Endüstrisi bir dönem Hint melodilerinden oldukça esinlenmiştir.

Melodi Kraliçesi Lata Mangeshkar ve Cenaze Töreni

Lata Mangeshkar Gençliği, Gitar Çalıyor

Sanata adanmış bir hayat Lata Mangeshkar… Binlerce şarkıya ses vermiş, yüzlercesini de bestelemiş biri… Müziğin kutsal bir yanı da olduğu kabul edilen Hindistan’da tahmin edilebileceği üzere büyük bir kalabalık vardı törende. Hatta vefatının ardından yapılan paylaşımlardan birinde ilginç bir görselle karşılaştım. Tanrıçalardan birinin resmi üzerine Lata Ji’nin yüzü eklenmişti photoshop ile. Kendisinin Hint halkı için ne kadar önemli olduğuna dair daha fazla açıklama yapmama gerek yok sanırım…

Başbakan Narendra Modi, Aktörler; Aamir Khan, Shraddha Kapoor, Shahrukh Khan ve yüzlercesi daha bu törendeydi. Fakat içlerinden biri, yaklaşık 20 saniyelik bir video kesitiyle hem övgülere mazhar oldu hem de lince maruz kaldı.

İslamofobi

Yüzyıllardır iç içe yaşayan Hindu ve Müslüman halklar arasında, yine yüzyıllardır bitmeyen bir çatışma var. Lata Ji‘nin cenaze töreni de bu bitmeyen çatışmalardan nasibini aldı.

Törende Lata Ji’nin naaşı bir platform üstüne yatırılmıştı. Seçkin kişiler bu platform üzerine çıkarak, halk ise bariyerlerin arkasından dualarını ettiler. Birçok yerde olduğu gibi ülkemizde de ‘My Name Is Khan‘ filmiyle tanınan ve Hindistan’da en sevilen Müslüman aktörlerden biri olan Shahrukh Khan törene Hindu menejeri Pooja Dadlani ile katıldı. Şimdi, bu isimlerin önüne neden bazı sıfatlar eklediğimi anlayacaksınız.

Shahrukh Khan törene Hindu menejeri Pooja Dadlani ile katıldı. Shahrukh Khan, Pooja Dadlani, Lata Mangeshkar

 

READ  Candan Erçetin ve Sezen Aksu'dan Keskin Bıçak


“Shahrukh Khan, Lata Mangeshkar’ın üzerine tükürdü”
başlığıyla.

Shahrukh Khan, her Müslüman gibi duasının ardından yerde yatan naaşın üzerine maskesini aralayıp üfledi. Ve sonra da Hindu geleneğine uygun olarak naaşın ayaklarına dokunup saygısını belli etti.
Yukarıda da bahsettiğim üzere yüzyıllardır birlikte yaşayan bu iki farklı dine mensup halk, sizce Müslümanların dua ardından yaptığı bu hareketi ilk defa mı görmüştü? Hele ki bir parti lideri olacak kadar eğitimli(!) biri…
Tabii ki hayır. Sadece ellerine, cahil kesimi kandırmak için bir fırsat geçmişti. Ve her İslamofobi hastasının yaptığı gibi, hiçbir fırsatı kaçıramazlardı.
Fakat başta, ülkenin bütün aktörleri; ardından da bir kısım Hindu halk ile Müslümanlar itiraz etti. Bunun bilinen bir Müslüman hareketi olduğunu beyan ettiler. Naaş üzerine tükürüldüğüne inananlar da oldu elbet. Her çobanın arkasından giden binlerce koyun bulunması durumu maalesef evrensel. Ama linçleyenler azınlıktaydı. Linçlemeye kalkıştıkları kişi de Bollywood’un Kralı olarak anılan sanatçı olunca, bu saçma linç çabası boşa çıktı.

Her Şeye Rağmen Sonuç

Hindistan ve müzik alemi, güzide bir sanatçısını kaybetti.

İki farklı dinin, hoşgörü içerisinde ne kadar güzel bir ortam oluşturabileceğinin kanıtı olması gereken bir fotoğraf fobiklerce sabote edilmeye çalışıldı. Başarısız oldu.

Ve ilgilisine Lata Mangeshkar namı diğer Lata Ji’den birkaç şarkı daha:

 

İlgilinizi Çekebilecek Diğer Yazılar;

Gönlü Bol Adam, Aamir Khan!
https://www.24okur.com/gonlu-bol-adam-aamir-khan/

Orta Doğunun Bülbülü, Feyruz!
https://www.24okur.com/orta-dogunun-bulbulu-feyruz/

Bürde İyibaşlar
Bürde İyibaşlar
Dünle beraber gitti cancağızım/ Ne kadar söz varsa düne ait/ Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.

Related Articles

11 YORUMLAR

  1. Tebrik ederim.
    Aşina olduğumuz fakat kimliği hakkında bilgimiz olmayan bir değeri sayenizde tanımış olduk.
    Başarılı yazılarınızın devamını bekliyoruz

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles