16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Onlarla Yaşama Tutundu

Beynindeki tümör sonucu 6 yaşındaki oğlu Utku Yücel’i kaybeden gazeteci Kemal Yücel, oğlunun anısını kurduğu dernekle yaşatıyor. Adana’da ‘’Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları’’ adlı derneği kuran 43 yaşındaki Kemal Yücel ilik nakli ve organ bağışı konularına dikkat çekmek amacıyla kampanyalar düzenliyor. Lösemi tedavisi gören çocuklarla yakından ilgilenen Yücel, bugün birçok çocuğa umut ışığı olmaya devam ediyor. 

Beynindeki tümör sonucu 2013 yılında 6 yaşındaki oğlunu kaybeden Kemal Yücel hayatında oğlunun vefatından önce ve sonra olmak üzere 2 ayrı dönem olduğunu belirtti. Çok zor günler geçiren, oğlunun oyuncaklarını başka çocuklara verdiğinde gördüğü mutlulukla tekrar yaşama tutunan Yücel, ‘’Utku’dan önceki yaşam evremde haber peşinde koşan, günlük rutin işlerle meşgul olan herhangi bir birey gibiydim. Fakat 2013 yılında çok acı bir şey yaşadık. Hastalığı öğrendiğimiz süreyle vefat süresi arasında sadece 27 gün vardı. 27 gün boyunca büyük çaresizlikler yaşadık. Ameliyatı gerçekleştirecek doktoru bulduk nihayetinde. Ameliyat gerçekleştikten sonraki 9 günlük yaşam mücadelesi ardından kaybettik.’’ dedi.

Yücel, ‘’Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları derneğinin hikayesi nedir?’’ sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

‘’Utku hayattayken her hafta sonu oyuncak dükkanına giderdik. Her çocuk gibi oyuncakları çok severdi. Onu kaybettikten sonra oyuncak dükkanına gittim ve yeni bir oyuncak alarak Utku’nun odasındaki anı köşesine koydum. Bu bana çok ağır geldi. Bir süre oyuncağa bakmak istemedim. Yaşadığım bunalımdan çıkmak için hayatımı çocuklara adadım. Utku’ya aldığım oyuncağı sokağa çıkarak herhangi bir çocuğa verdim. Utku yerine başka çocuk sevinsin istedim. O çocuğun yüzündeki tebessümü görünce bir oyuncak daha aldım. Başka bir çocuk ararken 3 arkadaşımla karşılaştım. Ne yaptığımı sorduklarında Utku adına oyuncak dağıttığımı söyledim. Arkadaşlarımda destek olmak istediler. Diğer hafta bu kampanya haline dönüştü. İnsanlar sosyal medya platformlarında ‘Evladına veremediği oyuncağını başka çocuklara verdi.’ şeklinde ifadeler kullandı. Çok fazla ilgi çekti. Türkiye’nin her tarafından oyuncak gelmeye başladı. İşte o günden sonra benim Utku’dan sonraki ikinci yaşam evrem başladı. O hafta yaklaşık 15 bin çocuğumuza oyuncak dağıttık. Daha sonra 180 çocuğumuza bayramlık hediye ettik. Ardından da hastane ziyaretlerinde bulundum. Bir anda kendimi çocuk onkoloji servislerinde buldum. Kök hücre bağışı hakkında çalışmalar yapmaya başladım. Fakat bireysel olarak taleplerimize karşılık alamayınca dernek işlerine giriştik. Vefat eden oğlumun anısına ‘Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları’ derneğini kurduk.’’

2014’ten bu yana 237 çocuğa uygun ilik bularak onlara tekrar hayat veren Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği, organ bağışı konusuna da dikkat çekti. Kemal Yücel oğlunu kaybettikten sonra organlarını bağışlama kararı aldı. İnsanların bu konuda yeteri kadar duyarlı olmadığını vurgulayan Yücel, ‘’Yaşam evremizde bazı ikilemler yaşarız. Sıcakla soğuk veya geceyle gündüz gibi ikilemler. Hayatımız içerisindeki bir diğer ikilemde acı ve mutluluktur. Acı ve mutluluk kolay kolay bir araya gelmiyor. Bir tarafta zamansızca yitip giden 6 yaşındaki oğlumun ardında bıraktığı acı. Diğer tarafta da onun organlarıyla hayat bulan çocukların yaşama tutunma sevinci. Dolayısıyla biz acıyla mutluluğu bir arada yaşadık.’’ dedi.

READ  Eğitimde 'Salgın Taahhütnamesi'

‘’Her Pedal Bir Umut Olsun!’’ 

Bisiklet tutkunu olduğunu söyleyen Kemal Yücel, hayallerin gerçeğe dönüşmesi metoduyla yola çıktı. Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği kök hücre ve organ bağışı çalışmalarını başka kişilere duyurabilmek amacıyla 2017 yılında ‘’Her Pedal Bir Umut Olsun’’ kampanyasını düzenledi. Farklı şehirlerde kalabalık gruplarla kampanyalar düzenleyen derneğin ilk durağı İstanbul oldu. Bu turlar sayesinde toplumsal bilincin arttığını belirten Yücel, ‘’İlk turumuzu 2017 yılında gerçekleştirdik. Daha sonra 2019 yılında Türkiye turu yaptım. Kanser hastası çocuklara ilik nakli yapmak isteyenlerden kan örnekleri alındı. Son olarak da 2021 yılında Adana’dan Çanakkale’ye pedal çevirdik. Rota boyunca insanlara kök hücre bağışını anlattım. Sadece Çanakkale turunda 9 eşleşmeye rastladık. Yani bu 9 hayatın kurtulduğu anlamına gelmekteydi.’’ diyerek kök hücre bağışının önemini vurguladı.

‘’Donörlerin Bilinçlendirilmesi Gerekiyor!’’

İnsanları kök hücre bağışı hakkında bilinçlendirmek için bisiklet turları düzenleyen Kemal Yücel Türk toplumunda bilgi eksikliğinin olduğunu söyledi. Bireylerin toplumdaki yanlış bilgiler nedeniyle kök hücre bağışından korktuklarını, zor bir süreç olarak gördüklerini belirten Yücel, ‘’İnsanlar toplum baskısından dolayı kendilerine zarar gelecek zannediyorlar ama öyle değil. Hiçbir zararı yok. Korktukları gibi bir işlem olmuyor. Kök hücre bağışının kan vermekten farkı yok. O yüzden donörlerin bilinçlendirilmesi gerekiyor’’ diyerek düşüncelerini dile getirdi. Yetkin son olarak 18 yaşını dolduran her bireyin belirli sağlık testlerinden geçerek donör olabileceğini vurguladı.

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles