12 C
İstanbul
Pazar, Şubat 25, 2024

Bir Psikoterapiden Doğan Yıldızın Adı: DİBS / Benliğini Arayan Çocuk

 
“Kitaplar, kitaplar ve kitaplar . Sence de kağıt üzerindeki küçük siyah işaretlerin bu kadar güzel bir şey olması komik değil mi ?”
 

ÖN SÖZ

Bu kitap, psikoterapi sürecinde kişiliğini arayan bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Dibs adında küçük bir erkek çocuğun gerçek yaşamından alınmıştır. Küçük Dibs, yaşamın zorluklarıyla karşılaştıkça, benliğini fark etmeye başlamış; benliğini ve zekâsını keşfettikçe kendisini kimi zaman şaşıracağı kimi zaman da sevineceği bir yolculukta bulmuştur…
 
VIRGINIA M. AXLINE beş yaşındaki bir çocuğun gerçek yaşamından aldığı hikâyesini muhteşem anlatımıyla okuyucuya sunmaktadır. Okurken içinizdeki şefkat duygularınız bir hayli yükselecektir. Kimi yerlerde kendinizden parçalar bulacaksınız, kimi yerlerde zavallı çocuk neler yaşamış diyeceksiniz ve kitabı tamamladığınızda her çocuğun kendine özgü hayal dünyası olmalı görüşünü inadına savunacaksınız. Dibsle birlikte sizin ruhunuzda iyileşecek. Onun iyileşme sürecine dahil olduğunuzda sizde onun için uğraşacaksınız.
Çocukları anlamak için , onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak için bu kitap çok güzel bir fırsat. Çocukların dünyasına girmek isteyen herkes bu kitabı mutlaka okumalı.. Ben okurken hem kendi yaralarımı hem Dibs’in yaralarını sardım. Sizin de aynı hislerle okuyacağınızı ümit ediyorum.
Oyun Terapisi adlı kitabının da yazarı olan AXLINE , aslında bize şu mesajı veriyor.
Her çocuğun içinde sakladığı bir cevher vardır yeter ki biz onu açığa çıkaracak ortamları sunalım.
 
“Bence tüm çocukların tırmanmak için kendi tepeleri olmalı. Ve bence tüm çocukların gökyüzünde sadece kendilerine ait bir yıldızları olmalı. Ve bence tüm çocukların kendilerine ait bir ağaçları olmalı. Bence böyle olmalı…”
 
 
 
 
Kitabın arka kapağında yazan bu yazı çok ilgimi çekmişti. Kitabı okurken bunu Dibs’in söylediğini duyunca da irkildim. Beş yaşındaki bir çocuktu bunları düşünen. Her çocuğun bir dünyası olmasını isteyen. Sorgulayalım kendimizi bu noktada bizler çocuklara ne kadar bir dünya yaratmalarına izin veriyoruz. Kendilerine ait hissettikleri oyuncaklardan başka ne veriyoruz, lütfen sorgulayalım.
 
Dördüncü Bölüm
“Dünyasıyla baş edebilmek için güçlenmesi gerekiyordu. Bu güç onun içinden gelmeliydi ve dünya ile olduğu haliyle baş edebildiğini bizzat deneyimlemeliydi.”
 
Altıncı Bölüm
“…bir insanın sahip olduğu tüm özellikleriyle sevgi ve saygı görmeyi, her şeyden daha fazla istemesi olabilir miydi?”
 
“Çocuk başka kişilere, onların haklarına ve farklılıklara saygı duymayı öğrenmeden önce, ilk olarak özsaygıyı ve kendisini anladıkça gelişen haysiyet duygusunu öğrenmelidir.”
 
Sekizinci Bölüm
“Söyleyecek çok şey var. Ve söylenmeyecek de! Bazı şeylerin söylenmemesi daha iyidir. Ancak söylenmemiş şeyler bazen yük haline gelir.”
 
“Savunmaları çökmüş, tükenmiş, korkmuş, yalnız, mutsuz iki insan… yanılabileceğimizi ve yanıldığımızı kabul etmiş…”
 
On Üçüncü Bölüm
“Ah boya! Ah masmavi boya!
Ne ,ah ne yapabilirsin?
Bir gökyüzünü boyayabilirsin.
Bir nehri boyayabilirsin.
Bir çiçeği boyayabilirsin.
Bir kuşu boyayabilirsin.
Her şey mavi olur
Eğer sen onları maviye boyarsan.
Ah mavi boya, ah masmavi boya!
.
.
 
“İnsanlar söylediklerini her zaman yapmazlar.”
 
On Beşinci Bölüm
“Ağlıyorum çünkü üzerime kapanıp kilitlenmiş kapıların acısını tekrar hissediyorum.”
 
SON SÖZ
“Hepimiz deneyimlerimiz, ilişkilerimiz, düşüncelerimiz ve duygularımızın sonucunda büyüyen ve gelişen kişilikleriz. Bizler bir hayatı oluşturmaya yarayan parçaların toplamıyız.”
 
“… önemli şeyler her şeyi unuttuktan sonra aklımızda kalanlardır…”
 
“Dediğim gibi istediğim gibi. Dediğin gibi istediğin gibi. Dediğimiz gibi istediğimiz gibi. Sanırım Dibs dünya genelinde hepimizin istediği şeyi istiyordu: Değerli bir insan olduğunu hissetmek için fırsat. Onurlu bir insan olarak istenmek, saygı görmek, kabul edilmek.”
 
Kitap size tamamen başka bir dünyanın kapısını aralıyor. Kendi 5 yaşınıza dönüyorsunuz. Kendinizi sorguluyorsunuz. Hayatınızı sorguluyorsunuz. Yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı da…
Dibs bana çok şey öğretti. Derinlerime gömdüğüm acılarımla yüzleşmeyi, hayal kurmayı, düşlemeyi, sevmeyi, sevilmeyi ve daha nicesini.. Teşekkürler Dibs.
 
Sizlere de farklı dünyaların kapısını açması dileğimle keyifli okumalar…
READ  Umutlarını Yitirmeyen İnsan Portreleri: Memleketimden İnsan Manzaraları
ŞeymaNur Sevinç
ŞeymaNur Sevinç
Az buçuk yazan, çokça okumaya çalışan bir fani.

Related Articles

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles