Resmin sen değilsin ki… Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil, resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın, izin ver ben onu seveyim.

On-on beş dakikadır düşünüyorum başlığı ne olsa bu yazının diye. Hikâyesi, kurgusu hem o kadar amiyane deyimiyle aykırı hem öylesine duru ve berrak ki ne yazsam eksik kalırdı. Yazabileceğim her şey spoiler olacakmış gibi hissediyorum. Filmin baş karakteri boyacı Halil çalıştığı büyük bir evin duvarında Meral ‘in resmini görür ve resmine aşık olur.

Fakat hikâye akıllara gelen şekliyle devam etmez. Meral ise Halil ‘in resmine böylesine aşık olmasına hem şaşırır hem de içten içe mutlu olur ve karşılık vermek ister. Halil bu durum karşısında gayet net ve vakur bir tavırla cevap verir: “Hayır sana ait bir mesele değil bu. Resminle benim aramdaki bir durum seni ilgilendirmez. Ben senin resmine aşığım.” Film Halil, resim ve Meral çerçevesinde devam eder. Halil her ne kadar Meral ‘den uzak durmaya, resmine olan aşkının onda hayal kırıklığına uğrayacağına inansa da zamanla ustasının ve Meral ‘in ardı ardına iteklemeleriyle kendini toparlar ve cesaret eder Meral ‘in hayatına ortak olmaya. Meral ‘in etrafında dolaşan bir başka kişi ise onu rahat bırakmayacaktır. Ki Meral ‘in babası Halil ‘e müspet bir dönüşte bulunmamıştır.
….

Buraya kadar konunun yeterince ilginizi çektiği ve daha fazla bir şeyler söyleyip spoiler vermemek gerektiği kanaatindeyim. Bu arada bana kalırsa Halil gayet de haklıydı. Ki zaten insanlara karşı hissettiğimiz çoğu şeyin mimarı bizler değil miyiz? Halil ‘in duyduğu aşk için Meral ‘in fotoğrafı kâfi değil mi? Hem efsaneler, destanlar hikayeler veliler aşıklar da dememiş mi “Seversin, kavuşamazsın aşk olur” diye. Belki de kavuşmak bozumudur aşkın. Hem insanın dokunduğu her şeye gaflet bulaşıyor kardeşim. Kim ne derse desin. Meral Halil ‘in aşkına karşılık verdi de ne oldu? Mutlu mu oldular?

Velhasıl siz bu filmi izleyin bir düşünün bakalım Halil haklı mı değil mi? He bir de hangi öneri yazısına girsek yabancı yabancı filmler diziler. Bizim ne güzel filmlerimiz var siyah beyaz. Şiir tadında…
Keyifli seyirler dilerim güzel insanlar.. Allah’a emanet.

 

'Yazmak ibadetimdir, ibadetimdir şiir Kalemimdir askeri cihat meydanlarının" 19 yaşında, kendine Hakk'kı ve hakkı anlatmayı şiar edinmiş, aciz bir kul.

One Comment

  1. Merve Alıcı Cevapla

    “Bazen tam vaktinde bir film izlersiniz.” Ben birkaç dk önce bu filmi bitirdim. Sevmek Zamanı izlenir mi izledim işte. ❤ Kocaman teşekkürler önerin için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir