Bahtın Düşmanından Kötü: Hasret Gültekin

Herkese selamlar. Yine bir müzik önerisinde buluşmak nasip oldu ve sanırım yine sizleri biraz hüzünlendireceğim. Keyifli okumalar dilerken linki hemen buraya bırakıyorum ki okurken bir yandan da bu lezzetli yorumu dinleyesiniz.

Birkaç gün önce Youtube’da bir videoya denk geldim. Biraz irdeledikten sonra bazılarınızın tanıdığı bazılarınızın hiç duymadığı kıymetli bir değer olan Hasret Gültekin’le karşılaştım. Tam adı Hasret Şükrü Gültekin olan güzel insan 1 Mayıs 1971’de Sivas İmranlı’da dünyaya geldi, ne acıdır ki seneler sonra yine 2 Temmuz 1993’te Madımak Katliamı’nda acı bir şekilde dünyaya gözlerini yumdu. Sırası gelmişken bu acı olayı ve yitirdiklerimizi de yâd etmeden geçmeyelim isterim… Asım Bezirci’ye, Metin Altıok’a, Nesimi Çimen’e, Muhlis Akarsu’ya, Hasret Gültekin’e ve yitip giden güzel insanlara selam ve rahmet dileğimle…

Sabahattin Ali…

Parçaya gelirsek bir başka güzel insan Sabahattin Ali’nin hapishanede yazdığı bir şiirdir; Göklerde Kartal Gibiydim şiiri.  Şimdi bir de Sabahattin Ali’nin hikâyesine girip gününüzü hüzün dumanlarıyla kaplamak istemiyorum. Bestesini Ali Ekber Eren’in yapmış olduğu ve daha çok Volkan Konak’tan dinlemeye alışkın olduğumuz parçaya Hasret Gültekin tadına doyulmaz bir lezzet katmış hiç şüphesiz.

Göklerde kartal gibiydim.
Kanatlarımdan vuruldum;
Mor çiçekli dal gibiydim,
Bahar vaktinde kırıldım.

Yar olmadı bana devir,
Her günüm bir başka zehir;
Hapishanelerde demir
Parmaklıklara sarıldım.

Coşkundum pınarlar gibi,
Sarhoştum rüzgarlar gibi;
İhtiyar çınarlar gibi
Bir gün içinde devrildim.

Ekmeğim bahtımdan katı,
Bahtım düşmanımdan kötü;
Böyle kepaze hayatı
Sürüklemekten yoruldum.

Kimseye soramadığım,
Doyunca saramadığım,
Görmesem duramadığım
Nazlı yarimden ayrıldım.

Dingin tavrı, özgün tarzda heceleye heceleye okuyuşu, bağlamasını tabiri caizse ağlatması ile tekrar tekrar dinleyeceğiniz bir kayıt… Bir sonraki öneride görüşmek üzere…

'Yazmak ibadetimdir, ibadetimdir şiir Kalemimdir askeri cihat meydanlarının" 19 yaşında, kendine Hakk'kı ve hakkı anlatmayı şiar edinmiş, aciz bir kul.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir