21.8 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Kendinin Farkında Ol

İnsanlar size her zaman ne yapmanız ve nasıl olmanız gerektiği konusunda öğüt verir durur. Sanki en doğrusunu onlar bilirlermiş gibi… Oku, okumazsan büyük adam olamazsın! Oku, okumazsan hep birilerine muhtaç kalırsın! Oku, okumazsan kimse sana saygı duymaz ve oku, okumazsan kimse yüzüne bakmaz…
Peki saygın insanların hepsi gerçekten de okumuş mudur? Yani okuyan herkes özgür müdür, kimseye ihtiyacı yok mudur? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü gerçekten bu sorunun cevabı hayır.. Herkes güzel bir bölümde güzel bir okulda eğitim alma imkanına sahip değil, ama bu imkansızlık hayatta iyi yerlere gelmeye bir engel değil.
Sizin gibi ben de farkındayım ki hayatımızı rahat bir şekilde idame ettirebilmek için analitik düşünmek, okuduğunu hızlı bir şekilde anlamak ve diğerlerinden farklı bir şekilde düşünmemiz gerektiği aşılandı bizlere. Ama bu özelliklere sahip olmak gelecek hayatında rahat etmek için bir kesinlik sunmadı. Yani hiç kimsenin değeri bir kaç soruya doğru cevap verebilme ile ölçülemez. Sizin sahip olduğunuz zeka ve yetenek bambaşka şeylerde başarı elde etmenizi sağlayabilir. Sizler üstü örtülmeye çalışmış bir cevher olabilirsiniz. Başarısız olduğunuz anda sorguladığınız şey zekanız olmasın. Ben nerede iyiyim, ne konuda iyiyim olsun. Elbet cevabı bulacaksınız. Siz kendiniz farkında olun ki insanlar da sizi fark edebilsinler.
Hayat başkalarının kararlarına göre hareket etmek için çok kısa. Siz elinizde olan süreyi kendinizi fark etmek için harcayın, başkalarını mutlu etmek için değil. Çünkü tek bir hayatınız var ve sahibi sadece sizsiniz.

READ  Paraları Değil de Kendimizi mi Harcadık?
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles