17.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023

Hitler Keşke Ressam Olsaydı

Bana ne olmak istediğimi sordu. Derhal şu cevabı verdim: “Ressam.”

Adolf Hitler, ortaokul dönemlerinde ressamlığa büyük bir ilgi duymuş ve okul derslerine çalışmaktan ziyade zamanını resim çizmeye ayırıyormuş. Ressam olmak isteyen Hitler, babasıyla hep çekişme halindeymiş. Hitler’in yazdığına göre, babasının hayatı acılarla doluydu ve babası çok zorlu dönemlerden geçmişti. Oğlunun da zorlu bir hayat sürdürmesini istemeyen babası, Hitler’in memur olması konusunda diretiyor ve baskı yapmayı sürdürüyormuş. Hitler’in ise memuriyete ‘tiksintisi’ gittikçe artıyormuş.  

“Babam beni memur yapmak istiyordu. On bir yaşında idim. Derhal babama karşı çıktım. Memur olmak istemiyordum. Öğüt ve sert hareketler beni yenemedi… Onun tek düşüncesi beni memur yapmaktı Bundan uzak durduğumu gördüğü ve tam olarak anladığı zaman ilk defa bana ne olmak istediğimi sordu. Derhal şu cevabı verdim: “Ressam”.  “Ressam olmak mı? Hayır… Hayır… Asla!” diyordu.” (Kavgam)

Hitler, kendi hayatını anlattığı Kavgam’da, profesyonel sanatçı olmak istediğini anlatıyor. Babasının vefatı sonrası Viyana Sanat Akademisi’ne başvuruyor, fakat akademiye kabul edilmiyor. Hatta gazeteci  Jhon Gunther, Hitler’in Viyana Akademisi’ndeki resimleri için: “Tamamen ritim, renk, his veya manevi hayal gücünden yoksunlar. Mimarın eskizleri: acı verici ve kesin çizgiler, başka bir şey değil. Hitler’e okula gitmesini ve umutsuzluk içinde saf sanattan vazgeçmesinin söylenmesi şaşırtıcı değil.” eleştirisinde bulunmuştur ( Gunther, Jhon (1940). Inside Europe). Bazı hocaları Hitler’in ressamlıktan ziyade mimarlık alanında yetenekli olduğunu düşündüler. Fakat Hitler’in tekrar ortaokula dönüp eğitimine yeniden başlama niyeti yoktu.

Hitler, yoksulluk çektiği dönemlerde kartpostallar ve evler çizerek geçimini sağlamış. Ta ki içindeki ‘milliyetçi ruhu’ dışa vurana kadar.

Hitler’in tablolarını eleştirecek kadar resim sanatına hakim değilim. Fakat dünyada büyük yıkımlara neden olan Hitler’e dair bir şeyler okudukça ve izledikçe “Hitler keşke ressam olsaydı” diyorum.

  (Hitler Haus am See)                           

                                                              (Münih’teki Eski İkamet Avlusu, Hitler, 1914)

Önceki İçerikVa’Acz
Sonraki İçerikKendiyle Konuşanlar
Mine Karadağ
Merhaba. 21 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiyim.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles