20.9 C
İstanbul
Pazar, Ekim 2, 2022

Kaderin Yazıldığı Gün: Sirius Yıldızı Kavuşumu

5-6-7 Temmuz tarihlerinde Güneş ve sabit yıldız olan Sirius kavuşuyor! Kur’an-ı Kerim’de Necm Suresi’nde Şira olarak bahsedilen Sirius Yıldızı‘nın kavuşucağı günlerde kaderin yazılacağı söylenir. Peki Sirius Yıldızı‘nın öyküsü nedir? Gelin, bakalım.

Sirius Yıldızı, Kuzey Yarım Küre’nin en parlak yıldızıdır. Gökyüzündeki şekli köpeğe benzetilir. Bu nedenle “Köpek Yıldızı” da denmektedir. Türkçe’de “Akyıldız” olarak söylenirken demire benzetildiği için “Demir Kazık” da denir. 14 derece Yengeç burcunda yer alır. Bu derecede Güneş her yıl yer alır ve en sıcak günler (soltis) başlar.

Eski Uygarlıklarda Bereket Getiriyordu!

Birçok uygarlık gökyüzünü ve yıldızları incelemiş, hareketlerine göre yaşamlarını şekillendirmiştir. Sirius Yıldızı Mısırlılardan Roma İmparatorluğu’na kadar birçok eski uygarlıkların çeşitli sistemlerini, takvimlerini oluşturmalarında, mevsim geçişlerinde ve gemici pusulalarında kullanılan çok önemli bir yıldızdır. Hatta Mısırlılar, piramitlerini tepelerinde Sirius Yıldızı‘nı gözlemleyebilecek şekilde inşa etmişlerdir. Piramit ve tapınaklarının içinde yıldızı simgelemeye özen göstermişlerdir. Sirius Yıldızı, Güneş doğmadan görüldüğünde Nil Nehri taşmaya başlıyordu. Bu durum tarım yapmak için topraklarını besliyor ve bereket getiriyordu. Bu nedenle sel ve su taşkınlarıyla da ilgili hale gelmiştir. Sirius Yıldızı’nın puslu olduğu günlerde de çeşitli salgın hastalıkların ortaya çıktığını görmüşlerdir.

Romalıların ise bu dönemde ekinlerinin bereketi artsın diye köpek kurban etme gelenekleri vardı.

Birçok Mitolojik Hikâyeye Konu Oldu!

Hint mitolojisine göre ise güzel bir hikâyesi vardır. Cennetin kapısına ulaşmak için yola çıkan dört kardeş vardır. İlki savaşçı ve komutan, ikincisi oldukça iyi bir şair, üçüncüsü ünlü bir aşık, dördüncü yani en küçük kardeş ise fazlasıyla gurur duyduğu bir köpeğe sahiptir. En küçük kardeş, uzun ve yorucu olaylar sonucu ilk kardeşini savaşta, ikinci kardeşini düğünde üçüncü kardeşini ise bir prensesin yanında bırakarak cennetin kapısına ulaşır. Ama köpeği cennete giremez. Bu nedenle cennete girmekten vazgeçer. Onun bu yolculuğunu cennetten izleyenler kardeşlerini terk ettiği hâlde neden köpeği terk etmediğini sorarlar. Küçük kardeş ise abilerinin kaderlerini izlediğini ama köpeğinin tüm kalbiyle kendisine bağlı olduğunu söyler. Bunun üzerine köpeği bir takım yıldız haline getirirler. Bu takım yıldızının en parlak yıldızı olan Sirius ise köpeğin kalbidir.

Günümüze kadar gelen bu mitolojik hikayeler sonrasında modern edebiyatta ise ünlü fantastik roman serisi Harry Potter’da köpeğe dönüşen bir animagus karakter olarak da Sirius Black‘i görmekteyiz.

Sirius Yıldızı astrolojide ise ün, şöhret, servet, aile, okült dallara ilgi duyma, sıcaklık, sel, su taşkınlığı, salgın hastalık, kuduz vb. gibi konuları simgeler.

Kaderin yazıldığı söylenen bugünlerde güzellikler sizinle olsun!

Hilal Gülen
İçine dünyaları sığdırdığınız yumruk kadar kalbinizin kırılışı bir "si" notası. Solfejdeki en ince ses. Ben bunu bir bercesteye işliyorum.

Related Articles

1 Yorum

  1. İyi ki bu kavuşumu kaleme aldın Hilal’cim. Beklediğim bir yazıydı. Sayende Hint Mitolojisindeki hikâyesini de öğrenmiş oldum. Dünya Güneş’in etrafında döner, Güneş de Sirius’un etrafında… Sirius’un aydınlık ve karanlık tarafları da vardır. Bugünkü kadersel niyetlerimiz kalbimizi ve ruhumuzu aydınlatsın. Bu da bütünün hayrına olsun. Emeğine sağlık. ☄

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles