Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir

Her çocuk öğrenir; sadece aynı günde veya aynı şekilde değil…

Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) 2007 yapımı Aamir Khan‘ın başrolünde oynadığı bir filmdir. Her Çocuk Özeldir ismiyle de biliniyor. Bu filmi ilk izlediğimde çocukları anlamadan yargıladığımızı fark ettim.

Filmin konusu kısaca şöyledir:

Harfleri ve sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan arkadaşları ve ailesi tarafından tembel, aptal muamelesi görür. Abisi okulun en başarılı öğrencisiyken Ishaan’ın tam aksi durumu babasını çileden çıkartır. Bilerek çalışmadığını düşünür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda dengesiz bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3. sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Tam her şeyden ümidini kesmişken biri Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir. Okullarına yeni gelen resim öğretmenleri Ram Shankar Nikumbh Ishaan’a bambaşka bir dünyanın kapısını aralar. Öğretmenlerinin yoğun çabasıyla hayata dönen, derslerinde başarı gösteren ve en önemlisi resim alanında çok iyi çalışmalar yapan bir öğrenciye dönüşür. Hayatta en şanslı kişiler küçükken iyi bir öğretmene rastlayan kişilerdir.


“Gerçek dünya acımasız, rekabete dayalı bir dünya. Herkes çocuğu dereceye girsin, birinci olsun istiyor. Doktor, mühendis, yönetici…Daha azı kabul edilemez. Allah aşkına bir düşünün… Her çocuğun kendine özgü yetenekleri, kapasitesi ve hayalleri vardır. Ama yok öyle… Herkes aynı yarışta, aynı şekilde yetişmeli. Beş parmağın bile beşi bir değil. İsterseniz itip çekin, aynı hizaya getirmeyi deneyin. Parmaklarınız kırılır…”

“Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen fakat hiç bir şeyin değerini bilmeyen insandır.”


“Hayatın amacını mutlu olduğun yerde ara.”


“Çocukken ben de öğrenmede sorun yaşardım. Babam beni hiç anlamazdı. Beni yaramaz, edepsiz sanar; çalışmamak için bahaneler ürettiğimi düşünürdü. Beni bir hiç sayıyordu. Beceriksiz, aptal biri neyi başarabilirdi ki ?”

“Dünya ne anlam veriyorsanız odur, bakan kişinin gözlerindedir anlamı…”

Öğretmenlerin, öğretmen adaylarının ve her ebeveynin muhakkak izlemesi gereken bir film. İzledikten sonra bazı bakış açıları kazandıracaktır sizlere. Her zaman favori filmlerimin arasındadır. Unutmayın her çocuk özeldir.

Keyifli seyirler ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir