17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Tanrı’nın Çıplak Hediyesi: Lady Godiva

Lady Godiva 17 yaşındayken kendisinden bir hayli büyük Mercia Kontu Leofric ile evlenir. Evliliğin ilk zamanları iyi giderken Kontun, Coventry halkından istediği yüklü vergiler sebebiyle çiftin arası açılır. Halk 11. yüzyılda İngiltere Coventry’de uygulanan ağır vergilerden isyan halindedir. Vergileri arttıran Lord Leofric’in eşi Lady Godiva halktan yana tutum alır ve eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır ancak bir sonuç elde edemez ve ikna etmeyi başaramaz.

Kont eşinin bu konuşmalarından sıkılmaya başlar ve eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar. Lady Godiva’nın at sırtında, kızıl saçlarına sarınarak, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi şartıyla vergi yükünü azaltacağını söyler. Lady Godiva’nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord, eşinin baskılarından bu şekilde kurtulacağını düşünür. “Çırılçıplak yürü de Tanrı’nın hediyesini herkese göster” diyen Kont’un böyle bir teklifi karısının dindar ve muhafazakâr olup kabul etmeyeceğini düşündüğü için söylediği düşünülür.

Kont’un düşüncesinin aksine Godiva bu teklifi kabul eder ve tüm insanlığı şaşırtacak o kaideyi yerine getirir.

Atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak geçişini yapar. Bu durumu öğrenen halk, dükkanlarının kepenklerini indirip evlerine girer. Lady’nin onuruna kimse sokağa adımını atmaz, hiçbir pencerenin perdesi aralanmaz. Lady’nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı sokakları boş bırakarak gösterirler.

Atın üstünde upuzun kızıl saçlarını salarak bütün şehri dolaşır. Ancak içlerinden biri (Terzi Tom) merakına yenik düşüp kepenginin aralığından Godiva’ya bakar ve kör olur. Son göreceği güzelliğin Lady Godiva olacağını bile bile kör olmaya razı gelir. İngilizlerin “Peeping Tom” (Röntgenci Tom) deyimi de böyle ortaya çıkmış olur. Lady Godiva kocasına karşı direnişte galip gelir Kont ise sözünde durup vergileri kaldırır.

Lady Godiva 11. yüzyıl İngiltere’sinde bir efsaneye dönüşmüştür. Cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok ressama, şaire, heykeltıraşa hatta Freud’a bile ilham kaynağı olmuştur.

Günümüzde “Femen“ adlı bir grup Lady Godiva’dan ilham alarak dünyanın dört bir yanında soyunarak direnmeye devam etmekte.

READ  Zulima İbrani Bir Kız Çocuğudur!
Gülsüm Özalp
Gülsüm Özalp
Ben Gülsüm. Edebiyatçıyım. Yaklaşık bir yıldır 24Okur ekibiyle çalışıp, editörlük yapıyorum. Aynı zamanda felsefeye ilgim var.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles