21.8 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Corona Virüsü Hakkında Kısa Bilgi

Coronavirüsü insanlara ve hayvan türlerine bulaşan bir çeşit virüstür. İnsanlarda soğuk algınlığından zatüreye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Coronavirüsü belirtisi -35 oranında boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve yorgunluk ile devam eden soğuk algınlığına yol açar. Bu belirtiler tespit edildiğinde hastaneye gidilmesi gerekir.  

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinden bildirilen olgunun da bugüne kadar hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs ile enfekte olduğu saptanmıştır.

Aralık ayında ortaya çıktığı sanılan virüs, şu ana kadar 170 kişinin ölümüne neden oldu.

Hastalığın, Çin’in 11 milyon nüfuslu kenti Wuhan’daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Çinli yetkililer Hubei bölgesinde toplam 50 milyon kişinin yaşadığı kentlere seyahat kısıtlaması uyguluyor. Wuhan şehri karantinaya alınmış durumda.

Bulaşma Yolu?

Wuhan şehrinde başlayan bu enfeksiyonun muhtemelen deniz ürünleri ve çeşitli vahşi hayvan et ürünlerinin de satıldığı pazardan insana bulaştığı düşünülmektedir. Şu an hastalığın insandan insana bulaştığı kanıtlanmıştır. Bulaşma şu ana kadar yoğunlukla hasta ile aynı ailede ya da ortamda bulunanlarda ve damlacık önlemlerini almayan sağlık çalışanlarında görülmüştür. Bulaşma genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında oluşan damlacıklarının 1 m’ye kadar yakın temasta ve korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ile olmaktadır.

Şu an için bilinen, enfekte olgularda öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğü yakınmaları olup, ağır olgularda solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hayatı tehdit eden multi organ yetmezliği gelişebilmektedir.

Hastalığın Tedavisi var mıdır? 

Şu an için hastlığı tedavi edecek herhangi bir ilaç yoktur, tedavi semptomatik olup yatak istirahati, bol sıvı tüketimi ve günlük alınması gerekli olan kalorinin alınması vücut direnci açısından önemlidir. Zira hastalığı tedavi edecek olan vücut direncidir.

READ  Peyami Safa Sempozyumu

Son bilgilere göre ülkemizde herhangi bir Coronavirüsüne rastlanmadı.


Muhammed Altun
Muhammed Altun
Kafasının estiği yere giden bir yolcu. :) :) Bir dünya yaratın ve o dünyanın içine en güzel aşkları koyun ve başrol oyuncusu siz olun lakin o oyunu kuralına göre oynayın...

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles