8.6 C
İstanbul
Pazar, Mart 3, 2024

Pozitif Haberler

Her gün televizyon kanallarında, gazetelerde, internette birçok farklı habere rastlıyoruz. Çoğumuzun dikkatini çektiği üzere günümüzde bu haberlerin büyük bir çoğunluğunu hepimizi sarsan üzücü haberler oluşturuyor. Dünyada olup biten şiddet, pandemi, ırkçılık gibi olaylara göz yummak tabii ki mümkün ve doğru değil.

Etrafımızda gelişen olayları öğrenmek çok önemli ama bu sadece negatif içerikli haberleri okumamız gerektiği anlamına da gelmiyor. Dünya’nın dört bir yanında hepimizi sevindirici gelişmeler de yaşanmakta ve biz tüm bu endişe ve hayatın meşguliyeti arasında bu gelişmeleri fark edemiyor olabiliriz. İnsanlığın, doğanın gidişatına dair bizi umutlandıracak birkaç haberi her hafta sizler için derleyeceğiz.

Her gün iyi olmayabilir ama her günün içinde iyi bir şey mutlaka vardır. -Alice Morse Earle

İşte yeni bir haftaya pozitif başlamamızı sağlayacak, gergin yüzlerimizde güzel bir tebessüme sebep olacak haftanın haberleri:

1- Almanya Tek Kullanımlık Plastik ve Strafor Üretimini Yasaklıyor!

Almanya hükümeti Avrupa Birliği’nin çevre dostu hareketinin izinde büyük bir değişikliğe gidiyor. Saatte 320 bin plastik ürünün çöpe gittiği Almanya’da 3 Temmuz 2021’den itibaren tek kullanımlık plastik ürünler ve strafor tüketimi yasak olacak. Alman Çevre Bakanı Schulze bu yasağın “kullan-at” kültüründen uzaklaşmanın büyük bir parçası olduğunu belirtiyor.

2- MIT Bilim İnsanları Bulunduğu Ortamı 30 Dakikada Dezenfekte Eden Bir Robot Geliştirdi!

Göremediğimiz, dokunamadığımız her türlü madde bizler için bugün Covid-19 tehlikesini oluşturuyor. Neyse ki kimyasal ürünlerimiz temizlik konusunda oldukça etkili. Ama ne yazık ki kimyasal ürünler bazen pahalı, tehlikeli veya zaman öldürücü olabiliyor.

READ  2021 'İstiklal Marşı' Yılı Olarak Kabul Edildi

Tam da bu sebepten Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) robotik takımı, Ava Robotics ve Greater Boston Food Bank ile işbirliği yaparak yüzeyleri kısa bir sürede korona virüsünden dezenfekte eden bir robotik sistem geliştirdiler. Geliştirdikleri bu sistemde UV-C ışınları kullanan robot otonom bir şekilde 30 dakika içerisinde Boston Gıda Bankası’nı dezenfekte etmeyi başarıyor.Bu teknolojik gelişmenin korona virüsü ile mücadelede büyük bir yeri olduğuna inanılıyor.

3- Ankara’da Umutlu Yaşam Uygulama Merkezi açılıyor!

8 bin metrekarelik bir alana kurulacak olan Umutlu Yaşam Uygulama Merkezi’nde engelli bireylerin tüm ihtiyaçları karşılanacak ve sosyalleşmeleri için birçok faaliyet düzenlenecek. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek,”Doğal yaşam alanı ile vatandaşlarımızı buluşturacağımız bu merkezimizde havuzlu bahçe ortamını sunmuş olacağız. El sanatlarından takı tasarımına halk oyunları, seramik, robotik kodlama gibi çok yönlü atölyelere ev sahipliği yapacağız. Bu sayede Gölbaşı’nda yaşayan engelli vatandaşlarımız, hem kendi başlarına mücadele edebilme hem de yeteneklerini geliştirip meslek edinebilme imkanına sahip olacaklar.” sözleriyle merkezin detaylarını belirtti.

4- Yapay Zekanın Etik Olmayan Kararlar Vermesini Önleyecek Bir Matematik Formülü Açığa Çıkarıldı!

İngiltere ve İsviçre’den araştırmacılar iş yerlerinde etik olmayan ve potansiyel dahilinde masraflı kararlar verilmesini önleyecek bir formül buldular. Warwick Üniversitesi, Londra Imperial College, EPFL ve strateji firması Sciteb işbirlikçileri yeni bir “Etik Olmayan Optimizasyon Prensibi” oluşturarak yapay zekanın tüm kararlarını etkileyecek basit bir formül geliştirdiler. 1 Temmuzda tüm detayları Royal Society Open Science adlı bir gazetede açıkladılar.

5- Sağır İnsanlar İçin Yoga Teknikleri Geliştirildi!

Yeni bir yoga okulu, duyma güçlüğü çeken insanlar için işaret dili ile dersler hazırladı ve karantina süreci sebebiyle şu anda çevrimiçi olarak ders vermekte. Öğrenciler derslerden çok memnun ve hayatlarında daha önce hiç bu kadar huzurlu ve sakin hissetmediklerini belirtiyorlar. Sıradan yoga derslerine kabul edilmediklerini belirten ve bu gibi bazı aktivitelerden geri kalmak zorunda kalan işitme engelli insanlar için umut verici bir gelişme.

READ  Banksy'nin Yeni Eseri Ortaya Çıktı!

6- Paris’te Her Sokağa Bir Bisiklet Yolu!

Paris’in ilk kadın başkanı Anne Hidalgo her sokağa bir bisiklet yolu yapılacağına dair bir kampanya başlattı. Birçok vatandaş tarafından pozitif oylanan kampanyanın çevre kirliliğini büyük oranda azaltacağına inanılıyor.

Her hafta pozitif haberlerin katlanarak artması dileğiyle, huzurlu bir hafta dileriz!

Related Articles

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles