26.4 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Tescilli Kebaba Uzak Doğu Yorumu

1971 senesinden beri Adana’da kebap ustası olan 60 yaşındaki Şevket Azboy, kebaba yeni bir bakış açısı getirdi. Şevket Azboy, Uzak doğu kültüründeki suşiden etkilenerek Adana’da bir ilki başlattı. Suşinin şeklini Adana Kebabı ile birleştiren Azboy, yaptığı et suşi kebabıyla halkın oldukça ilgisini çekti.

Suşi kebabın hikayesinin yıllar önce gittiği Uzak doğu lokantasında başladığını belirten kebap ustası, Adana kebabını lavaş ekmeğe sararak suşi şeklinde kesti. Üzerineyse yoğurt ve tereyağı gezdirerek sunduğu yemeğine suşi kebabı adını verdi. Daima yenilikçi olunması gerektiğini vurgulayan Şevket Azboy, ‘’Bizler tüm aşçılar ve şefler olmak üzere sürekli üretmek zorundayız. Üretmeden duramayız. Yenilikçi fikirleri sürekli takip etmeliyiz. Onun için bu niyetle yeni bir şey ortaya çıkarttık.’’ diyerek düşüncelerini dile getirdi.

‘’Gastronomiye Feda Olsun!’’

 

Adana halkını suşi kebapla tanıştırarak bir ilke imza atan kebap ustası, şehrin başka ustalarına da suşi kebap yapmayı öğrettiğini belirtti. Hiçbir zaman isim hakkı almayı düşünmediğini söyleyen Azboy, ‘’Çok kişiye öğrettim. Bunu yaparken hiçbir zaman isim hakkı almayı düşünmedim. Hala düşünmüyorum. Birçok kişi almış, ben yaptım diye tanıtmış. Yani emek hırsızlığı yapmışlar. Ben insanlara mal ettim. Gastronomiye feda olsun.’’ dedi.

Azboy, ‘’Suşi kebabını ilk kez duyan müşterilerin tepkisi nasıl oluyor?’’ sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi:

‘’Müşteriler ilk duyduklarında içerisinde bilinmedik malzemeler olduğunu düşünüyorlar. Ben suşi yemem gibi tepkilerle karşılaşıyoruz. Kebap suşi diyince ana malzemenin et olduğunu duyduklarında fikirleri değişiyor. Tamam diyorlar.’’

‘’En Çok Talebi Gençler ve Çocuklar Gösteriyor!’’

Kebap ustası Şevket Azboy, Suşi kebabını menüye ilk koyduklarında tereddüt ettiğini belirtti. Daha sonra giderek taleplerin arttığını belirten Azboy, ‘’Biz aslında menüye koyup koymamakta çok kararsız kaldık. Daha sonra denemeyi çok istediğim için ısrar sonucu koyduk.  Ben aslında orta yaş grubu ağırlıkta olur diye bekledim. Fakat gençler suşiye çok meraklı olunca en çok talebi gençler ve çocuklar gösterdi.’’ dedi. Azboy, suşi kebabın fiyatının 40 lira olduğunu, günde yaklaşık 50 porsiyon sattığını belirtti.

READ  İstenmeyen Mesajlardan Nasıl Kurtulabilirim?: İleti Yönetim Sistemi

 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles