17.5 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

21 Haziran Dünya Müzik Günü

Müzik evrene ruh, zihne kanatlar, hayal gücüne uçma becerisi ve her şeye hayat verir.

– Platon

İlk çağlardan bu yana var olan müzik, yediden yetmişe herkesin günlük hayatının vazgeçilmez bir parçası. Klasik müzik, halk müzikleri, elektronik müzik… Herkesin kendinden bir parça bulabilmesi mümkün.

En sevdiğiniz şarkının radyoda çıkıvermesi ya da sizi çocukluğunuza götüren, yıllardır hafızanızın tozlu raflarında unutulmuş o şarkıyı aniden duymak gibisi yoktur bu hayatta. Aynı kokular gibi müzik de anılarımızı hatırlatır. Kimi zaman bir sahil kasabasının sokaklarında gezdirir, kimi zaman karanlık bir gecede şehrin ışıkları altında dans ettirir. Şehirler, mevsimler, insanlar… Hepsi aklımızda şarkılarla kodlanmıştır. Müzik hafızamızı taze tutar, ruhumuzu genç kılar.

Kederlendiğimizde, mutlu olduğumuzda, heyecanlandığımızda, hayatın her anında müziğin kapısını çalarız. Hep de açar kapısını, hiç yüzüstü bırakmaz. En yakın arkadaşımız odur bir bakıma. “Müzik dinleyen insan, yalnızlıktan uzaklaştığını hisseder.” demiş Browning. En yalnız olduğumuz anlarda bile müzik bizimledir. İstersek Beethoven olur yanımızda, istersek Chopin. Hiç konuşmadan orada dururlar. Piyanonun tuşlarına her dokunuşunu tenimizde hisseder, çellonun ritmini nabzımızda duyarız.

 

 

Yaşantımız bir yelkenli gemiye benzer, müzik bunun rüzgarıdır.

– Münir Ceyhan

 

21 Haziran Dünya Müzik Günü

1980’li yıllarda müzik ve dans yönetmeni Fransız Maurice Fleuret tarafından sunulan Dünya Müzik Günü, her türden müzisyeni cesaretlendirmek ve her ırktan, dinden, dilden insanın müzik kavramını geliştirmek amacı ile tasarlanmıştır. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde benimsenen Dünya Müzik günü Türkiye’de ilk kez 2005’te Kuğulu Park’ta yapılan halka açık konserler ve dinletiler ile kutlanmıştır.

Peki Dünya Müzik Günü bizim için ne ifade etmeli? Müzik, hayatımızın her alanında bize farkına bile varamadığımız birçok şey katıyor. Ama biz o kadar alışmışız ki, minnettar değiliz ona. Zaten biz insanlarız, kaybetmeden bir şeyin değerini anladığımız nerede görülmüş? Müziği kaybedeceğimiz de yok ama işte, orada tıkanıyoruz. Bu hiçbir zaman değerini anlayamayacağımız anlamına geliyorsa, tam da bundan korkuyorum. Ama bugün Dünya Müzik Günü. Fleuret bize bir şans daha vermiş. Çok geç olmadan bugün müziğe teşekkür etmenin tam zamanı.

READ  Deniz Ve Mehtap Sordular Seni, Neredesin?

 

Müzik, esrarengizliğin içinde yaşayabileceğimiz en güzel deneyimdir.

– Albert Einstein

 

Müziksiz bir yaşam bir hata olurdu, der Nietszche. Müziksiz bir yaşam düşünemiyorum, mavisiz bir deniz düşünemediğim gibi. Müzik ruhun gıdasıdır, ruhumu teslim edemem.

21 Haziran Dünya Müzik Günümüz kutlu olsun!

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles