23.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Kelebeğin Rüyası (2013)

Adı pek fazla anılmayan şairlerden Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’un hikayesinin anlatıldığı bu filmde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ,Farah Zeynep Abdullah,Belçim Bilgin, Yılmaz Erdoğan ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta sanatçılar rol alıyor.

İş Mükellefiyeti kanunu sonrası köylü halkın durumunun en iyi gösterildiği sahnede hepimizin yüzü kömür karası oldu ve hepimiz Muzaffer gibi utandık.

Dönem filmi olan Kelebeğin Rüyası o yıllardaki siyasal ve sosyal atmosferi oldukça iyi yansıtmaktadır,İsmet İnönü’nün milli şeflik döneminde kamu kurumlarında bulunan propaganda yazıları,görselleri ve yoksul halkın tedavi için uzun süre umutsuzca sıra beklemesi buna iyi birer örnektir.

Filmin konusu ise belediye başkanının kızı Suzan’ın Zonguldak’a dönmesiyle birlikte genç şairlerle tanışıp onlara ilham olması ve gelişen dramatik olaylardır.Filmde ince ruhlu genç şairler acıyı ve aşkı şiir için bahane olarak kabul ederken “İnce hastalık” onların yakasını bırakmıyor, Muzaffer Tayyip Uslu ve dostu Rüştü Onur çok genç yaşta hayata gözlerini yumuyor.

2013 yapımı filmde Yılmaz Erdoğan’ı başrolde (Behçet Necatigil),yönetmen koltuğunda ve filmin senaristi olarak görüyoruz.Bir izleyici olarak söylemek isterim ki Farah Zeynep Abdullah liseli genç bir kız olan Suzan karakterine yaş ve görünüm itibariyle Belçim Bilgin’den daha uygun olabilirmiş.

READ  500 Days of Summer - Unutulmaz Bir Aşk ve Kalp Kırıklığı Hikayesi

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles