16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Kadın

Kadın

Anlamı erişkin dişi insan. Ben bu tanımı kullanmayı istedim çünkü internette öyle anlamlar var ki kadınlık benliğimi zedeler. Kadın kelimesine yüklenen anlamlar beni rahatsız ettiği için içimi dökmek istedim.

Kadın hakları, eşitlik, adalet, özgürlük…

Bunlar değil değinmek istediklerim. Bunlar için savaşan yeterince grup ve anti-gruplar var.

Kadın erkekten üstündür? Kadın erkeğin yapabileceği her şeyi yapabilir? Kadınlar mükemmel yaratıklardır? Değildir. Kadın kadındır. Neden bu kadar mana yüklemek isteyişimiz? Her şeyi olduğu gibi kabul etmeliyiz. Kadın kadındır. Erkek erkektir. İnsan insan. Şahsım ve benim gibi düşünen topluluklar adına: ‘Biz mükemmel olmak istemiyoruz.’ Biz gereğinden fazlasını istemiyoruz. Amacımız ‘Wonder Women’ olmak değil. Biz sadece insan olmak istiyoruz. Bir insanın sahip olduğu haklara sahip olmak istiyoruz. Yemek, içmek, giyinmek, gezmek ve tuvalete gitmek gibi… Böyle haklara sahip olmak için mücadele edenleri feminist gibi görmeyin. Kaldı ki; feminizm öyle bilinen erkek düşmanlığı gibi bir şey değildir. Feminizm, her ortamda kadının özgürlüğünü savunan ve çok eski çağlardan bugünlere kadar ulaşmış bir akımdır. Bu akımın ortaya çıkmasının nedeni ise, dünyada yaşanan kadın- erkek eşitsizliğidir. Dolayısıyla feminizm, bilinenin aksine, sadece kadınları değil erkekleri de ilgilendirir. Feminizmin amacı, kadınların da toplumda söz sahibi olduğunu göstermek ve gerçek eşitliği ortaya koymaktır. Ve bu, en doğal insan hakkıdır. Biz erkek düşmanı değiliz. Erkek bizim babamız, kardeşimiz, eşimiz ve oğlumuz. Onlardan nefret etmiyoruz.

            Bir kadın (insan) ne bekler?

Akşam yemeği hazır, lezzetli de olmuş. Bir ellerine sağlık bekler.

Gömlek ütülenmiş, jilet gibi. Bir buse hak eder.

Beğendiği bir elbise var, onu nerede nasıl giyeceğini (insan) bilir. Bir gönül rahatlığı ister.

Kravatını düzeltip omuzlarına dokundu sizi uğurladı, otobüse veya arabaya binmeden son bir gülümsemeyi çok görmeyin.

READ  Balkon

Bırakın arkadaşlarıyla dolaşsın o (insan) eve geleceği saati bilir, gelince hoş geldin ister.

Yatmadan evvel ‘bugün nasılsın?’ sorusu duymak ister.

Sevişirken bunu yapıp yapmayı ya da nasıl yapmak istediğini bilmenizi ister. Bunun gibi sıralanabilir insancıl haklar.

            Bakın nerede kadının (insanın) mükemmel olmak istediği? Gerçekten bu konunun hakkını veriyor muyuz? Çevrenizdeki kadınlara (insanlara) bakın bundan fazlasını mı istiyorlar? Ya da bundan daha azını mı hak ediyorlar? O insanlar bizim annemiz, kız kardeşimiz, eşimiz ve kızımız. Hepimiz insanız. Bütün bunları yapmak zor olmasa gerek. En azından bunları yapabilecek kadar erkek (insan) olduğunuzu biliyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles