17 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 18, 2024

Yaşam Kullanma Kılavuzu

Yaşamı Kullanma Kılavuzu

Yaşamı kullanım kılavuzu; bazı aksetmeler sonucu yanlış yorumlarla zenginlik olarak da algılanan, yaşam kalitesi arasındaki ince çizgiyi ayırmamızı sağlar. Yaşam kalitesi sadece zengin olanların sahip olabildiği ayrıcalık değildir. Kaliteli yaşamanın tadını bilen ve sahip olmayı arzulayan herkesin ulaşabileceği uzaklıktadır.

Yaşamı kullanma kılavuzu, kişisel hayatlarımızı yaşam kalitesi statüsüne yükseltip orada sabit kalmasını amaçlar. Bu kalite aynı zamanda kolaylıklar da sağlar. Kalite kapsamı kişiye göre değişiklik göstermeyebilir. Anlaşılması için daha güncel ve sağlık problemlerinden giriş yapabiliriz: Mesela güneş ürünleri,  güneş kremleri ve güneş gözlükleri. Ülkede yaşayanların çoğu güneş kremleri ve güneş gözlükleri sahilde, plajda ya da yaz aylarında güneş altında kullanılır kanısında. Bu kanıyı yıkmak için şu soruları soralım: Güneş sadece yazın mı zararlı ışın yayar? Kışın da güneş ışınlarına maruz kalmıyor muyuz? Morötesi koruyucu gözlükler sadece zenginlerin kullandığı bir aksesuar mıdır? Morötesi ışın koruyucuya uygun fiyata ulaşabileceğimiz markalar da var. Göz sağlığımız için illa ki bilindik markalara tonlarca para ödemek, o parayı biriktirmek için beklemeye gerek yoktur. Sağlık bu, beklemeye gelmez.

Ortalama bir ailede ortalama bir ayda ne kadar kola tüketiliyor? Kola ne alaka diyeceksiniz şimdi; an olarak Türkiye’de 2,5 litre kola 7,5 TL. İki günde bir veya üç günde bir tüketen aileler var. İçinizde biz eve kola almıyoruz diyenleri duyar gibiyim. Bir paket sigara ortalama 17 lira ya da meyve suyu litre fiyatı, Türk kahvesi, hazır kahve ve türevleri. Elzem olmayan ama alışkanlık haline gelmiş tüketimlerden bahsediyorum. Yoksa tabi ki kendi gelir ve bütçenize göre elzemlik sıranıza göre sizin karar verebileceğiniz konular. Bunlardan kaç tane tüketmezsek göz sağlığımız için bir gözlük edinebiliriz? İşte ‘yaşam kullanma kılavuzu’ burada devreye giriyor. Elzem olan şeylerle, aslında o kadar elzem olmayan alışılagelmiş harcamalarımızın ayrımına varıp yaşam kalitemizi belirlemek kısmında kılavuzluk ediyor. Yoksa pahalı bir marka morötesi bir güneş gözlüğünün, ortalama 4 kişilik bir ailenin fertlerinin hepsinin sahip olması imkânsızlığından bahsetmiyorum.

READ  Fenomen Dalgona Kahvesi Yapımı

Yaşam kalitesinin başını sağlık alır. Sağlığınız için ne iyi ne kötü sizler bileceksiniz. Olay sadece bir güneş kremi bir güneş gözlüğünden ibaret değil elbette. Ben kolay anlaşılması için bu ürünleri seçtim. Tatil mesela; tatil sadece deniz kenarında,  kumdan kaleler yapabilen zengin insanlardan mı ibaret? Tatil de bir ihtiyaçtır. Benim kaygım tatilin sosyal medyaya yüklenecek güzel fotoğraf üretilebilen variyetli insanlara ithaf edilmesinden. Bir kere tatile gitmek deyince denize kıyısı olan şehirlerde birkaç gün geçirmek olarak algılanmasından oldukça rahatsızım. Anadolu kasabalarına da tatile gidilebilir. Bir köye de tatile gidilebilir. Yani kişinin fikir sağlığı, ruh sağlığı, fiziksel sağlığı bulunduğu birkaç kilometre ötede daha iyi bir noktaya erişecekse tatil orasıdır bana göre. Yani tatile gitmek için varlıklı olmanız ve deniz kenarına gitmekten ibaret değil.

Yaşam kullanma kılavuzu zihinlerimizin içinde, bizler için neyin iyi olduğunu bizden iyi kimse bilemez. Yaşam kalitesine ulaşmak için çok paraya ihtiyaç yoktur; tamam belki bir miktar paraya ihtiyaç elbette var, ama çok paraya yok. Zengin olmaya gerek yok. Giriş bölümünde yaşam kullanım kılavuzu tanımı yaparken bu yüzden zenginlik ile yaşam kalitesi arasındaki ince çizgiyi ayırt edebilmek diye ifade etmiştim. Siz, size diretilen kalıp yargılardan kurtulun. Her güneş gözlüğü takan zengin değildir. Ya da hiç deniz kenarına tatile gitmemiş insanlar fakir değildir. Bu sizin yaşam kalitesinden ne anladığınıza göre değişir. Kaliteli yaşamlar diliyorum.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles