22 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Kadın Papa Joan Kimdir? Papa Joan’un Film Olan Öyküsü!

Pope Joan Film AfişiKadın Papa Joan Kimdir? Sorusunun cevabını aradığımız bu hikayeyi beyaz perdeye taşıyan Sönke Wortmann‘ın filmini ve Papa Joan‘un Film Olan Öyküsü’nü sizler ile paylaşmak istedik. Senaryosunu Heinrich Hadding‘in kaleme aldığı filmi bir de bizden dinleyin…

Sönke Wortmann ve Pope Joan

Yönetmen koltuğunda Sönke Wortmann’ı gördüğümüz unutulmayan filmlerin başında Pope Joan (Papa Joan) geliyor. 851 yılında papalık makamını işgal ettiğine inanılan İngiliz Joan‘ın hayatını konu alan Wortmann, filmde Joan isimli İngiliz bir kadının kendisini erkek olarak tanıtması ve sonunda Papalık makamına yükselmesini anlatıyor.

Yaklaşık 3 yıl kilisenin her noktasında bulunup başarılarıyla gözde olan Joan’ın görevi, düzeni bozması ile sarsıntıdayken kadın olduğunun ortaya çıkmasıyla son bulur. Kadınların tarih boyunca dinler ve toplumlar karşısında verdiği var olma mücadelesi, günümüzde de sürdüğü gibi o dönem de boy gösteriyor. Din adına yapılan eziyetler ve baskılar filmde etkileyici bir şekilde ele alınıyor. Asıl hak olan dinin kadına verdiği değeri, araştıran ve gerçekten inananlar biliyor. Cehalet kökü kurumayan bir sarmaşık gibi, her yerde karşılaşmak mümkün ve kaçınılmaz. Din mi bizim için var biz mi dinler için varız sorusunu tekrar sorduran muhteşem bir film sizlerle!

Gizlice kitap okuyan küçük Joan

Okula Uzanan Yol

Babası rahip olan Joan ailenin üçüncü çocuğudur. Kendinden büyük Matta ve Yuhanna adında 2 abisi olan Joenna yani Joan küçük yaşta üstün zekası ile dikkatleri üzerine toplar. Kızların okuma yazma öğrenmesinin yasak olduğu bir dönemde abisinden öğrendiği her bilgiyi ikiye katlar. Bilgiye olan açlığı onu tarihe ilmek ilmek işleyen ipin ucudur aslında. Okuma ve yazma bilen kızların lanetli olduğu inancı sebebiyle babası tarafından defalarca cezalandırılır ama bu onu durdurmaya yetmez.

READ  Kör nokta / The Blind Side

Henüz çok küçükken büyük abisi Matta ölür. Abisinin ölümünün ardından katedral okul idarecilerinden biri aileyi ziyarete gelir ve Joan’ın abisinden çok daha üstün zekâlı olduğu fark edilir. Babası onu cezalandırmak isterken o okul yönetiminin takdirlerini toplar. Okulun yetkilileri onu eğitmek için kendileriyle götürmek ister. Fakat babası oğlunun gitmesini istediği için bunu kabul etmez ve oğlunun da götürülmesi şartını koyar. Böylelikle Joan abisiyle beraber katedral okuluna gider.

Kadın Papa Joan Kimdir? Papa Joan'un Film Olan Öyküsü!

Aşk Çıkmazı

Abisinden ve oradaki herkesten daha iyi olduğu için orada da kabul görmez ve yine tüm dikkatleri üzerine çeker. Erkeklerle kalamayacağı için evli ve 2 kızı olan Komutan Gerold onu himayesi altına alır. Zekasına ve duruşuna duyduğu hayranlık ilerleyen yıllarda aşka döner ve bu aşkın Joan tarafından da karşılık bulması uzun sürmez.

Komutan Gerold ve Joan arasındaki ilişkiyi öğrenen karısı Gerold’un gittiği bir yolculuğu fırsat bilip hemen Joan’ı  evlendirme kararı alır. Eğitim hayatını sonlandıracak bu evliliğin gerçekleşeceği gün kilise Kuzeyliler tarafından saldırıya uğrar ve Joan abisi sayesinde hayatta kalan tek kişi olur. Kaçıp kadın kimliğinden arınır, saçlarını keser ve erkek kılığına bürünüp bir manastıra sığınır. Manastırda kardeşler arasına kabul edilir. Dil bilgisi ve küçüklükten gelen bitkiler ile alakası öğrendikleri bilgilerle birikip onu aynı zamanda bir şifacı yapar. Zamanla adı tüm Roma’da duyulur.

Bu dönemde Papa Sergius ağır bir Gut hastalığının pençesindedir. Vekili Papa’nın ölmesi için elinden geleni yapsa da son seçenek olarak akıllara gelen Joan ile durumlar tamamen tersine döner ve Papa tekrar ayağa kalkar. Kendini türlü entrikaların ortasında bulan Joan kısa sürede duruma alışır ve Papa’nın en sadık dostu haline gelir. Dönen ihanetlerin kısa sürede kokusu yayılır ve imparator Lothaire Ler Papa ya saldırmak için asker toplar. Joan ordusuyla Roma’ya hareket eden krala engel olmak ister. Ayaklanan tüm halkı tekrar Papa’ya karşı boyun eğdirmek için yaptığı küçük bir oyun Joan’ı bir kez daha Papa’nın en güvenilir dostu yapar.

READ  Şikayeti Olmayan Bir Hastayı İyileştiremeyiz
Papa Joan ve yasak aşkı

Papa Joan!

Ayaklanmanın başında olan Komutan Gerold hiç hesapta olmayan bir sürprizdir. Ve bu sürpriz yıllar sonra Joan’ı tamamen altüst eder. Kader tekrar onları bir araya getirir ve Gerold ona evlenmeyi ve oradan uzaklaşmayı teklif eder.

Baş katiplik görevine atanan Joan suikasta kurban giden Papa’nın ölümünün ardından oy çoğunluğuyla yeni Papa ve Baş Piskopos olarak seçilir. Bu görev onun gitmesi için büyük engeldir. Tekrar duygularına yenilen Joan gidişatı kontrol edemez ve hamile kalır. Durumun açığa çıkması şüphesiz onun ölümü ile sonuçlanacaktır.

Kız çocuklarına şimdiye kadar verilmemiş haklar ve yeni yasalar çıkararak yeniden tüm tepkileri üzerine toplar. Artık kaçmaktan başka seçenekleri yoktur. Gitmek için paskalya bayramını beklemek ister ve bu onun sonunu hazırlar. Tören günü doğum başlar. Tek koruyucusu olan Komutan Gerold o an gerçekleşen bir tuzak sonucu Joan’ın gözleri önünde öldürülür ve bu acıya dayanamayan Joan yere düşer. Düşmesiyle gerçekleşen doğum sonucu, hayatını kaybeder.

Kulaklarınızın aşina olduğu bir cümle paylaşmak istiyorum son olarak…

‘Sonuçta her şeyin mahvolması için aşk iyi bir nedendir!’

Gerçekten böyle mi izleyince karar verelim.

Kadın Papa Joan Kimdir? Papa Joan'un Film Olan Öyküsü!
İlk kadın Papa Joan

Kitap’tan Filme

Papa Joan Tasviri

Almanya’da Die Päpstin olarak gösterilen film Donna Woolfolk Cross’un aynı isme sahip kitabını beyaz perdeye taşıyan ve Sönke Wortmann tarafından yönetilen bir ortaçağ efsanesini/gerçeğini anlatan filmdir. 19 Ekim’de Berlin’de galasını yapmış ve 22 Ekim’de Almanya’da gösterime girmiştir.

Orijinal İsmi: Die Päpstin

 

FİLM KADROSU:

Senarist : Heinrich Hadding
Senarist ve Yönetmen : Sönke Wortmann
Senarist : Donna Woolfolk Cross

Oyuncular :
Johanna Wokalek
David Wenham
John Goodman
Iain Glen
Edward Petherbridge
Anatole Taubman
Lotte Flack
Tiderlily Hutchinson
Jördis Triebel

Süre: 149dk

Tür: Dram, Romantik, Tarih

READ  Bir Döneme Damgasını Vuran Bergen Filmi Nereden İzlenir? Bergen Fragmanı ve Daha Fazlası...

Yönetmen: Sönke Wortmann

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Afra Yeter Tosun
Afra Yeter Tosun
Afra Yeter Tosun. Yazar. 9 kasım 1996'da Van'da doğdu. İlkokuldayken ailesiyle Antalya'ya taşındı. İlkokul ve lise eğitimlerini burada tamamladı. İlk üniversitesi olan Akdeniz üniversitesini bölüm değişikliği nedeniyle yarıda bıraktı. Eğitim hayatı hala devam ederken, çocukluktan beri süregelen yazma aşkı ve ilkokul öğretmeninin de ısrarla yazmasını istediği şiirlerini ve yazılarını yazmaya devam ediyor. Eserleriyle büyüdüğü üstadlardan feyz alarak yazılarını büyük kitlelere duyurmak ve iz bırakanlardan olmak en büyük gayesi ve hayali.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles