16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

İnsanların ve Hayvanların İletişim Kurabilmesi İçin Cihaz Geliştiriliyor!

.

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Japon uzmanların insanların hayvanların düşüncelerini verbalizasyon (sözle ifade etme) şekli ile anlamalarına ortam sağlayacak elektronik cihazlar geliştirdiklerini açıkladı.

İnsanların ve hayvanların iletişime geçebileceği doğru mu? Ya da bu hayalinizin gerçekleşeceğini düşünür müydünüz? Hayvanlar insan hayatında aslında her yerdeler; bize arkadaşlık yapıyorlar, sanatın farklı alanlarında yer buluyorlar ve insan davranışlarını sembolize etmede kullanılıyorlar. Hayvanlar ayrıca çocukların hayatındaki eğitici-öğretici materyaller, kitaplar ve sinemada da yardımcı figür olarak kullanılıyor. Ev hayvanlarımız ailemizin birer parçası oluyorlar. Ve insanlar ile hayvanlar arasındaki iletişim için bir yerlerde, birileri, bir şeyler geliştiriyor… Japonya’da bu konu üzerine bir cihazın çalışmalarına başlandı mı? ABD’de şu anda böyle bir teknoloji bulunuyor mu? Bütün cevaplar şimdi bu haberde!

Bir süre önce Japonya’da yayımlanan ve 2040 yılına kadar yaşanacak gelişmelerin tahmininin yer aldığı Beyaz Kitap’ta insanların evcil hayvanlarıyla konuşmayı öğrenecekleri belirtildi.

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, beyin ile fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme makinesi ile yapay zeka ve düşünce aktarım cihazının arasında bağ kuran bir Nöro-bilgisayar arayüzü (NCI) üzerinde çalışmalara başlandığını açıkladı.

Bakanlık yetkilisi yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Konuşamayan insanlar için birkaç cihaz kullanılıyor. Örneğin elektrotlar, beyin sinyallerinin okunmasına izin verecek şekilde felçli hastaların beyinlerine implante edilir ve niyeti ifade etmek için imleç ekranda gezdirilir.” diyerek “Şu anda hayvan düşüncelerinin verbalizasyonu alanındaki araştırmalar sürüyor. Yani bu, konuşamayan bir canlı ve konuşabilen bir makinenin birleşimidir.”

ABD’de İnsanların ve Hayvanların İletişime Geçmesi İçin Bir Cihaz Yapıldı mı?

Bu tarzda araştırmalar diğer ülkeler tarafından da yürütülmekte. ABD’de bir köpeğin aklından geçen düşüncelerini bilgisayar yolu ile sözlü veya yazılı şekilde iletebildiği bir teknolojinin olduğu bilinmekte. Köpeğe sensörleri aktif hale getiren özel bir yüksek teknoloji yeleği giydiriliyor ve bilgisayara sesli mesaj veya metne dönüştürülen sinyal gönderiyor.

READ  Hep Aşıyı Konuşuyoruz, Peki Ya Aşılanan Kişilerin Özellikleri…

https://tr.sputniknews.com/bilim/202007031042378099-japonyada-insan-ve-hayvanlarin-iletisimi-icin-cihaz-gelistiriliyor/

Bir bakış ya da herhangi bir hareket sayesinde insan ve hayvan dostluk kurabilir, hatta belli ölçüde anlaşabilir. Acaba tüm hayvanların anlamayı öğrenebileceğimiz bir ‘anlatım-ifade grameri’ var mıdır? İnsanlar ve hayvanlar arasındaki iletişim için araştırmalar ve geliştirmeler faaliyette.

Bu haber ile ilgili düşünce ve yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz.

Merve Alıcı
Merve Alıcı
Edebiyat ve Şiirsever Bir Sağlıkçı - Biraz da Astroloji'ye meraklı

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles