20.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

“Küçük Prens” Severler, Hadi Eskişehir’e Gidelim!

Güzel bir haberle karşınızdayız…

Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de yıllarca severek okuduğu Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens isimli eserinin müzesi açıldı. Hem de Eskişehir’de. Bu güzel şehrimizi ziyaret etmek için bir sebep daha.

400 farklı dilde 2 bin basımından oluşan “Küçük Prens Kitap Müzesi” siz değerli ziyaretçilerini bekliyor. Tabii şu sıkıntılı Covid-19 sürecini hep birlikte aştıktan sonra.

Eskişehir Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapan yazar Ali Lidar’ın öncülüğü ve arkadaşları Mehmet Sobacı ve Yıldıray Lise’nin de katkılarıyla, koleksiyonları böyle güzel bir müzenin oluşmasını sağladı. İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve okul müdürü Rifat Günday da yardımlarını esirgemedi.

Braille alfabesiyle yazılan Küçük Prens kitabı da müzemizde bulunuyor. Dünyanın en küçük Küçük Prens kitabını da barındırıyoruz. Göktürkçe, Aztekçe, Mayaca dillerinde ve hiyeroglifle kitaplarımız var. Mali’de yerel bir kabilenin kullandığı Bambara dilinde de Küçük Prens kitabımız mevcut.

Ali Lidar

Çocuklara bu kadar fazla dilin dünyanın pek çok yerinde konuşulduğunu anlatmak lazım. Bu, çocuklardaki kardeşlik bilincini de geliştirecek. 

Küçük Prens’te güzel hikayeleri olan, insanlara evrensel mesajlar veren bir çocuğun öyküsü anlatılıyor. Bütün ülkelerin kitapları burada yan yana.

Ali Lidar

İlerleyen günlerde geliştirilmesini ümit ettiğimiz bir sitesi de kurulmuş bu müzenin. http://www.kucukprensmuzesi.com/

Sizin bu güzel kitapla nasıl anılarınız var? Bizimle paylaşabilirsiniz…

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/bati-edebiyatinin-sevilen-eseri-kucuk-prens-icin-eskisehirde-muze-olusturuldu/1900180

READ  Banksy'nin Yeni Eseri Ortaya Çıktı!
Mahmut Yıldırım
Mahmut Yıldırımhttps://linktr.ee/mahmutumsu1i
Denizli'de güzel bir yerde, kitapları ve insanları keşfediyorum. Biraz amatörce seslendirmemi istediğin metinler için iletişime geçebilirsin.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles