Hayatın Kesitlerini Sinemada İşleyebilmek: Nuri Bilge Ceylan

Hayatın Ve İnsanın Anlamını İzlettirebilmektir Sinema!

Yaşanılanları, hayatın olağan akışı içindeki esleri, inişleri ve çıkışları sahne sahne işlemek. Ve ayrıca tüm bunlar meydana gelirken üzerimize sinen, zihnimizde ve ruhumuzda yaşanan fikir ve düşüncelerimizi bir sinema filminde seyretmek yönetmenin kabiliyetinden meydana gelir.

 

Filmler, senaristin hayal dünyasının yarattığı senaryodan, yapımcının film için  gerekli olan maddi imkanı ortaya koymasından ve yönetmenin filmin nasıl işlenmesi gerektiğine kılavuzluk etmesinden oluşur.

Hayatta da rol yapıyoruz, hepimiz oyuncuyuz.

 

Aktristin ve artistin insanın  bütün gerçekçi duygu, fikir ve davranışlarını   senaryoda can vermesi  yönetmenin gözlem ve teknik süzgecinden geçirilerek aktarılması sinemadır.

              Yaşamın içinde hepimizin rolleri olduğunu söyleyen Nuri Bilge Ceylan, bu konuda hayatın anlarını yorumlayarak ve adeta yaşamın her noktasına can vererek sahneyi oynatır ve eserleri meydana getirir. Mesela oyuncunun nefes alışı ve verişine farklı tatlar ve renkler katar. Sosyoekonomik durumun, çevrenin ve o anlık duygu değişiminin etkisi altında olduğu  nefes alıp verme eylemini bizlere zihinsel imgeleriyle yansıtmaya çalışır.

 

Bakmayı bilirsek hayat çok renklidir.

Kendi kadrajında hayatın tüm renklerine yer veriyorken , gözlemlediği ve hissettiği renkleri video kameralarda da kaydetmeyi çok iyi biliyor. Günlük yaşamımızda bir insan nasıl hissediyor, nasıl davranıyor ve düşüncelerini nasıl aktarıyorsa herhangi bir oyuncuda da bunları canlandırmayı eksiksiz uygulatıyor. Bakmanın başka görmenin başka hisler doğurduğunu da düşünenlerden.

Yalnızlık Duygusu ,Benim Sinema Yapmak Konusunda En Büyük Motivasyonumdur.

Yalnızlık, yanımızda kimsenin olmayışı değil, istediğimiz kişilerin olmayışıdır. Derin bir sessizliktir ve sessizlikte kendimizi, fikirlerimizi dinlediğimiz andır. Herkesin hayatında dönem dönem yaşadığı bu duyguyu Nuri Bilge Ceylan’da yaşamıştır. Kasvetli ve kapalı havalarda bu duygusu daha da yoğunlaşmış, bu duygudan kaçtığı anlarda kendini sinemayla ifade etmiştir.

Hayatın gerçeklerini tüm duygularıyla izleyicilere yansıtabilmek.

Biri ölür üzülmezsiniz, sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz, o hırkanın duruşu kalbinize oturur.

NBC

Üstünü örttüğünüz birinin cenazesine katılmadan hayatı tam anlamıyla kavrayamazsınız.

NBC

Sanatkar ve zanaatkar her ne kadar hayal dünyasında doruklara ulaşsa da hayatın gerçeklerini de yaşar ve yansıtabilir. Acılar yaşamıştır, hayal kırıklıkları, başarılar ve sevinçler onun hayatında da yer etmiştir. Biz bu sanatın matematiğini perdelerden izleyip hissederken arka plandaki yönetmenin yaratıcılığını, duygusunu ve fikirlerini de tatma şansını da elde ederiz.

Nuri Bilge Ceylan'ın kendisi de, insan ve hayat gözlemlerinden ortaya çıkan filmler de son derece 
gerçektir.

5 duyu organlarımla gözlemlediklerimi edebileştirirken kısa ve öz kalmakla idare ediyorum. Sanatsal yönüm, gündelik yaşantılarım içinde ağır basıyor ve bu şekilde bir şeyleri kaleme alabiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir