Haftalık Keşif Listesi – III

Yeni yasakların gelmesi ve vaka sayılarındaki ciddi artış nedeniyle maalesef ki bir süre daha evlerimizdeyiz. Peki bu karantina günlerinde en iyi ne gider? Bir kahve ve bizim birbirinden harika önerilerimiz. Buyurun bakalım.

Haftanın Dizisi

Merlin

Büyülerin dünyasına ve çocukluğunuza dönmeye hazır mısınız? Benim ortaokul zamanlarımda televizyonda verilirdi bu dizi. Bayıla bayıla izlerdim. Aradan 11 sene gibi bir zaman geçmesine rağmen şu an izlediğimde daha büyük bir keyif alıyorum. 7’den 70’e bence herkesin izlemesi gereken bir dizi. Kısaca diziden de bahsetmek gerekirse şunları söyleyebilirim: Fantastik-drama türünde bir İngiliz dizisidir. Aslında dizi Kral Arthur efsanelerine dayanmaktadır. Dizi, önemli bir büyücü olan Merlin’in gençlik yıllarını ele almaktadır. Başından geçen her olay insanda bir sonraki bölüm için daha da merak uyandırıyor.

Haftanın Filmi

The Silence (Sessizlik)

The Silence, Türkçe anlamıyla “Sessizlik” isimli film korku-gerilim tarzındadır. Aslında içinde bulunduğumuz duruma çok uygun bir dizi diyebilirim. Çünkü bu filmde de konu salgındır. “Vesps” isimli değişik yaratıkların ortaya çıkması ile başlayan bir salgındır. Bu yaratıklar görmezler, kurbanları ses çıkardıkları zaman onlara saldırırlar. Film, bir ailenin bu salgından kaçmaya çalışması üzerine kuruludur. Başlarından çok değişik olaylar da geçer. Bence izlenebilecek en güzel filmlerden birisi. Umarım sizler de beğenirsiniz. Film hakkındaki düşüncelerinizi aşağıya, yorum kısmına bırakmayı unutmayın.

Haftanın Kitabı

Jack London – Martin Eden

Bu eser, Jack london’ın baş yapıtı olarak görülmektedir. Kitabın baş kahramanı, bir arkadaşının evine gittiğinde kız kardeşini görüp ona sırılsıklam aşık olan ve sırf onun için daha düzgün konuşmayı, daha çok okumayı ve yazmayı öğrenen, sonunda okuma ve yazmanın hayatının eksik kalan kısmı olduğunu anlayan gemici Martin Eden’dir. London Martin’in duygu ve düşüncelerini öyle betimleyip anlatmıştır ki onu aramızdan biri olarak görmemek elde değil. Eminim sizde hayranlık duyarak okuyacaksınız.

(Bu güzel kitap yorumu için yazarımız Emir Çakır’a çok teşekkür ediyoruz.)

Haftanın Müziği

Madrigal – Seni Dert Etmeler

Bu şarkıyı her dinlediğimde bana şunu hissettiriyor: Yaşadığın şehirden gitmeden önce deniz kenarındaki kayalıklara oturmuşsun, o an zihninden her şeyi silmek istemişsin ve bu şarkıyı açmışsın.

Haftanın Oyunu

Mandala

Mandala, boyama ile ilgilidir. Fakat normal boyamalardan biraz daha farklıdır. Yukarıda da görmüş olduğunuz şekiller belirli bir düzene göre boyanmaktadır. Bu düzen şu şekildedir: Şekiller ya en içten en dışa ya da en dıştan en içe şeklinde boyanmalıdır. Mandalanın psikolojimiz üzerinde olumlu etkileri de vardır. Hatta terapilerde de kullanılmaktadır.

Haftanın Belgeseli

II. Dünya Savaşı’nın En Önemli Olayları (Renkli)


Bu belgesel İkinci Dünya Savaşı’ndaki Britanya Savaşı’ndan Stalingrad Kuşatmasına, Bulge Muharabesi’nden Dresden Ateş Fırtınasına kadar on önemli olayı işler. Belgeselin en önemli yönlerinden biri o dönemde çekilmiş görüntülerin renkli olarak hazırlanması ve olaylar arasında konunun uzmanları tarafından incelenmesi ve yorumlanmasıdır. Bu bakımdan İkinci Dünya Savaşı’nı genel hatlarıyla öğrenmek isteyen bir kişiye önerebileceğimiz kaliteli bir belgeseldir.

(Bu güzel belgesel yorumu için yazarımız Emir Çakır’a çok teşekkür ederiz)

#evdekal

21 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir