Haftalık Keşif Listesi – II

Serimizin ikinci haftasına gelmiş bulunmaktayız. Zaman ne de çabuk geçti değil mi? Umarım geçen hafta sizler için hazırlamış olduğumuz önerileri beğenmişsinizdir. Bu hafta da yine bomba gibi önerilerle sizinleyiz.

Haftanın Dizisi

The Legend of the Blue Sea

The Legend of the Blue Sea, Güney Kore yapımı bir dizidir. Kore dizilerine karşı benim de bir ön yargım vardı, fakat bu dizi sayesinde bütün ön yargılarımı kırdım. İlk izlediğim Kore dizisi bu olmasa belki yine tüm ön yargılarım devam edecekti. Konusuna değinecek olursak şunları söyleyebiliriz: Klasik bir Joseon efsanesinden esinlenerek yapılmıştır. Başrollerde bir deniz kızı ve dolandırıcı bir çocuğu görüyoruz. Bu ikisi arasındaki aşkı anlatıyor. Ama bu aşk o bildiğimiz klasik aşkın ötesinde. Özellikle dizinin genelinde yeniden doğuş konusunu görmemiz bu diziyi sıradanlıktan kurtarıyor diyebilirim. Ben çok severek izledim. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Haftanın Filmi

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği, Mike Newell tarafından yönetilen, Don Roos ve Tom Bezucha tarafından yazılan bir romantik drama filmidir. Senaryosu, Mary Ann Shaffer ve Annie Barrows tarafından yazılan aynı isimli bir romandan uyarlanmıştır. Olay 1946 yılında geçmektedir. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında olan Guernsey adasında yaşayan bir kişiyle mektuplaşan Londra’lı bir yazarı anlatıyor. Bu filmde insanın kitap okuma iştiyakını artıran bir tablo çıkıyor karşımıza. O zor zamanlarda kitapların, insanların neredeyse tükenmekte olan ümitlerini tekrar nasıl yeşerttiğini gözler önüne serip bize de büyük bir mesaj veriyor. Şimdiden iyi seyirler.

(Bu güzel film yorumu için yazarımız Emir Çakır’a çok teşekkür ediyoruz.)

Haftanın Kitabı

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

Öncelikle şunu demeliyim ki bütün duyguları yansıtması ve yaşatması bakımından bana çok şey kattığı aşikâr. İlk okuduğum zaman Raif neden böyle davranıyor, neden bu kadar soğuk kanlı diye beni düşündürdü. Sonra ortalara yaklaşınca hikâyesi beni benden aldı.
Kürk Mantolu Madonna ile tanıştığı an beni hem bir merak hem de bir heyecan bastı. Gerçek mi, yoksa bir tablodan ibaret mi? Taa ki okuyup ilerleyene kadar bu soru beynimi kemirip durdu. Sadece bir tablodan ibaret olmadığını ileriki sayfalarda gördüm. Kesinlikle okunması gereken kitapların başında diyebilirim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

(Bu güzel kitap yorumu için yazarımız Dilber Taş’a çok teşekkür ediyoruz.)

Haftanın Müziği

Leonard Cohen – Lover, Lover, Lover

Bu şarkıyı yazarımız Alican Beşerler’in önerisi ile dinleme fırsatı buldum ve böyle bir şarkıyı daha önce keşfetmediğim için çok üzüldüm. Şarkı her ne kadar hareketli görünse de sözlerini okuduğumda bana karanlık bir tarafının da olduğunu hissettirdi. Sizler dinleyince neler hissedeceksiniz acaba? Yorumlarda bizlerle mutlaka paylaşın, ben çok merak ediyorum sizlere ne düşündürttüğünü bu şarkının.

Haftanın Oyunu

Kukla

Gerek çocuklar, gerek büyükler için olsun bence kendimize minik kuklalar yapıp ailemizle harika vakitler geçirebiliriz. Bunun için bize gereken şeyler; çorap, düğme, iplik, yapıştırıcı ve biraz hayal gücü. Artık kuklanızla aklınıza gelen her türlü oyunu ailecek oynayabilirsiniz.

Haftanın Belgeseli

Cooked

İzlemesi oldukça zevkli olan bu belgesel Michael Pollen’in kitabından esinlenilmiş ve aynı zamanda da kendisinin sunduğu 4 bölümlük seridir. Genel olarak doğada bulunan dört elementin yemekle birleşerek kültüre dahil olmasını anlatıyor. Bu belgeselle insan evriminde yemeğin önemini daha iyi anlayabiliyoruz. Özellikle yemek severlere duyrulur.

(Bu belgesel yorumu için yazarımız Aysu Aliyeva’ya çok teşekkür ediyoruz.)

21 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir