20.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Dünyanın Kalbini Kucaklayan Şair: Adil Erdem Bayazıt

Adil Erdem Bayazıt 1939 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiş, 5 Temmuz 2008 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur.

Adil Erdem Bayazıt naif, düşünen ve hisseden bir şairdir. Yedi Güzel Adam’dan da birisidir ayrıca. Liseyi Kahramanmaraş Lisesi’nde okumuştur. Lise hayatını şiirlerle örülü geçirmiştir. Eee Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil gibi arkadaşları varken hayatında şiirin olmaması pek de mümkün değildi. Adil Erdem Bayazıt, özellikle Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç’tan çok fazla etkilenmiştir.

Üniversite hayatına hukuk eğitimi ile başlamış, fakat o edebiyattan bir türlü ayrılamadığı için eğitimini Ankara DTCF Türk Dili ve Edebiyatı üzerine tamamlamıştır. Daha sonrasında Kahramanmaraş’ta uzun yıllar edebiyat öğretmeni olarak görev yapmıştır. Sonrasında milletvekili olarak seçilmiş ve siyasete atılmıştır.

Onun ilk şiirleriyle “Hamle” ve “Gençlik” dergilerinde karşılaşıyoruz. Ayrıca “Mavera” ve “Edebiyat” isimli dergilerinin de kurucularındandır. Bayazıt, sadece bunlarla yetinmemiş radyoda şiir programları da yapmıştır. Onun şiirleri özeldir. Naif gibi görünen şiirleri aslında içerisinde yüksek perdeli bir ses tonu taşır. O şiirlerinin büyük bir kısmının ilhama dayalı olduğunu söyler. Yani tüm bu okuduğumuz şiirler aslında tek bir kalemde yazılmıştır. O şiiri varoluş amacını tüm insanlara sunmak için bir araç olarak görmüştür. Şiirlerinde daha çok din, metafizik, gelenekler, ölüm, varoluş, modernleşme gibi temaları işlemiştir.

Ayrıca yazdığı şiirlerle Cemal Süreya, Turgut Uyar, Attila İlhan gibi isimlerin öncüsü oldukları İkinci Yeni edebiyat akımının içerisinde de anılmıştır.

Ne yazık ki her güzel insan gibi o da 5 Temmuz 2008’te bu hayata gözlerini yummuştur. Onun anısını yaşatmak için Kahramanmaraş’taki Merkez Anadolu Lisesi’ne adı verilmiştir. Okulun ismi artık “Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi” olmuştur. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde ve İstanbul’un Güngören ilçesinde de “Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi” bulunmaktadır. Antalya’nın Kepez ilçesinde de şairin adına açılmış bir kültür merkezi bulunmaktadır. Bu arada TRT’de yayınlanmış olan “Yedi Güzel Adam” dizisini izlemediyseniz mutlaka izleyin derim.

READ  Ayna - Ⅵ (Final)

Adil Erdem Bayazıt’ın o güzel kaleminden çıkmış olan bir şiirini buraya bırakıyorum. Saygı ve özlemle…

“Ama sen uzaklardaydın ey kalbim
Uzaklardaydın, sevdiğim uzaklardaydı
Ayın yıldızların çağlayarak
Berrak şelaler yaparak
Coşku içinde aktığı
Bir yerlerdeydi.

Hani bir gün bir çobana rastlamıştık
Adı Ferhat mıydı neydi
Koyunların, kuşların, böceklerin ve çiçeklerin
Sadakatten mest oldukları
Herbirinin gözlerinde
Kaybolur gibi kayar gibi
Dalıp gittiğimiz o saadet evreni
Kayaların yüzlerinden okuduğumuz o ebedi bilinç
Bizi çekip almıştı kılcal damarlarımızdan

Yaslan göğsüme sevdiğim
Benim gönlüm gök gibidir açık deniz gibidir
Pas tutmaz benim içim yeryüzü gibidir
Toprak gibidir
Sen ki bulut gibisin
Ay gibisin güneş gibi bazen

Usul usul inen
Yağmur tıpırtılarını
Dinler gibi
Dalıp gitmiştik
Sen konuşuyordun
İpil ipil yağan bir yağmur gibi konuşuyordun
Onlar ki konuklarımızdı
Adları Keremdi,Yusuftu, Kaystı
Hepside ezelden tanıdıktı dosttu.”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles