30.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Evde Çocuklarla Yapılacak Eğlenceli Aktiviteler

Dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle okullar tatil edildi, peki dışarı çıkmak isteyen evde canı sıkılan, canı sıkıldıkça tablete telefona sarılan çocuklara tableti telefonu unutturup onlarla birlikte keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak etkinlikler ile geldim. Bu etkinlikler için malzemeler evinizde bulabileceğiniz, yüksek maliyet gerektirmeyen tamamen sizin yaratıcılığınıza da kalmış etkinlik malzemelerinden oluşuyor.


İlk fotoğrafta olduğu gibi plastik bardaklar ve lastik ile kule yapmaya tüm aile fertleri katılabilir ve keyifli kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz. Oyunun kuralları basit bardağı hep beraber tutup en tepeye yerleştirmek. İkinci fotoğrafta gazeteden farklı boyutlarda delikler açıp, yine kağıttan veya gazeteden yaptığınız uçak ile o deliklerden geçirmek, isterseniz deliklere puan verebilirsiniz.

Üçüncü fotoğrafta oyuncak bebekle yapılacak bir etkinlik tavsiyesi var, oyuncak bebeklerimizi boyamak hep küçükken sevdiğim şeydi. Burada da oyuncak bebeğin ayaklarını boyaya batırıp yürütüp izlerini çıkartıyor, buna kesin bayılacaklar.

Boyama yapmak demişken, ayak ile resim yapmayı denediniz mi? Yine çocukların yaparken çok eğleneceğinden şüphe yok. Peki ya yere çizdiğim yamuk bir çizgide düz yürüyebilir misin? Dediğinizde, Eveeett! diye bağırdıklarını duyuyor gibiyim.

Evinizde bulunan plastik kutuya bir fener yerleştirip üzerine kum döktüğünüzde hem ilgilerini çekecek hemde onları uzun süre resim yapmalarını sağladığı gibi parmakları ile yaptıkları bu işlem küçük kaslarını geliştirmeye olanak sağlayacaktır. Kulak pamuklarını bir lastik ile tutturup baskı tekniği ile bir ağaç yapmasını isteyebilir yada istediğin her hangi bir resmi .

Peki evde ki çocuklar henüz çok minik ise, onlar için de gelişimlerini destekleyecek etkinlikler ile geldim. Kalorifer peteğine yapıştırdığınız renkli bantları sökmek o yaştakilerin ilgisini çektiği gibi yine hem küçük kaslarını hemde büyük kaslarını geliştirecektir. Evde çırpa telinize ponponlar yerleştirip önüne koyduğunuzda küçük kaslarının geliştiğini anlamadan hepsini çıkarmak için uğraş verecektir. Çok tatlı değil mi 🙂

READ  UĞUR BÖCEĞİ 2

Henüz kalem tutmayı tam yapamayan çocuklarınız ile oyuncak arabalarına kalemleri bantlayıp bu şekilde resim yapmayı sağlayabilir hem de masa da oturma süresini uzatabilirsiniz.

Bir tepsi veya kartonun üzerine renkli pipetler ile fotoğraftaki gibi yapıştırıp, pinpon topu ile yarış yaptırabilirsiniz. Oyuncakların gölgesini çizmeye ne dersin. Evde güneş vuran bir oda da yada balkonunuzda veya bahçenizde hiç yoksa bir fener tutarak yapabilirsiniz.

Evde dinazor gibi yürümeye ne dersiniz, genellikle çocukların dinazorlara bayıldığını bildiğim için bu etkinlik hoşlarına gideceğini düşünüyorum. Peki sulu boyayı üfleyip saç yapalım mı, yine buda çocukların çok sevdiği bir etkinlik olmuştur hep.

Kahvaltıda yediğiniz yumurta kabuklarına çimlendirme yapmak ve çimlenmesini görmesi çok hoşlarına gidiyor. Yumurtaları bu şekilde boyaya da bilirsiniz. Tuvalet kağıdı rulosunu uzun uzun şeritler halinde kesip yine baskı tekniği ile resim yapmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Bu paylaştıklarım umarım sizlerin işine yarar, evde yapabileceğiniz gibi olanları özel olarak seçtim çünkü bir okul öncesi öğretmeni olarak söylüyorum ki bu etkinlikleri okulda denedim ve çok keyif aldılar, etkinlikler çoğaltılabilir hepsi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Sağlıkla Kalın.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles