13.8 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

1 Yazar 5 Kitap: Halil Cibran

“Ben ne bir sanatçı ne de bir şairim. Ben bir sisim; her şeyi örten ancak hiçbir zaman bir araya getiremeyen bir sis”

Halil Cibran

Halil Cibran; 1883’te doğmuş, Lübnan asıllı ABD’li yazar filozof, şair ve aynı zamanda ressamdır. Eserleri ve fikirleri dünyada oldukça ses getirmiştir. Resimleri birçok ülkede sergilenen Cibran’ın eserleri de birçok dile çevrilmiştir. Yaşamının yaklaşık yirmi yılını ABD’de geçirmiştir ve eserlerini İngilizce yazmıştır. İlk şiir kitabı olan Nebi (Ermiş) adlı eseri 1923 yılında basılmıştır. Yazarın doğunun Nietzsche’si olarak anılmasına sebep olan kitabıdır. 

Tanışmakta geç kaldığımı düşündüğüm bir yazar olan Halil Cibran’ın yakın zamanda 5 kitabını okudum. Hacmi oldukça az olan kitaplarını bir oturuşta okuyabilirsiniz.

Kitaplara dair söylemek istediğim bir şey var; şöyle ki birçok öyküsünü okuduğumda anlatmak istediğini anladığımdan emin olamadım. Hatta dönüp tekrar okuduklarımın sayısı oldukça fazla. Bizlere yazdıklarınından çok daha fazlasını anlatmak istediği kesin. Kitapların geneline hakim olan bizim günlük yaşantımızda yaşadıklarımız, yapılan hatalar… Bunları bize aktarırken düşündürüyor da.

 Ve son olarak bana bunlardan birini seçecek olsam ilk önce hangisi olmalı derseniz kesinlikle “Ermiş” derim. Mutlaka kendinizden bir şeyler bulacağınız ve her bölümde altını çizmek isteyeceğiniz sayısız cümle var.

Alıntılar

Kum ve Köpük

“Ne gariptir ki toplum olarak, aklı yavaş olana değil de ayağı yavaş olana ; yüreği kör olana değil de gözü kör olana acırız.“ 

“Ben hem bir ateşim hem de kuru çalı ve bir yanım öbür yanımı yiyip bitiriyor.”

“Büyük insanın iki kalbi vardır: Biri kanar, öbürü tahammül eder.”

Gezgin

“Bir kadın bir erkeğe dedi, “Seni seviyorum.” Ve adam dedi, “Sevgine layık olmak, yüreğimdedir. Ve kadın dedi, “Sen beni sevmiyor musun?” Ve adam ona baktı yalnızca, ve hiçbir şey söylemedi. Ardından kadın bağırdı, ”Senden nefret ediyorum.” Ve adam dedi, “O zaman nefretine layık olmak da yüreğimdedir.”

“Çok azımız bir doğruya başka bir doğru ekleyip gerçek doğruyu oluşturabiliriz.“

READ  Ağustos Ayında Birlikte Okuyalım

“Şimdi, anlıyorum ki kendi boşluklarını gürültüyle doldurma ihtiyacı duyanların rahatı için şarkılarımızı kesmek gerekli değilmiş.“

Meczup / Deli

“Her şeyin nasıl olacağına dair kesin bir fikrim var ama kelimelere dökemiyorum.”

“Daha ne olduğumuzu bilmezken ne olacağımızı tartışmanın ne alemi var?“

“Esir edilmiş arzu ve yaşanmamış tutku nasıl mutluluk verebilir ki?“

Ermiş

“Hakikati buldum.”değil. Bir hakikat buldum, deyin. “Ruhun yolunu buldum.” değil. Kendi yolumda yürürken bir ruhla karşılaştım, deyin.

“Aranızda sevme gücünün uçsuz bucaksızlığını hissetmeyen var mı?“

“Eğer yüreklerinizi yaşamlarınızın gündelik mucizeleri karşısında hayretle dolu tutabilseydiniz, acınız da sevinciniz kadar harikulade görünürdü.“

Haberci

“Bağışla beni yoldaş; çok geciktim. Anıları tutuyor ruhumu.”

“Kendinin habercisisin sen ve etrafında inşa ettiğin kuleler öz benliğinin yanında uzanan yapılardır.“

“Kalbimin derinliklerinden bir kuş uçtu gökyüzüne. Uçtukça daha çok büyüdü ama kalbimden ayrılmadı.“

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles