22 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Yıldız Kaydı Dilek Tutalım Diyenlere!

Halk arasında “Yıldız Kayması” olarak bilinen göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid bu gece ve yarın gece gerçekleşiyor!

Gökyüzü meraklıları için görsel şölen oluşturacak olan Meteor Yağmuru için saatler kaldı…

Meteorlar Dünya atmosferine çarparak sayılarını arttırırlar ve böylelikle gökyüzünde meteor yağmuru ya da halk arasında bilinen adıyla yıldız kayması oluşur.

Her yıl Ağustos aylarında kendisini gösteren Perseid Gök Taşı Yağmuru, en bilindik göktaşı yağmurlarından biri. Bu göktaşı yağmurunu bu kadar popüler yapan şey saatte 100’e yakın göktaşının açık yaz günlerinde rahatlıkla görülebiliyor olması. Kış aylarında Geminid (İkizler) göktaşı yağmurunda 120 adet göktaşı gözlenebiliyor, fakat kış aylarında hava çoğunlukla kapalı olduğu için Perseidler daha sık anılır.

Gökbilimciler, Perseid göktaşı yağmurlarının oluşma nedenini Güneş sisteminde başıboş dolaşan küçük parçaların yeryüzü atmosferine girip yanmasıyla meydana geldiğini söylüyorlar. Persesus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğiden Perseid Gök Taşı Yağmuru adı verilmiştir. Perseid Meteor Yağmuru, Dünya’nın yakınından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arta kalan kalıntılardan oluşur.

Ağustos başı civarında yılın en önemli gökyüzü olayları arasında gösterdiği Perseid Göktaşı Yağmuru 12 – 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. 12 – 13 Ağustos’ta Dünya bu akıntının içine girecek ve dünya atmosferiyle etkileşen bu küçük parçacıkların bıraktığı yanma izleri gece iyi görülebilecek.

Karanlık… Mümkün olduğu kadar karanlık bir yere kaçmakta fayda var bu görsel şöleni izleyebilmek için şimdi. Bir tepeye çıkıp, sırtımızı çimenlere yaslayıp ve bu görsel şölenin tadını çıkartmak var bir de…

READ  Özel Eğitimin “Korona” Sınavı

Göktaşı akıntılarını gözlemek için özel bir alete ihtiyaç duyulmadan çıplak gözle izlenme şansımız da yüksek. Perseid göktaşı yağmurunu izlemek için ışık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde olmak gerekiyor yalnızca.

Bir göktaşı yağmurunu izlemenin en keyifli olayı hiçbir ekipmana ihtiyaç duymamanız. Çünkü bu olay saniyeden de kısa süreli bir olaydır. Siz daha “Evet gördüm!” deyip dürbünü çevirene kadar yanıp gider. En güzeli, en geniş alanı görebileceğiniz şekilde uzanıp tüm gökyüzünü seyretmek…

Gökyüzü meraklıları Meteor Yağmuru’nu Erciyes’ten izleyebilecek haberini de sizlerle paylaşayım..!

Kayseri’deki gökyüzü meraklıları, 12 Ağustos’taki meteor yağmurunu “Erciyes’te Görsel Şölen Var” etkinliğinde izleyecek. Kayseri Bilim Merkezi ile Erciyes A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek etkinlikte gökyüzü tutkunlarıda bir araya gelecek.

Perseid meteor yağmuru bu gece ve yarın gece en yoğun şekilde gerçekleşecek. Dünya’nın dört bir yanından, Türkiye’nin her bir köşesinden, izleyelim izlettirelim.

Geçen seneki gibi kulaklığımı takıp en sevdiğim müzik eşliğinde sabırla, heyecan ve merakla bu meteor yağmurunda – yıldız kaymasında- güzel ve iyilik dolu dilekler tutup görsel şölenin tadını çıkaracağım…

Peki ya sizler yıldız kaydı dilek tutalım diyenler? Yeryüzünün telaşından sıyrılıp başınızı havaya kaldırmaya, gözlerinizi gökyüzünden ayırmayıp Perseid Meteor Yağmuru görsel şölenini izlemeye var mısınız?

Perseid Gök Taşı Yağmuru için daha fazla bilgiye ulaşmak için:

https://solarsystem.nasa.gov/asteroids-comets-and-meteors/comets/109p-swift-tuttle/in-depth/

https://www.amsmeteors.org/meteor-showers/meteor-shower-calendar/#Perseids

https://earthsky.org/astronomy-essentials/everything-you-need-to-know-perseid-meteor-shower

https://www.rmg.co.uk/discover/explore/space-stargazing/meteors-comets-asteroids/Perseid-meteor-shower

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Merve Alıcı
Merve Alıcı
Edebiyat ve Şiirsever Bir Sağlıkçı - Biraz da Astroloji'ye meraklı

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles