26.4 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Yanan Parfüm; Tütsü

Tarihçesi çok çok eski zamanlara kadar uzanan, mistik güzellik. Yüzyıllar boyunca kötü kokuları bastırmanın yanı sıra meditasyon, ferahlama, çakra açma amacıyla tütsü yakılıyordu.

Ayrıca çok tanrılı dinlerde, ayinlerin de vazgeçilmeziydi tütsüler. İslam kültüründe camii ve türbelerde, saraylarda ve evlerde, Bizans döneminde kiliselerde ayin zamanı yakılmış ve Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu dönemine ait pek çok buhurdan sayesinde tütsü kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

Eski dönemlerde bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen, pek yaygın kullanılmıyor artık. Tütsülerin yerlerini oda kokuları almış durumda. Fakat enerjiye inanan bir insansanız tütsülere bir şans vermelisiniz. Her kokunun farklı bir anlamı ve hatta her amacın ayrı bir kokusu var. Dilerseniz birkaç koku ve anlamlarına bakalım..

Sandal Ağacı Motive olma gücünüzün artmasına ve rahatlamanıza yardımcı olur.
 Sedir Birçok kültürde kutsal kabul edilen bir ağaç olan sedir, evinize yaydığı orman kokusuyla doğada  gibi hissettirir ve stresinizin azalmasına yardımcı olur. Sedir, hem olumsuz enerjiyi saflaştırmak hem de yok etmek için kullanılmıştır.
Gül Çok eski zamanlarda gül yaprakları kurutularak çoğunlukla taze başlangıçlar için yakılırdı. çoğu dini gelenekte kutsal atfedilen bu bitki hem sevgiyi hem romantikliği temsil etmektedir.
Vanilya Vanilya  huzur ve mutluluk hissettirir. Bazı yiyecekler vanilya ile yapıldığında kokusu insanda gevşeme etkisi yaratmaktadır. Vanilya refahlığı da temsil etmektedir.
Mint Nane baharatından yapılan bu koku şifa kokusu olarak geçmektedir. Ağrı ve sızıların geçmesine yardımcı olur, burun ve boğaz enfeksiyon hastalıklarında nefes almayı kolaylaştırır ve tıkanıklığı giderir.
Ayrıca şans, başarı, meditasyon hatta para adında tütsüler var.. Etkileri bilinmez ama saçtıkları kokular başarılı..

Kendimizi iyi hissetmek için ufak bir adım, hayata katılan ferah bir koku. Beklenen etkiyi bu kadar net alamasak bile, içimize çektiğimiz güzel koku günümüzü güzelleştirmeye yardımcı olmakta başarılı..

READ  İş Sanat İle 23 Nisan Coşkusu
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles