17.6 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 15, 2024

Özdemir Asaf’ça Kalın!

Onu tanıyanlar tarafından her zaman duygusal, nazik ve duyarlı biri diye tanınan Özdemir Asaf, aramızdan ayrılışının 39. yılında da unutulmadı. Çağdaş Türk şiirine  kendine özgü tarzıyla damga vuran Özdemir Asaf kimdir, Türk edebiyatına damga vuran şiirleri ve sözleri nelerdir? inceleyelim…


Gerçek adı Halit Özdemir Arun olan şair Mehmet Asaf ile Hamdiye Hanımın çocuğu olarak dünyaya geldi. İkizi Neire Özgönül Arun’dan bir gün önce, 11 Haziran 1923 tarihinde doğan şair; doğmadan bir yıl önce ailesinin Atatürk’ün özel daveti ile Ankara’ya çağırılması üzerine oraya yerleşmişlerdir. Bu süreç içerisinde babasının geçirdiği bir hastalık sonucu 1930’da  hayatını kaybetmesi ile aile, aynı yıl içerisinde tekrar İstanbul’a taşındı.


Eğitim hayatına Galatasaray Lisesi’nde başlayan Asaf, 1941’de girdiği sınavı kazanarak Kabataş Erkek Lisesi’ne geçti.
Buradan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumaya başlayan Asaf, eğitimine iki yıl devam edebildi. Tabi bu süreç içerisinde ilk eşi Sabahat Selma Tezakın’a aşık oldu.

Okuduğu üç fakülteden de mezun olamadı

Şair, daha sonra iktisat ve gazetecilik bölümüne devam etse de buralardan da mezun olamadı.
Bu süreç içerisinde çeşitli işlerde çalışan Asaf, 1961 yılında eşinden ayrıldı.
Zaman ve Tanin gazetelerinde çevirmen olarak çalışan Asaf, Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran’la ikinci evliliğini 1922 yılında yaptı ve bu evlilikten Gün, Olgun ve Etkin isimlerinde 3 oğlu dünyaya geldi.

58 yaşında vefat etti

Sanat Basımevi’ni 1951’de kurup matbaacılığa başlayan şair, 1955 yılında Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurdu ve şiir kitaplarını da art arda buradan çıkarmaya başladı.
İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş biçimi göze çarpan Asaf, eserlerinde insan-toplum ilişkisini konu almıştır.
Çevirileri ve şiirleri çıkarılmaya devam ederken 1970 yılında matbaasını ve Yuvarlak Masa Yayınları’nı kapatan şairin şiirlerinde, önceden çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve ümitsizliğe bırakmıştır.
Beyninde tümör tespit edilen ve 28 Ocak 1981’de, 58 yaşında hayata veda eden Özdemir Asaf’ın cenazesi, isteği üzerine Aşiyan Mezarlığı’na defnedilmiştir.

READ  Notalar ?

Eserleri
Dünya Kaçtı Gözüme
Çiçekleri Yemeyin
Sen Sen Sen
Çiçek Senfonisi gibi şiir kitaplarıyla;
Dün Yağmur Yağacak ve Ça isimli hikayelerini okuyucuyla buluşturdu.

Özdemir Asaf Sözleri

“Ben sana hep üşüyordum,
Çünkü kıştım.
Nakıştım, bakıştım.
İnkar etmiyorum da bunu,
Seni sevmek gibi büyük işIere kaIkıştım.
Ve Iütfen inkar etme;
Sana en çok ben yakıştım.”

“Ama ne olur sakın bir insanı;
Gönülce,
Gözce,
Dilce,
Ruhça,
Kırmayın…”

“Geleceğim, bekle dedi, gitti..
Ben beklemedim, o da gelmedi.
Ölüm gibi bir şey oldu..
Ama kimse ölmedi.”

Huzur içinde uyu ulu şair…

Şüheda Şalışlıoğlu
Şüheda Şalışlıoğlu
20 yaşındayım. Mersin Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli yazma, karalama, çizme alanları ile çok ilgilendim, içli dışlı oldum. Ve bu hobilerimi -hele hele yazma- bu mecra ile birleştirip daha iyi ve daha güzel işlere imza atmak istiyorum. Daha çok okumak, okudukça yazmak ve yazdıklarımı paylaşmak sanırım beni en çok mutlu edecek şey olabilir :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles