15.7 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

Unsınkable Sam (Batırılamaz Sam)

Kedi Oscar

Bu bir kedi. Evet yanlış duymadınız. Adı bilinmiyor ancak daha sonradan Oscar adını almış. Kediye sam lakabı verilmiş. Bu lakabı kullanarak anlatacağım. Şimdi bu kedinin hikayesine bir değinelim.

Sam, 1941 yıllarında Alman savaş gemisi Bismarck’ta yaşıyordu. Geminin maskotu haline gelmişti. Kendisi oldukça rahat ve keyifliydi. Vaktinin çoğunu Atlantik okyanusun yüksek dalgalarını izleyerek ve uyuyarak geçiriyordu.

Bismarck büyük bir gemiydi. Bu yüzden sallantı pek hissetmiyordu. Taki 27 mayıs 1941 tarihine kadar. Bu tarihte Bismarck son seferini gerçekleştiriyordu. Bismarck 2000 den fazla top mermisi aldığı halde hala ayaktaydı. İngiliz gemilerden gelen yoğun ateşe ve HMS Ark Royal uçak gemisinden kalkan uçaklar tarafından yoğun saldırıya maruz kaldığı için Bismarck, daha fazla dayanamadı. Ve en sonunda battı. (Kendi mürettebatı tarafından batırıldı. Bismarck battıktan sonra Sam HMS Cossack destroyeri tarafından bir tahtada yüzerken bulundu. Kediye Oscar adı bu mürettebat tarafından verildi.

HMS Cossack küçük bir gemiydi. Çünkü destroyer idi. Bu yüzden hep sallanıyordu ve hep hareket halindeydi. Bu Sam’i rahatsız ediyordu. 24 Ekim 1941 de HMS Cossack bir Alman denizaltısı (U-563) tarafından batırıldı. Geminin mürettebatından 159 kişi ölmüştü. Ancak şans eseri Sam hala hayattaydı.

Batırılamaz Sam lakaplı bu kedi bu seferde Bismarck’ın batırılmasında görev alan HMS Ark Royal’e transfer edildi. Bu gemide Sam rahat etmişti. Uçak gemisi oldukça sakin ve sallantısız ilerlerdi. Uçak gemisinin penceresinden güverteden kalkan uçakları izlemekle geçirdi bütün günlerini. O gemide de mürettebatın maskotu haline gelmişti. Ancak Sam orada daha fazla rahat edemeyecekti ve 14 Kasım 1941’de bu gemi de bu sefer Alman denizaltısı U-81 tarafından torpido edildi. Ancak Sam hala hayattaydı. Batırılamayan Sam lakabı bu yüzden verilmişti bu kediye.

READ  Bir Cennet, Bin Suikast: Hasan Sabbah

Ark Royal’in kaybedilmesi Sam’in gemi kariyerinin sonunu getirdi. Önce Cebelitarık Valiliği’ne transfer edildi ve daha sonra Birleşik Krallık’a geri gönderildi ve burada Belfast’taki “Denizciler Evi” olarak adlandırılan bir denizcinin evinde yaşadı. Ve Sam 1955’te hayata gözlerini yumdu. Belkide dünyanın en şanslı kedisiydi Sam. İnfilak eden 3 gemiden kurtulup tüm 2. dünya savaşını görüp yaşamını devam ettirdi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İbrahim Halil Elüstü
İbrahim Halil Elüstü
Merhaba, Ben Ibrahim Halil Elüstü, Gazıantep Üniversitesi, Kimya Teknolojisi alanında okuyorum. 22 yaşındayım ve İngilizce biliyorum, orta derecede. Fransızcam hala gelişme aşamasında, ayriyeten Rusçaya odaklanmış durumdayım. Fizik ve Kimya bilimine büyük bir ilgim var. Uçaklara bayılıyorum, icadından bu yana tüm geliştirmeler dahil. Yakın harp, modern harp, astronomi, savaş stratejileri, tarih gibi araştırma zevklerim de vardır.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles