Türkiye’nin İlk Profesyonel Milli Boksörü Olan Garbis Zakaryan’ın Hayatı Belgesel Oluyor!

Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörü olan Garbis Zakaryan, aramızdan ayrılışının birinci yılında, 25 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 15.00’da mezarı başında (Şişli Ermeni Mezarlığı’nda) anılacak. Bu anma töreni Covid-19 tedbirleri çerçevesinde gerçekleşecek.

Garbis Zakaryan Kimdir?

Garbis Zakaryan, Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörüdür. 2 Haziran 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Taksim’de amatör olarak boksa başlayan Zakaryan, 14 yaşında ringe çıkmıştır. Daha sonrasında 1948, 1949 ve 1950 yıllarında İstanbul ve Türkiye amatör şampiyonu olmuştur.

24 yaşında Türkiye’nin ilk profesyonel boksörü ünvanını kazanan Zakaryan, İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarının ardından, 1964 yılında Ortadoğu Boks Şampiyonu olmuştur. 1966 yılında boks kariyerine veda eden Zakaryan, 22 yıl süren kariyerinde 200’ü aşkın amatör, 43 uluslararası olmak üzere 100’e yakın profesyonel müsabakada yer almış, ay yıldızlı formasıyla pek çok başarıya da imza atmıştır.

Garbis Zakaryan’ın Hayatı Belgesel Oluyor!

Türk boksunun efsane ismi olan Garbis Zakaryan‘ın hayatını anlatan ve kendisiyle aynı ismi taşıyan belgesel filminin hazırlıklarına başlanılmıştır. Bu belgesel daha çok Zakaryan‘ın İkinci Dünya Savaşı’nın o çetin şartları içerisinde boksla tanışmasına ve ardından da Ortadoğu şampiyonluğuna giden sürece odaklanmaktadır.

Belgeselin yapımcılığını Türkiye’nin ilk ve tek Ermeni televizyonunu da bünyesinde barındıran Luys Medya Yatırımları A.Ş. üstlenmekte ve yönetmenliğini ise Harutyun Arto Davulciyan‘ın yapacağı bilinmektedir.

Rejide Aren Arda Kaya gibi önemli bir isim de yer almaktadır. Bunun yanında belgeselin yürütücü yapımcılığını ise Harutyun Kuran üstlenmektedir.

Efsane boksörün hayatını anlatan bu belgesel ile ilgili pek çok gelişmeyi sitemizden takip edebilir, 25 Ocak tarihinde https://www.garbiszakaryan.com/ sayfasından ilk teaserı izleyebilirsiniz.

Dilerseniz gelin hep beraber belgeselin rejisine de bir göz atalım…

Yönetmen

Harutyun Arto Davulciyan

Yardımcı Yönetmen

Aren Arda Kaya

Belgeselin Yürütücü Yapımcısı

Harutyun Kuran

21 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir