16 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 18, 2024

Dünya’nın 7 Harikasından Biri ; Taç Mahal Hikayesi

Dünyanın 7 harikasından biri olan ve birçok kişinin dikkatini güzelliğinin yanı sıra mimari tasarımı ile çekmeyi başaran Taç Mahal hikayesi, Taç Mahal nedir, Taç Mahal ne demek, Taç Mahal Cami mi, Taç Mahal kimin eseri, Taç Mahal nerede gibi soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda yer alıyor!

Taç Mahal Hikayesi

İmparator Şah Cihan, sevgili eşi Mumtaz Mahal’in ölümü üzerine onun anısına bir anıt yapmak istemiştir. Mumtaz Mahal, tahta çıkışından sonra Şah Cihan’ın en sevdiği eşlerinden birisidir ve ondan 14 çocuğu olmuştur. Yine bir doğum sırasında hayatını kaybetmiştir.

İmparator, 1631 yılında çalışmaların başlamasından kısa süre sonra taşıyıcılar ve mimarlarla birlikte Agra’daki Yamuna nehrinin eteklerindeki arazide Taç Mahal’in yapımına başladı. Yapımı yaklaşık 22 yıl süren bu eser 1653 yılında tamamlandı.

Taç Mahal nedir, Taç Mahal Ne demek ve dahası...
Taç Mahal’a ait bir görüntü.

Yapının mimarları “İran, Türk, Hint ve Mughal” mimarisinden oluşan bir karışım ortaya çıkardı. Bu kültürlerin her birisinden ayrı özellikler kullanıldı. Beyaz mermerden yapılan ve süslemeleri için kıymetli taşlar kullanılan yapı 73 metre yüksekliği ile İslam türbe mimarisinin seçkin mimari örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Taç Mahal işlemeler bakımından “süslemeler, desenler ve geometrik şekillerle” süslenmiştir.  Aynı zamanda, yapımında gemiler sevk edilerek taşınan farklı renk ve türdeki taşların birleştirilmesiyle oluşmuştur. Bir rivayete göre yapımında çalışan işçilerin eser bitirildikten sonra ellerinin kesilmesi şeklinde yayılan söylentinin asıl amacı, bu güzel anıtın verdiği mesajı kirletmek ile beraber ona duyulan hayranlık ve takdir duygularını engellemek amacını taşımaktadır.

READ  İhracat

Taç Mahal Nedir?

Taç Mahal Hikayesi! Taç Mahal Ne demek ve dahası...
Taç Mahal ve Eşsiz Güzelliği

Hindistan’ın tarihi önemli yapılarından birisi olan Taç Mahal 1631-1654 yılları arasında Agra şehrinde inşa edilmiştir. Mughal İmparatoru Şah Cihan’ın eşi Mumtaz Mahal için inşa edilmiştir.

Taç Mahal, yüzlerce yıl boyunca milyonlarca insanın ilgisini çekmiştir. İnsanlar, bu muhteşem yapıyı ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanından gelirler. Taç Mahal, Hindistan’ın en önemli turistik yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Taç Mahal Ne Demek?

Dünya’nın 7 harikasından birisi olan Taç Mahal, Şah Cihan hakimiyeti zamanlarında en parlak dönemlerini yaşayan Babür devletinin güç ve kudretini temsil eder. Babür devletinin güç ve kudretinin yanı sıra, Şah Cihan ile çok sevdiği eşi Ercümend Bânû Mahal’ın on dördüncü çocuklarını doğururken ölmesi üzerine bu yapıyı yaptırarak teselliyi sanat ve mimaride bulduğu anlatılır.

Taç Mahal Cami mi?

Bazı insanlar Taç Mahal’in Hindistan halkına özel bir tapınak  ya da dört minareden oluşan bir cami olduğunu sanıyor. Ancak belirttiğimiz gibi yapı Babür devletinin gücünü ve Şah Cihan’ın çok sevdiği eşi Ercümend Bânû Mahal adına yaptırmış olduğu bir yapı.

Taç Mahal Kimin Eseri?

Taç Mahal nedir, Taç Mahal Ne demek ve dahası...
Taç Mahal’de Bahar

Mimar Sinan’ın öğrencileri arasında yer alan Mehmet İsa Efendi’nin oluşturduğu proje yarışmayı kazanır ve ülkeye davet edilir. (Bazı uluslararası kaynaklar Taç Mahal’in yapımında baş mimarın Türk değil, İranlı Ahmet Lahauri Efendi olduğunu belirtmektedir.) 1632 yılında başlanan inşaat sürecince Mehmed İsa Efendi’Ye Semerkandlı Mimar Muhammed Şerif yardım eder.

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mehmet İsa Efendi’nin projesi de yarışmayı kazanır ve mimar ülkeye davet edilir. (Bazı uluslararası kaynaklar Tac Mahal’in baş mimarının Türk değil, İranlı Ahmed Lahauri Efendi olduğunu kaydetmektedir.) 1632 yılında başlanan inşaatta Mehmet İsa Efendi’ye Semerkandlı Mimar Muhammed Şerif yardım eder.

READ  Aşkın Güzel ve Acımasız Yüzü: Yaşamın En Güçlü Duygusu.

Taç Mahal Nerede?

Taç Mahal Hindistan’ın Agra şehrinde yer alır. Agra şehrinde Yamuna Nehrinin kıyı kısmına yapılmıştır. Taç Mahal’i görmek için 4.699 kilometre uzaklıktaki Hindistan’a ulaştıktan sonra Agra şehrine ulaşım sağlamanız gerekiyor. Agra şehrine ulaşım sağladıktan sonra otobüs veyahut taksi kullanarak Taç Mahal’e ulaşabilirsiniz.

Tac Mahal Döneminde yaşanan olaylar ve iç savaşlar

Taç Mahal nedir, Taç Mahal Ne demek ve dahası...
Taç Mahal ve Manzarası

Taç Mahal tarih boyunca birçok olay ve savaşa sahne olmuştur. İlk olarak Şah Cihan’ın oğlu Aurangzeb’in babasını tahttan indirip hapsederek Taç Mahal’i gözden düşürmesiyle başlayan sorunlar, daha sonra Britanya İmparatorluğu döneminde de devam etmiştir.

1849’da Britanya İmparatorluğu, Hindistan’ı kolonileştirdiğinde, Taç Mahal ve diğer Hindistan miraslarına hakim olmaya başladı. Britanya’nın Hint imparatorluğu döneminde, Taç Mahal’i korumanın önemi artarken, diğer tarihi binaların yıkılması ve talan edilmesi ile sonuçlandı.

Taç Mahal aynı zamanda Hindistan ve Pakistan arasındaki bölünme sırasında da tartışmalara neden olmuştur. 1947’de, Hindistan ve Pakistan arasında sınır anlaşması yapıldığında, Taç Mahal her iki ülkenin de ilgi alanına girdi. Ancak, Hindistan’ın kontrolü altında olduğunu iddia ettiği Taç Mahal, Pakistan tarafından da sahiplenildi.

Sonuç olarak, Taç Mahal tarihin farklı dönemlerinde siyasi, ekonomik ve kültürel anlaşmazlıkları tetikleyen bir sembol olarak kalmış ve bu nedenle birçok kez zor durumlar yaşamıştır. Ancak, dünya mirası olarak kabul edilen bu yapı, günümüzde hala dünya çapında turistler tarafından ziyaret edilmekte ve her yıl milyonlarca kişi tarafından hayranlıkla incelenmektedir. Daha detaylı bilgi için Wikipedia‘ya da göz atabilirsiniz…

“Dünya’nın 7 Harikasından Birisi, Taç Mahal Hikayesi ve Daha Fazlası” benzeri 24Okur yazılarına göz atabilirsiniz;

  • Instagram sayfamıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Edebiyat alanında daha fazla yazıya erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  • En son yayınladığımız yazımıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles