25.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

Nazım Hikmet Ceviz Ağacı Şiiri ve İlgi Çeken Konusu

Ünlü şairlerimizden Nazım Hikmet aşk şiirleri, Nazım Hikmet sözleri ile tanınan ve sevilen bir şair olması dışında Türk tarihinde önemli şahsiyetlerden biri olmuştur. Tam adı Nazım Hikmet Ran olan şairimiz komünist ve Edebiyatımızın romantik temsilcisidir . Ünlü şairimizin hayatını bir bölümünü hapishanede ya da sürgünde geçirmiştir. Türkiye’de 11 ayrı davadan yargılanarak farklı şehirlerde 12 yıla aşkın süre hapis yatmıştır. 1950‘nin Temmuz ayında özgürlüğüne kavuşmuştur. Ünlü şair Nazım Hikmet en güzel şiirleri arasında yer alan “Ceviz Ağacı” şiirinin hikayesi hakkında bir çok farklı rivayetler vardır. Hikayesine göz atmadan önce şiiri inceleyelim.

Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda,
budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda.
Yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl.
Yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.
Yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var.
Yüz bin elle dokunurum sana, İstanbul’a.
Yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım.
Yüz bin gözle seyrederim seni, İstanbul’u.
Yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım.
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Nazım Hikmet Kimdir?

Nazım Hikmet kimdir, Nazım Hikmet sözleri ve Ceviz Ağacı şiiri hikayesi
Nazım Hikmet

Nazım Hikmet, 1902 yılında Selanik’te doğdu. Babası Hikmet Bey, annesi Cemile Hanım’dır. Ailesi İstanbul’a taşındıktan sonra, Nazım Hikmet öğrenim hayatına burada devam etti. 1921 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Ancak, üniversitedeki öğrenimini tamamlayamadan önce, şiir yazmaya başladı.

READ  Şair Yüreğim

1925 yılında, Nazım Hikmet’in ilk şiir kitabı “Gökyüzüne Dökülen Taşlar” yayımlandı. Kitap, çağdaş Türk şiirinin önemli eserleri arasında yer almaktadır. Daha sonra, Hikmet’in şiirleri siyasi nedenlerle yasaklanmaya başlandı ve şair hakkında dava açıldı. Bu dönemde, Nazım Hikmet’in siyasi görüşleri de şekillenmeye başladı.

Ceviz Ağacı Şiirinin Konusu

Rivayete göre Nazım Hikmet Gülhane Parkında o zamanlarda sevgilisi olan Piraye ile Ceviz Ağacının altında buluşacaktır. Nazım hikmet Piraye’yi beklerken aniden polis gelir ve Nazım Hikmet polisin onu görmemesi için ceviz ağacına çıkar. Piraye o sırada gelir ve etrafına bakmasına rağmen Nazım‘ı göremez. Nazım Hikmet polislerden dolayı ne inebilir ne seslenebilir. O sırada cebinden bir kağıt çıkarır ve bu satırları yazar. Şiir için farklı çeşit rivayetlerde vardır fakat en bilindik olanı budur.

Nazım Hikmet Ran ve Piraye Altınoğlu beraber iken
Nazım Hikmet Ran ve Piraye Altınoğlu’ndan bir görsel

Nazım Hikmet Piraye ile Nasıl Tanıştı ve Neden Ayrıldılar?

Nazım Hikmet, Piraye Altınoğlu ile kız kardeşi Samiye’nin sayesinde tanışır. Birbirlerini sever ve evlenmek isterler fakat Nazım Hikmet o zamanlarda cezaevine girmiştir. Piraye o dönemlerde ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. Nazım Hikmet ile cezaevinden bir süre mektuplaşmıştır. Böyle devam eden aşkları yıllar geçince küllenmiştir, ayrılmak için birtakım sorunlar yaşatmış böylece arada soğukluk başlamıştır. O sırada Nazım Hikmet cezaevine onu görmeye gelen dayısının kızı Münevvere aşık olur ve Piraye’ye mektubunda aralarında evliliğe dair bir şey yaşayamadıklarını için zaten bitmiş bir ilişkiyi sonlandırmak ister.

“Nazım Hikmet Kimdir?,Ceviz Ağacı Şiiri ve İlgi Çeken Konusu ve Daha Fazlası” benzeri 24Okur yazılarına göz atabilirsiniz;

  • Instagram sayfamıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Edebiyat alanında daha fazla yazıya erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  • En son yayınladığımız haber yazımıza erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles