17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Sinan Oğan Kimdir?

Marmara Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak yer alan Sinan Oğan, 2011 yılında MHP’den Iğdır milletvekili seçildi. 13. Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimlerinde ATA İfttfakının Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Sinan Oğan’ın hayatı merak konusu oldu. Peki, Sinan Oğan Kimdir? Siyasi Kariyeri Nedir? Eşi Gökçen Oğan Kimdir? Ümit Özdağ Kimdir? Ata İttifakı Nedir, Dağıldı Mı? gibi sorular’ın cevapları bu yazıda!

Sinan Oğan Kimdir?

Sinan Oğan, 14 Mart 1969 tarihinde Azerbaycanlı bir ailenin çocuğu olarak Iğdır’ın Melekli beldesinde doğmuş bir isimdir. Eğitim hayatına Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde başlamış ve buradan mezun olmuştur. Aynı üniversitede 1992 yılında mali hukuk ve bankacılık alanında Azerbaycan’da Ekonomik ve Mali Sektörün Yapısal Analizi başlıklı tez ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Akademik kariyerine devam ederek Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesinde doktora çalışmasını tamamlamıştır.

Sinan Oğan Kimdir?
Sinan Oğan Kimdir?

Sinan Oğan‘ın kariyeri sadece akademik alanda değil, aynı zamanda uluslararası ilişkiler ve stratejik analiz alanında da etkili olmuştur. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak görev yapmış ve Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve dekan yardımcısı olarak önemli görevler üstlenmiştir. Ayrıca 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşünden önce Azerbaycan’ın bağımsızlık liderlerinden Ebulfez Elçibey ile görüşmüş ve bağımsızlık sonrasında bir süre Elçibey’in cumhurbaşkanlığı ofisinde çalışmıştır.

Sinan Oğan’ın uluslararası arenada da önemli katkıları olmuştur. 1992-2000 yılları arasında TİKA’nın Azerbaycan temsilcisi olarak görev yapmıştır. Ayrıca Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası başkanlığı gibi önemli pozisyonlarda bulunmuş ve uluslararası ilişkilerdeki deneyimini artırmıştır. Ayrıca Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi’ni (TÜRKSAM) kurarak başkanlığını yapmış ve bu merkezin dış politika ile ilgili çalışmalarına öncülük etmiştir.

Medya alanında da aktif bir şekilde yer almış olan Sinan Oğan, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda “Avrasya’ya Bakış” isimli dış politika içerikli haftalık bir programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir. Ayrıca Metzamor Nükleer Santrali’nin kapatılmasına yönelik faaliyetleri koordine eden bir “sivil girişim” kurarak bu alandaki çevre çalışmalarına liderlik etmiş ve koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Sinan Oğan, akademik, stratejik, ve medya alanlarında kariyer yapmış bir isim olarak dikkat çekmektedir.

READ  Ağaçların Sıhhatine İmrenmek

Sinan Oğan Siyasi Kariyeri;

Sinan Oğan’ın siyasi kariyeri, sadece parti içi dinamiklerle sınırlı değil, aynı zamanda Türkiye’nin genel siyasi atmosferindeki değişiklikleri de yansıtmıştır. 2011 seçimlerinde MHP’den milletvekili olarak seçildikten sonra, parti içindeki farklı görüşlere sahip olan bir grup milletvekili ile uyumsuzluk yaşamıştır. Bu uyumsuzluklar sonucunda 26 Ağustos 2015 tarihinde MHP’den ihraç edilmiştir.

Ancak, Sinan Oğan, bu ihraç kararına karşı hukuki yollara başvurmuş ve davayı kazanarak 2 Kasım 2015 tarihinde MHP’ye geri dönmüştür. Bu dönüş, parti içi uzlaşmanın ve siyasi arenada yeniden etkin bir rol oynamanın bir göstergesi olarak kabul edilmiştir. Ancak, kısa bir süre sonra 10 Mart 2017 tarihinde, Balıkesir milletvekili İsmail Ok, Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve Isparta milletvekili Nuri Okutan ile birlikte bir kez daha MHP’den ihraç edilmiştir. Bu ihraçlar, parti içi görüş ayrılıkları ve siyasi dinamiklerin Sinan Oğan’ın kariyerini etkilediği bir dönemi temsil etmektedir.

Sinan Oğan‘ın siyasi kariyeri, parti içi ve dışındaki zorluklarla dolu bir süreç olmuş ve Türkiye’nin siyasi arenasındaki değişimleri yansıtmıştır. Aynı zamanda parlamentolararası ilişkilerdeki rolü, uluslararası düzeyde Türkiye’nin diplomasisine katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Sinan Oğan’ın Eşi Kim, Kimin Damadı?

Dr. Sinan Oğan, Orta Asya konusunda uzmanlaşmış araştırmacı Gökçen Oğan ile evlidir. Gökçen Oğan, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olup, yüksek lisansını “Şanghay İşbirliği Örgütü ve Bölgesel İşbirliği Girişimleri” başlıklı teziyle tamamlamıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Orta Asya Uzmanı olarak görev alan Gökçen Oğan, birçok araştırma merkezinin Orta Asya danışmanlığını yapmıştır.

Dr. Sinan Oğan’ın kayınpederi ise MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici’dir. Mehmet Ekici, 20. Dönem Ankara ve 23. Dönem Yozgat Milletvekili olarak Meclis’e girmiş ve 2011 yılında MHP’den istifa etmek durumunda kalmıştır. Bu nedenle, Dr. Sinan Oğan’ın ailesiyle siyasi bağları bulunmaktadır ve aynı zamanda Mehmet Ekici‘nin damadıdır.

Eşi Gökçen Oğan Kimdir?

Gökçen Oğan, Ankara’da doğmuş ve büyümüş olan bir isimdir. İlköğrenimini tamamladıktan sonra, eğitim hayatına devam etmek amacıyla Çankaya’da bulunan Fatoş Abla Koleji’nde eğitim görmüştür. Üniversiteye adım attığında, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitim almaya başlamış ve bu alanda önemli bir akademik temel oluşturmuştur.

Eşi Gökçen Oğan Kimdir?
Eşi Gökçen Oğan Kimdir?

Gökçen Oğan, üniversite eğitiminin ardından yüksek lisans seviyesindeki çalışmalara da katılmıştır. Yüksek lisans tezi olan ”Şanghay İşbirliği Örgütü ve Bölgesel İşbirliği Girişimleri” başlıklı çalışması ile yüksek lisans derecesini almıştır. Bu tez, uluslararası ilişkiler ve bölgesel işbirliği konularında önemli bir katkı sunmuştur.

READ  Ümit Özdağ Kimdir?

Ardından, Gökçen Oğan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Bu merkezde Orta Asya uzmanı olarak görev almış ve Avrasya bölgesi ile ilgili stratejik analizler yapmıştır. Ayrıca, birçok araştırma merkezinde Avrasya danışmanlığı yaparak, bölgesel ve uluslararası ilişkilerdeki uzmanlığını kullanmıştır.

Gökçen Oğan, akademik çalışmaları ve Avrasya bölgesi konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir isimdir ve bu alandaki çalışmalarıyla dikkat çekmektedir.

Ümit Özdağ Kimdir?

Ümit Özdağ, 03.03.1961 yılında Tokyo/Japonya’da doğmuştur. Ümit Özdağ’ın Tokyo’da doğmasının nedeni, babası Muzaffer Özdağ’ın 27 Mayıs 1960’da gerçekleşen askeri müdahale sonrasında kurulan Milli Birlik Komitesi’nin önde gelen üyelerinden birisi olmasıdır. Alparslan Türkeş’in liderliğinde Türk siyasi tarihinde 14’ler diye bilinen grubun üyeleri çeşitli ülkelere sürülmüşlerdir. Ümit Özdağ da siyasal sürgünde doğmuştur. Aile 1963 yılı sonunda Türkiye’ye dönmüştür. Ümit Özdağ’ın çocukluk yılları Türkiye’de geçmiştir.

Ümit Özdağ Kimdir?
Ümit Özdağ Kimdir?

Ümit Özdağ ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde gerçekleştirmiştir. Ümit Özdağ, lise yıllarında Ankara’da Çankaya Ülkü Ocakları’nda ve Ankara Koleji’nde ülkücü hareket içinde siyasi mücadeleye başlamıştır. Bu mücadele sürecinde ülkücü faaliyetlerden dolayı, Ankara Koleji’nden 1977/78 öğrenim yılının son günü dersler tamamlandıktan sonra, dönemin Ankara Valisi’nin talimatı ile tasdikname ile uzaklaştırılmıştır. Bundan dolayı, Ümit Özdağ lise diplomasını Ankara’da Aktepe Lisesi’nden almıştır.

Ümit Özdağ, yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde gerçekleştirmiştir. Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler ve felsefe fakültelerinde okumuştur. Ümit Özdağ yüksek lisans çalışmasını “Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı” üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru olmuştur.

Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında 2004 yılına kadar çıkacak olan “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır.

1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapan Özdağ, 1995 senesinde Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyo-politik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1997 senesinde Bitlis’in Mutki ilçesinde saha araştırması yapmıştır. 1996 senesinde Kuzey Irak’ta Erbil ve Süleymaniye’de ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

READ  "Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş

Ata İttifakı Nedir?

ATA İttifakı, Türk siyasi sahnesinde 2023 yılında ortaya çıkmış bir seçim ittifakıdır. 11 Mart 2023 tarihinde, Zafer Partisi, Adalet Partisi, Ülkem Partisi ve Türkiye İttifakı Partisi tarafından kurulan bu ittifak, Türkiye’deki siyasi dengeleri değiştirmeyi amaçlamıştır. İttifakın belirlediği aday ise eski Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili Sinan Oğan olmuştur. Bu ittifakın dikkat çekici bir yanı, içinde yer alan partiler arasındaki ideolojik farklılıklardır. İttifakı oluşturan partilerden sadece Zafer Partisi ve Adalet Partisi, 14 Mayıs 2023’te gerçekleştirilen genel seçimlere katılma yeterliliğine sahip olmuş, diğer iki parti ise bu seçimlere katılamamıştır. ATA İttifakı, Türk siyasetindeki seçim ittifaklarına dair önemli bir örnek teşkil etmektedir ve 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için önemli bir aktör olarak karşımıza çıkmıştır.

Ata İttifakı Ayrıldı Mı?

14 Mayıs seçimlerinde Sinan Oğan’ı aday gösteren ATA İttifakı, ikinci turda desteklenecek aday konusunda görüş ayrılığına düştü ve ittifak dağıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la geçen hafta görüşen Sinan Oğan, tutumunu bugün saat 17.00’de açıklayacak.

İttifakın başını çeken Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise partisinin tutumunu, yarın basın toplantısıyla açıklayacak.

İttifakta yer alan Adalet Partisi ise Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldı.

Ata İttifakı Ayrıldı Mı?
Ata İttifakı Ayrıldı Mı?

Halk TV’ye konuşan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, “ATA İttifakı resmen sona ermiştir. Her parti istediği kararı verir. Nezaketen birbirimize sorduk. Ümit Hoca’nın alacağı karara saygı duyarım. Sinan Oğan Bey de bir oy almıştır, dilediği şekilde hareket edebilir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna altı gün kala AKP ve CHP, ilk tur seçimde yüzde 5,17 oy Sinan Oğan ve kendisini aday gösteren ATA İttifakı partileri ile temas trafiğini sürdürüyor.

Geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, bugün saat 14.00’te AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’la görüşecek.

İttifak içinde yer alan Adalet Partisi Genel Başkanı Öz ise saat 15.00’te Kılıçdaroğlu ile bir araya gelecek. Öz, daha önce Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini açıklamıştı.

ATA İttifakı’nın ilk tur seçimde cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan ise saat 17.00’de basın toplantısı ile hangi ittifakı destekleyeceğini açıklayacak.

Ümit Özdağ da yarın saat 11.00’de düzenleyeceği basın toplantısıyla partisinin ikinci turda alacağı tutumu açıklayacak.

Kulislerde, Oğan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek açıklayabileceği, Özdağ’ın ise destek ilkelerini açıklayıp, bir tarafa açık destek vermeyeceği konuşuluyor.

İki ismin ayrı ayrı açıklamalar yapması da ikinci tur için alınacak tutum konusunda uzlaşmaya varılmadığının işareti olarak yorumlanıyor.

Sinan Oğan’ın Resmi İnstagram, Facebook, Youtube ve Twitter Hesapları;

 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles