18.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Sevgi Kontrolü

 

Sizin verdiğiniz sevgiyi taşıyamaz bazıları. Bazılarına sevginiz yük olur. Çünkü onlar hiç o kadar sevilmemişlerdir. Sevginizin ağırlığını taşıyamazlar; bu yüzden de size karşılık veremez, tepkisiz kalırlar. Bu doğru mudur sizce? Bana kalırsa bu bir ilişkiyi tek taraflı yürütmekten başka bir şey değildir. Hep yorar, üzer, kırar. Ne kadar beklentim yok deseniz de karşılık alamadığınız birine ne kadar çok sevginizi tüketebilirsiniz. Hayat bu kadar uzun değildir. Sevginizi boşa harcamayın. Silinmeyecek anı, unutulmaycak insan yoktur. Bazen sevdiklerinizi bir kutuya koyup ömrünüz boyunca saklamak istersiniz. Onları paylaşamaz, kaybetme korkusundan bazen onlarla tartışabilirsiniz de. Ama bu tartışmayı istemeyen taraf hep siz olacaksınız, bunu başlatan ise yine siz.

En çok sevdiğiniz kişi sizi en çok üzendir, bu aşkta da böyledir, insan ilişkilerinde de hiçbir yerde yazılı olmayan bir kuraldır. Avucunuzun içinde saklamak istediğiniz insanlar bir zaman sonra sizden gitmek isteyecekler ve siz korkularla baş başa kalacaksınız, kaybetme korkusu. Bu duygu her şeyi yaptırır. Gururu ayakların altına serer. Belki korkudan daha çok yükselir, bağırırsınız ama yaptığınız her şey o bir zamanlar avucunuzun içinde tutmaya çalıştığınız insanlar içindir. Ama onlar bunu asla anlayamazlar. Sadece hala üste çıkmak istediğinizi düşünürler.
İnsanları avucunuzun içinde tutamazsınız. Tam tersi tamamen açacaksınız.
Sevginizi koruyun, onu saklayın, herkesle bir anda sevginizi paylaşmayın. O sizin en değerli duygunuz, aksi halde kaybedersiniz. Bu düzen böyledir: Sevgisini daha az içinde yaşayan kazanır ama her zaman yanında olduğunu hissettirirseniz, onu bir kutuya koyup saklamak isterseniz, sevginizi bir insana yüklerseniz onu kaybedersiniz. Kaybetme korkusu olanlar çoğu zaman kimseyi kaybetmemiştir veya içinde yaşadığı bir sevgisizlik vardır. Sevgisi güzel olan insanların çoğu sevgisiz kalmıştır bu yüzden etrafa hep sevgi saçarlar. Bir kediyi sevişinden, bir bitkiyi sahiplenişinden, birinin derdiyle ne kadar ilgilendiğinden, bulutlara ne kadar çok  dokunmak istediğinden sevgiyi görebilirsiniz. Çıkarsız ilişkiler çok zor bulunur böyle bir hayatta. Eğer bulduysanız ona sımsıkı sarılın, onu bırakmayın. Çocuk gibi sevin, yetişkin gibi kararlar alın. Ama asla o çocuğu öldürmelerine izin vermeyin.

READ  Zamanın Diyalektiği


Bir insan sinirlendiğinde tepkisini karşısındakine gösteremez çünkü onunla bir çıkar ilişkisi vardır, onun yerine ona değer veren, onu seven ve bırakmayacağına inanan birine gider ve bütün sinirini çıkartır. Büyük ihtimalle bu durumda yine en çok kalbi kırılan taraf olacaksınız. Unutmayın kimse sizi üzemez, sinirlendiremez hatta güldüremez bunu ancak siz istersiniz, sizin tercihinizdir. Bunlara tepki vermek-vermemek size kalmıştır. Tepki vermemek altta kalmak değildir. İlla ona cevabını ver demek olmadığı gibi bütün ipler sizin elinizdedir. Mutlu olmak da hüzünlü olmak da ve elbette sevginizi kontrol edebilmek de…

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles