17.6 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 15, 2024

SCOOT SIGLER İLE RÖPORTAJ (INTERVIEW WITH SCOOT SIGLER)

1- Röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Öncellikle kendinizden bahseder misiniz? Scott Sigler kimdir?

Thank you very much for accepting my interview offer. Could you tell us about yourself first? Who is Scott Sigler?

Benim hakkımda tüm bilgileri burada bulabilirsiniz: https://scottsigler.com/about/

You can get all the info about me here: https://scottsigler.com/about/

2- Yazarlık serüveniniz ne zaman başladı?

When did your writing adventure begin?


İlkokuldan beri yazıyorum. Her zaman canavarlı hikayelerinin hayranı oldum. King Kong’un 1976 versiyonunu küçük bir çocukken gördüm ve o zamandan beri insanları filmin korktuğu gibi korkutmak istiyorum.

I have been writing since grade school. I’ve always been a fan of monster stories. I saw the 1976 version of King Kong as a little kid, and ever since then I knew I wanted to scare people the way that movie scared me.

3- Kitaplarınızda en çok neye dikkat edersiniz veya en çok neyden ilham alırsınız?

What do you pay the most attention to or inspire from your books?

İlhamımın neredeyse tamamını bilimsel araştırma ve gelişmelerden alıyorum. Biyoloji, bilgisayar bilimleri ve malzeme bilimleri hayal gücümü tetikleyen ve beni “ya?” Diye düşündüren kilit alanlardır.

I get almost all of my inspiration from scientific research and developments. Biology, computer sciences and material sciences are key areas that trigger my imagination and make me think “what if?”

4- Size göre kitap okuma alışkanlığı kazandırılmak için neler yapılmalı?

According to you, what should be done in order to gain the habit of reading books?


Bunu yapmanın en iyi yolu, okuyucu olan arkadaşlarınızdan kitap önerileri istemektir. Siz ve arkadaşlarınızın benzer eğlence zevklerine sahip olduğunuzdan, arkadaşınız başlamak için doğru kitabı bilebilir. Bir başka harika yol, yerel bir kütüphaneniz varsa oraya git, bir kütüphaneci bul, onlara okumak istediğini söyle, sonra kitap tavsiye et. Ne tür hikayeler, filmler, televizyon veya Internet gösterileri hakkında sorular sormalıdırlar. Orada harika önerilerde bulunabilirler.

The best way to do that is to ask friends of yours who are readers for book recommendations. Odds are you and your friends have similar entertainment tastes, so your friend might know the right book to get your started. Another great way is if you have a local library. Go there, find a librarian, tell them you want to get into reading, then have them recommend books. They should ask questions about what kind of stories, movies, television or Internet shows you like. From there, they can make great suggestions. 


5- Şimdi olmak istediğin yerde misiniz? Hayallerinizi gerçekleştirdiniz mi?

READ  Otomatikleştirilen Duyular


Are you where you want to be now? Have you achieved your dreams?

Ben olmayı hayal ettiğim yerde değilim, ama bulunduğum yerde çok mutluyum. Her zaman 10.000.000 kitap satmayı ve tüm dünyada okunmayı hayal ettim. Ben o kadar çok satmasam da, birden fazla dilde basıldım ve gerçekleşmediğini fark etmediğim bir şey başardım yazımın etrafında inşa edilmiş başarılı bir küçük işletme işletiyorum. Kendi kitaplarımı hazırlamaktan ve kendi kaderimi kontrol etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Yazmaya başladığımda bunun bir olasılık olduğunu fark etmedim, bu yüzden gelecek yıllar boyunca yaratmaya devam etmeme izin verecek başarılı bir işim olduğunu bilmek beni heyecanlandırıyor.

I am not where I dreamed of being, but I am very happy where I am. I always dreamed of selling 10,000,000 books and being read all over the world. While I haven’t sold that many, I’ve been printed in multiple languages, and I have achieved something I didn’t realize could happen — I run a successful small business built around my writing. I get an immense amount of satisfaction putting out my own books and controlling my own destiny. When I started writing, I didn’t realize that was a possibility, so I am thrilled to know I have a successful business that will let me continue to create for many years to come.

6- Hayal dünyanızı bu kadar genişlemesine sebep olan olaylar nedir ? (Aşık olmak gibi)

What are the events that make your imagination so wide? (Like falling in love)

Hayal gücümün merkezinde bilim ve bilim insanlarının dünya çapında yaptığı son gelişmeler var. Ayrıca yaşadığımız dünyanın biyolojisinden de besleniyorum; evrim hikayelerime başarılı stratejiler koymam için bana ilham veren pek çok mükemmel şey yarattı. Parazitoloji, özellikle büyük bir ilham kaynağıdır. Bugün yaşayan organizmaların üçte ikisinin parazit olduğunu biliyor muydunuz? İnanılmaz!

7- Kendinizi yakın bulduğunuz yazar var mı?

READ  Hayır Delirmedim, Ayna Konuştu..

Is there any writer you find yourself close to?

Yazdıklarım yüzünden, aksi halde bilmeyeceğim birçok yazar arkadaş edinebilecek kadar şanslıydım. Pierce Brown, Jonathan Maberry, Gail Carriger, JC Hutchins, Myke Cole, Delilah Dawson, Sam Sykes, Chuck Wendig ve daha birçoğu onları tanıyarak hayatımı iyileştirdi.

Because of my writing, I’ve been fortunate enough to make many author friends that I otherwise wouldn’t have known. Pierce Brown, Jonathan Maberry, Gail Carriger, JC Hutchins, Myke Cole, Delilah Dawson, Sam Sykes, Chuck Wendig and many more have made my life better by knowing them. 

8- Eserlerinizin Beyaz perdeye uyarlanmasını ister misiniz? Bu hangi kitap olmalı?

Would you like your works to be adapted to the screen? Which book should this be?

NOCTURNAL adlı romanımın bir TV dizisine dönüştüğünü görmek istiyorum.

I would like to see my novel NOCTURNAL turned into a TV series.

9- Kendi kitaplarınızı nasıl eleştirmek istersiniz?

How would you like to criticize your own books?

Çoğu yazar ve üreticinin aksine işlerim asla “yeterince iyi” diyebileceğim bir seviyede değiller. Gerilim tarzı hikaye yapısına sadık kalarak sürekli olarak daha iyi karakterler geliştirmeye çalışıyorum. Benim işimde, hikayenin gidişatı, konusu ana yoldur. Kitabın başlamadan önce nasıl biteceğini tam olarak biliyorum ve okuyucuya mantıklı, eksiksiz bir hikayenin tadını çıkarmak için rehberlik etmeye çalışıyorum. Karakterlerin yapmak istediklerini yapmalarına izin vermiyorum, bu da mantıksız bir hikayeye neden olur ve okuyucuyu “dürüst bir son değil” diye düşünmeye sevk edebilir.

Like most authors and creators, my work is never “good enough.” I’m constantly trying to develop better characters while sticking to my thriller-style story structures. In my work, the plot is the main driver. I know exactly how the book will end before I begin, and I try to guide the reader there so the reader enjoys a logical, complete story. I don’t just let the characters do whatever they want to do, which can make for an illogical story and leave the reader thinking “that’s not an honest ending.”

10- Gelecekteki yazarlar için ne tavsiye etmek istersiniz?

READ  Gelecek Uzayda: Astronom Selçuk Topal ile Röportaj

What advice would you like to provide for future writers?

Yazın, yazın ve biraz daha yazın. Sadece tekrar ederek daha iyi olursunuz. Ayrıca, paylaştığım ana tavsiyeye uygun çektiğim bir video: https://www.youtube.com/watch?v=3UW4Y3svkA8

Write, write, and write some more. You only get better by repetition. Also, here’s a video I did that has the main bit of advice I share: https://www.youtube.com/watch?v=3UW4Y3svkA8

11- Son olarak, okuyucularınıza neler söylemek istersiniz?

Finally, what would you like to say to your readers?

Seni seviyorum! Okuyucularım olmasaydı, bu yaratıcı yaşamdan zevk almazdım. Yaptığım her şey okuyucularım için. Çalışmalarıma koydukları vazgeçilmez zamana saygı göstermek için çok çalışıyorum.

I love you! Without my readers, I would not be enjoying this creative life. Everything I do is for my readers. I work hard to respect the irreplaceable time they put in with my works. 

Benim için çok keyifli bir röportaj oldu. Umarım sizin için de keyifli olmuştur.

It was a very enjoyable interview for me. I hope it has been enjoyable for you as well.


Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles