5.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 29, 2023

Reign Over Me: Charlie’nin Gizemli Dünyasına Bir Yolculuk

Reign Over Me \ Hayatı Yakala, 2007 yapımı bir aile dramı filmidir. Filmin yönetmeni ve senaristi Mike Binder‘dır. Başrol oyuncuları Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Smith ve Liv Tyler‘dır. Bu oyuncuların filmdeki karakterleri sırasıyla Charlie Fineman, Alan Johnson, Janeane Johnson ve Angela Oakhurst’tür.

Mike Binder
Adam Sandler (Charlie)
Don Cheadle (Johnson)
Jada Smith (Janeane)
Liv Tyler (Angela)

Filmde eşini ve çocuklarını bir uçak kazasında kaybeden Charlie‘nin hayat hikayesine tanıklık ediyoruz. Kazadan seneler sonra Charlie üniversiteden arkadaşı Johnson ile karşılaşıyor ve birbirlerinin hayatlarına yön vermeye başlıyorlar.

Ailemiz hepimiz için çok önemli. Onların acı çekmelerine dayanamazken onları kaybetmek gerçekten çok kötü bir durum. Hepimiz acılarımıza karşı farklı şekillerde tepki veriyoruz. Kimimiz acının altında ezilirken kimimiz acıyı yok sayıyor. Filmdeki başkarakterimiz Charlie’nin de acılarına karşı geliştirdiği farklı bir yöntemi var. Bu yöntem ona iyi mi geliyor yoksa kötü mü geliyor, filmi izlerken bu soruyu cevaplayabilirsiniz.

Filmi izlerken Cahit Zarifoğlu‘nun şu sözleri aklıma geldi:

Acını yaşa
Öfkeni de yaşa
Ve seyret
Kendini sakın bastırma
Öyle suyun üstünde akan yaprağa bakar gibi bak
Seyret , uzanıp onu almaya kalkışma
Kendini suçlama
Başkalarını da suçlama
Olacak olandan kaçınamazsın
O yüzden; hiç bastırma kendini
Baskılama
Çünkü insan bastırdığı duygunun esiri olur…

Reign Over Me, etkilendiğim bir film oldu. Bazı sahnelerde gözyaşlarıma engel olamadım. Charlie’nin yaşadıkları, Johnson ve Charlie’nin arkadaşlığı ve diğer olaylar çok samimi ve gerçekçi bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Filmin her sahnesinde dram yok. Bazı sahneleri mutluluk vericiydi ve bazı sahneleri de komikti. Filmin konusunun hepimizin ruhuna dokunacağına ve filmden kendimize pay çıkaracağımıza inanıyorum.

Filmden bir alıntı:

“Ondan söz etmeme gerek yok ya da fotoğrafına bakmama çünkü gerçek şu ki ben onu devamlı görüyorum, sokaklarda. Sokakta yürürken onu başka birinin yüzünde görüyorum. Sizin yanınızda taşıdığınız fotoğraflardan çok daha net.” (Charlie)

Filmi herkese tavsiye ediyorum. İyi seyirler 🙂

Önceki İçerikHediye
Sonraki İçerikBir Saniye
Ülfet Nur Uçar
Hacettepe Üniversitesi İmö

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles