3.7 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 22, 2024

Nasıl Konsantre Olurum?

Konsantrasyon günümüzde çoğu kişide olan bir sorun şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Konsantrasyon bozukluğu (eksikliği) zamanla kitlelerde daha yaygın bir şekilde ilerlemeye başlamıştır. Kelime olarak konsantrasyon dikkat bir hedefe gösterilen bilinçli bir algıdır. İç ve dış uyaranlardan etkilenmeden, dikkatle bir işe yoğunlaşabilme yeteneği şeklinde yorumlanabilir. Günümüzde konsantrasyon yeteneği büyük bir ilgi ve önem teşkil etmektedir. Çünkü etkili bir şekilde konsantre olan kişiler üzerinde çalıştıkları konu üzerinde daha aktif ve verimli sonuçlar elde edebilirler. Kısa sürelerde daha çok konu öğrenirler ve öğrenmeleri daha kalıcı olur.

Bilineceği üzere ortamda dikkatin çıkması ya da kişinin kendi dikkati üzerinde ki kontrolünü kaybetmesi olayında konsantrasyon bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Fakat yapacağınız birkaç işlem ile odaklanma sorununuzu en aza indirebilir ya da konsantrasyon süresi düşüklüğünü ortadan kaldırabilir ve zihninizi güçlendirebilirsiniz ama tabi ki konsantrasyon süresi kişiden kişiye göre de değişiklik gösterebilir bunu dikkate alarak çalışmalarımızı yapmalıyız. İnsanların ise çoğunlukla merak duyduğu, sevdiği, hoşuna gidip önemsediği konularda daha çabuk konsantre olduğu tespit edilmiştir. Aslında burada bahsedilen de algıda seçicilik etkisidir. Konsantrasyon ise bu kısımda devreye girer bizlere ilgi çekici gelmeyen konuları kendimiz için daha çekici hale getirebilme yeteneği şeklinde gerçekleşir. Bunun sayesinde iç ve dış uyaranlardan soyutlanıp dikkatimizi işimize verebiliriz.

KONSANTRASYON SÜRESİNİ YÜKSEK TUTMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

İlk olarak çalışmaya başlamadan önce yanınıza su, kahve ya da çay alın.

Bunu yapmamızın nedeni yorulduğumuzda ve uzun süre bir işe odaklandığımızda beynimizin ve vücudunuzun sıvı kaybetmesi odaklanma sürenizi düşürür bu yüzden yanınıza herhangi bir içecek bir şey almanız önemlidir.

Telefonunuzu uzaklaştırın

Odaklanma sürenizi yüksek tutmak istiyorsanız telefonunuzu kendinizden uzaklaştırın çünkü çalışma anınızda gelen bir bildirim bütün dikkatinizi bir anda dağıtabilir. Eğer telefonunuzun yanınızda olması gerekiyor ise bildirimleri bir süreliğine kapatıp telefonu sessize almakta etkili olacaktır.

-İç sesinizi susturun

Çalışma anımızda aklımıza gelen bazı alakasız bir sürü düşünce olur yarın ne yapacağımız, akşam yemekte ne yiyeceğimiz ya da arkadaşlarımızla olan bir diyaloğumuz olabilir bu düşünceler çalışmamız gereken işten bizi oldukça uzaklaştırıp vakit kaybetmemizi sağlar bu yüzden iç seslerimizi mümkün olduğu kadar susturmalıyız bunun içinde sesli olarak 100’ den geriye doğru sayın, nefes alın ve düşüncelerinizi yenileyin.

READ  Öğrenmeye Değişime ve Başarıya Hazır Ol!

-Nerede çalıştığınız fark yaratır

Çalışma ortamlarınız her zaman verimliliğinizi ve konsantrasyonunuzu da oldukça etkilemektedir. Kendinizin en çok çalışmayı sevdiği ortamı bilmelisiniz bunun için en güzel örnekler kütüphaneler, kafeler ve çalışma odanız olabilir ama nasıl odaklanma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterirse bu seçenekte fark edecektir.

-Çalışma ortamı koşullarına dikkat edin

Çalışma ortamımızı seçerken de tabi bu seçeneği es geçmemek gerekmektedir. Konsantrasyonunuzu bozmayan sessiz ve sade bir ortam işlerinize verdiğiniz odağınızda gayet etkili olacaktır. Özellikle de dikkat edilmesi gerekenler ortamın aydınlık olması, havalandırma bulunması, oturma yeri orta rahatlıkta olmalı, çalışma materyalleri için geniş alan olmalı ve sessiz sakin bir ortam olması gerekmektedir.

-Dengeli beslen

Dengeli ve sağlıklı beslenmek her zaman önemlidir. Besinleri yeteri kadar almamak hem halsizlik, isteksizlik hem de çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece önemlidir kahvaltı yapın fazla şeker ve karbonhidrat tüketmeyin yeterince vitamin ve minerallerinizi alın.

Belirsiz hedef koymayın

Hedeflerinizde ki belirsizlikler her zaman kafanızı karıştırır nerden başlayacağınızı nasıl ilerleyeceğinizi belirlemek gerekir ve ne istediğinizi bilerek seçmelisiniz hedefleriniz daha sonra sizde soru işareti bırakmamalı hedefleriniz bu anlamda net, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmalıdır.

-Plan yapın

Hedeflerden bahsettiğimiz gibi aynı şekilde plan da yapmak gerekir. Bir gün önceden plan yapın ama hedefleriniz ilk olarak minimum seviyede olmalı, yapılacakları listeleyin mesela ajanda tutmak günlük ya da haftalık planlarınızda gayet etkili olacaktır. Bitirdiğiniz işleri de çizmeyi unutmayın bu eylem size hem bir işi bitirmenin verdiği mutluluğu ve verimli bir gün geçirmenin verdiği huzur konusunda sizi tatmin edecektir. Sadece yaşamınızda değil çalışma ve işlerinizde plan yapmak hedeflerinize belli bir disiplin ve istikrar ile ilerlemenizi sağlayacaktır ne demiş Warren Buffett “ Planı olan bir aptal planı olmayan bir dâhiyi yenebilir.”

-Planlarınızda esnek olun

Bu seçenek bazen planlarınızda değişiklik yapmak zorunda kaldığınızda etkili olacaktır. Zamana ihtiyaç varsa çalışmaya devam edin planınızda oynama yapın bu bağlamda iki saatte bir çalışma içeriği değiştirebilirsiniz. Planlarınızda esnek olmak hem sizi sıkmaz hem de daha kolaylaştırıcı olur.

READ  Kendinin Farkında Ol

-Yorgunsanız nedenini tespit edin

Evet çalışma ve odaklanmalarımızın baş düşmanı belki de yorgunluk olabilir. Yorgun olduğumuzda sadece konsantrasyonumuz değil hayatımızda ki çoğu şey etkileniyor bu yüzden yorgun bir şekilde kendimizi daha çok zorlamak yerine bizi yoran unsuru tespit edip bunu gidermemiz gerekmektedir. Genel olarak yorgunluğun nedenleri demir, B12, D vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, kan şekeri yüksekliği veya düşüklüğü, uykusuzluk gibi etkenler olabilir.

-Uyku saatlerine dikkat edin

Güzel alınmış bir uyku her zaman sizi olumlu yönde etkileyecektir. Verimli uyku aralığı 6 ile 8 saat olmalıdır. Yatma ve kalkma saatlerinizi belirleyin buna ek olarak ise gece ışıksız ve teknolojik cihazlarınızın uyuduğunuz ortamdan uzak olan bir odada uyuyun. (cep telefonu tablet vb.)

-İstek seviyenizi yükseltin

İstek seviyesinden kastımız ne peki? Başladığınız ya da yapmanız gereken bir işe kendinizi motive etmenizden bahsediyorum konunun önemini net olarak belirleyin, sevdiğiniz veya kolay kısımla başlayın, bir sonra ki çalışmanızı (hedeflerinizi) planlayın ve kendinizi ödüllendirin.

-Olumsuzdan olumluya şekillendirin

Hayatta maalesef her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir peki ilk çıkan olumsuzluklarda pes edip devam etmeyecek miyiz? Ben sizin yerinize cevaplayım hayır tabi ki öyle yapmıyoruz. Karşımıza çıkan olumsuzlukları aslında istediğimiz de olumlu bir bütüne dönüştürebiliriz. Her başarının arkasında ki motivasyondur aslında. Örnek olarak kendinize bu şekillendirme de şu şekilde diyebilirsiniz bu konu benim için zor, çalışsam da öğrenemem yerine bu konu zor ama hallederim ya da bu iş çok sıkıcı ama ben bunu bitirip rahatlayacağım diyebilmelisiniz kendinizi bu şekilde motive etmek çokça önemli ve etkilidir.

-Enerjinizi verimli kullanın

Yaşamımızın temposuna ayak uydurmak için bir çok şeye ve yerlere yetişmeye çalışıyoruz fakat bu tempo da ayakta kalıp çalışmalarımıza ve odaklanmalarımıza yeterli verimi ve enerjimizi verimli kullanmalıyız stres ve aşırı kaygı hali enerjinizi bir anda çekilebilir bu durumlarda odaklanamazsınız ama nasıl aşırı stres sizi olumsuz etkiliyorsa hafif stres ve kaygı da sizi eyleme geçirip enerjinizi yükseltebiliyor yani aslında anlatılmak istenen her şeyin çoğu zarar azı karar sözü bu durumu özetliyor.

READ  Yaranın Üstündeki Kabuğun Altında Kalanlar

Konsantrasyon Süresini Arttırmak İçin Ufak Çalışmalar

“ ANDA KAL “ Çalışması

Düşüncelerinizin başka yönlere kaydığını hissettiğinizde içinizden 4–5 defa “ ANDA KAL “ diyerek tekrar edin, nefes alıp verin ve tekrar yeniden çalışmanız gereken konuya odaklanın.

POMODORO Tekniği

1980’lerin sonunda geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemidir. İş geleneksel olarak 25 dakika uzunluğunda kısa molalara ayrılır. Örnek olarak (25 dk çalışma + 5 dk mola) *4) + 15dk ara şeklinde anlatılabilir. Bu teknikte hedeflerinizi küçük parçalara bölün eğer bir şey sizi bölerse sayacı sıfırlayıp baştan başlayın.

TEK NOKTAYA BAKMA

  • Oturma pozisyonu alın
  • Sağ elinizle kaleminizi alıp kolunuzu uzatın
  • Kaleminizin ucuna 30 saniye süreyle bakın
  • Gözleriniz tam olarak o tek noktaya kitlenmiş olsun

Sonra kaldığınız yerden işinize devam edin.

DİNLEME ÇALIŞMASI

  • Dikkatinizi hiç bölmeden konuşan kişiye verin
  • Pasif değil aktif bir dinleyici olun
  • Söylediklerine hemen yanıt vermeye başlamayın
  • Konuşmacının anlattıklarını resmetmeye çalışın

5 TANE DAHA

Bu teknik sizi daha çok motive etmek anlamında ve işin devamlılığını arttırmak için kullanılır bunu çalışmalarınızda ya da işlerinizde şu şekilde kullanabilirsiniz örnek olarak eğer kitap okuyorsanız 5 sayfa daha okuyayım ya da 5 dk daha ders çalışayım gibi cümleler ile zihninize 5’ in etkisini kurabilirsiniz.

STROOP TESTİ

Stroop testi beyin hasarına bağlı işlevsel bozuklukların değerlendirilmesinde kullanılan nöropsikolojik bir frontal bölge testidir. Genel kanıya göre stroop testi bozucu etkiyi ölçmektedir. Bu bozucu etki renk-kelime bozucu etkisidir ve bu test konsantrasyonunuzu yükseltmede etkili olacaktır.

BEDENİNİZDE KONTROLÜ ELE GEÇİRİN

Rahat bir sandalyeye oturuyorsunuz kendinizi rahat bırakın nefes tutmak yok gözlerinizi kapatabilirsiniz öyle 5 dk kımıldamadan durabiliyorsanız harikasınız ama vücudun asla hareket etmeyeceğini unutmayalım. Bu etkinlik vücudunuzun kontrolünü elinize almanızı sağlar.

Ve son olarak müzik dinlemek barok müzik ve beyaz gürültü de odaklanmanız konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. İlk başta beyaz gürültü sizi rahatsız etse de bir kaç dakika sonra alışacak ve fark etmeyeceksiniz.

 
 
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İpek Haleplioğlu
İpek Haleplioğluhttps://ipeksii.wordpress.com
Merhaba ben İpek Haleplioğlu Kastamonu Üniversitesi BESYO Beden Eğitimi ve spor öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. profesyonel sporcuyum.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles