Kısa vadeye yönelik planlama yapmak için eline kalemi aldı. Birden durgunlaştı. Biraz önce parıl parıl parlayan gözleri bir anda ışığını yitirmişti sanki. Geleceğe dair düşünmeyeli epey zaman olmuştu. Önceden plan yapmayı çok severdi. Tek günlük geziler için bile sayfa sayfa notlar alır, ihtiyaç listeleri hazırlar, evden çıkmadan listeye bakarak defalarca eşyalarını kontrol ederdi. Birden bire son 3-4 yıldır bir kere bile liste yapıp tatile çıkmadığını anımsadı. Gitgide geleceğe yönelik planlar yerine günü kurtarmanın derdine düşüyordu. Hayatın çetrefilli akışı tüm hayatını ona fark ettirmeden kontrol altına almıştı. Fakat o da halinden pek de hoşnutsuz değildi.

Daha önceleri bedenini, ruhunu saran o yaşama hevesi ve sevinci gitgide yerini monotonluğa teslim ediyordu. Bu durumda kurduğu çoğu hayalin başına yıkılmasının payı da çok yüksekti. Hayat, defalarca ona hayal kurdurtmuştu ve başlarda ufak çapta olan bu hayalleri gerçekleştirmesine olanak sağlamıştı. Ama insanın doğası gereği hayaller gerçekleştikçe mutlaka daha büyük bir hayal kurulurdu, öyle de oldu. Hayat ondan yine hayaller kurmasını istedi fakat işler bu sefer pek de yolunda gitmedi. Yıkılan her hayali ona acı vererek geri geldi. Her gerçekleşmeyen hayalinde bir adım daha geri çekildi hayal kurmaktan. Önceleri kurduğu hayalleri geleceğe dönük planlar yapabilmesi için ona heves verirdi. Fakat hayal kurulmazsa yıkılmazdı da. Canının yanmaması için geleceğini hayatın nereye götüreceği bilinmeyen belirsiz kollarına bıraktı.

Dolu dolu yaşayabilmek için plan yapmak lazımdı. Hayattan tat almak için mutlaka hayal kurmak gerekirdi. İnsan ancak hayal edebildiği kadar vardı, o zaman daha da çok hayal kurmaya zorlamalıydı kendisini. Hayatın ona çok fazla borcu vardı. En çok da sevgi borcu vardı. İnsan sevildiği ve sevdiği şeyler için hayal kurardı, planlar yapardı. O zaman yaşamayı karşılığını beklemeden daha da çok sevmesi gerekiyordu. Çünkü hayat hiçbir zaman insana borçlu kalmayı sevmezdi. Birden elinde tuttuğu kalemin varlığını yeniden fark etti. Hayattan en yüksek hediyeyi alabilmek için, hayatın keyfini doyasıya tadabilmek için geleceğini en baştan planlamaya başladı.

Kelebeğin Umudu(Yeni sekmede açılır)

2 Comments

  1. Hüleyda S. Geçgel Cevapla

    Çiçekk 🌼 Hayaller önemli, hayat önemli, biz daha önemliyiz… Kalemine sağlık, ayriyeten çok teşekkür ederim 🕊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir