Hikaye Atmadığımız Bir Google Kalmıştı!

Hikâye atmadığımız bir Google kalmıştı. Sosyal medya platformları arasında hızla yayılan ve çok sık kullanılan hikâye özelliği artık Google’da da var.

Geldiği her yeni sosyal medya platformunda kullanıcılara “bunların da bir farkı kalmadı canım” dedirten hikâyeler artık Google üzerinden de atılabiliyor.  Aslında Google’ın bu özelliği yeni değil. Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan özellik artık ülkemizde de kullanılmaya başlandı.

Web Hikâyeleri

İnternet kullanıcıları için artık en önemli şeyler hız, farklılık ve paylaşımın ilgi çekici olması. Google, web hikâyeleri ile kullanıcıları tam ekranlı bir ilgi girdabına sokmayı planlıyor. Kullanıcıyı zorlamayan bir arayüze sahip AMP hikâyeleri ücretsiz bir şekilde, açık kaynak olarak herkese hizmet veriyor. Bir üyelik ya da giriş gerektirmeyen AMP, tüm web âleminde kullanılabilir şekilde tasarlandı.

Google, web hikâyeleri ile içerik üreten kullanıcılarına hızlı ve görsel zenginliği artırılmış yayın imkânı ile reklam veren kullanıcılarına da daha fazla kitleye ulaşma imkânı sunmayı amaçlıyor.

Web Hikâyelerinin Faydaları

  • Hikâye üretimini teknik açıdan oldukça kolay hale getiren web hikâyeleri, ilgi çekici paylaşımları ulaşılabilir kılıyor.
  • Kendi esnek şablonları ile paylaşımların kontrolünü de daha kolay hale getiren web hikâyeleri editörlerin de iş yükünü azaltıyor.
  • Kapalı bir sistem içerisinde dönmeyen hikâyeler açık kaynak ile tüm web kullanıcılarına kolayca ulaşabiliyor.
  • Reklam yayınlarında önemli olan veri ölçümlerini kolay bir biçimde kontrol imkânı sağlayan web hikâyeleri analiz ve bookend özelliklerini destekliyor.
  • Web hikâyelerini farklı kılan en önemli özelliklerinden biri de hızdır. Artırılmış paylaşım ve gösterim hızı ile web hikâyeleri kullanıcıların dikkatini çekiyor.
  • Hikâyelerin kullanıcıları ne kadar çektiği kullanıldığı başka platformlarda kanıtlanmıştır. Bu çekiciliği bir de bağımsız hale getirildiğini düşünün ve web hikayelerinin ne kadar etkili olacağına siz karar verin.
  • Web üzerinden para kazananlar için Google reklamları kullanılması gereken çok önemli bir platformdur. Web hikâyeleri ile reklam veren kullanıcılar hedefledikleri kitleye daha çabuk ve kolay ulaşabilecekler.

AMP ile atılan İlk web hikâyelerini merak edenler ve nasıl hikâye atılacağını öğrenmek isteyenler buraya tıklayabilirler.

Fikir işçisi olma arzusunda bir mühendis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir