17.6 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 15, 2024

Haftalık Keşif Listesi – I

Hepimiz çok zor bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Hepimiz evlerde kalma mecburiyetindeyiz. Bunun için sizlere güzel bir haftalık keşif listesi hazırlamak istedik. Bu serimizin ilk haftası. Umarım sizler için önerilerimizi beğenirsiniz.

Haftanın Dizisi

The Haunting: Bly Malikânesi

The Haunting: Bly Malikânesi isimli dizi, 1980’lerin İngiltere’sinde geçmekte olup, doğaüstü korku-dram türündedir. Normalde asla korku filmi izleyemeyen ben bile bu diziyi çok sevdim diyebilirim. Öncelikle size konusundan biraz bahsedeyim. Henry Wingrave, yeğenlerinin annesi ve babasının ölümünden sonra onlara bakmak için bir bakıcı tutmuştur. Fakat bu bakıcı trajik bir şekilde öldüğü için yeni bir bakıcı arayışındadır. Danielle Clayton, Henry Wingrave’in vermiş olduğu bu ilanı görerek iş başvurusunda bulunur ve kabul edilir. Gitmiş olduğu bu malikâne sıradan bir yer değildir. Bölümler ilerledikçe sadece malikânenin sırlarını değil, o malikânedeki herkesin sırlarını yavaş yavaş öğreniyorsunuz. İzlerken tüyleriniz diken diken olacak diyebilirim.

Haftanın Filmi

Can Dostum

Can Dostum filmi, komedi-drama türü içerisinde yer almaktadır. 2011 yapımı Fransız filmidir. Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşmaktadır. Konusuna değinecek olursak şunları söyleyebiliriz: Yamaç paraşütü kazası sonrası boynundan aşağısı felç olan bir adamın ve kendisine yardımcı olması için işe aldığı yardımcısının hikâyesini anlatmaktadır. O kadar samimi ve güzel duygular bulunduran bir film ki yüzünüzde hep tebessüm olacak (Kahkaha bile attım). Bu trajikomik hikâye izleyiciyi hiç bitmesin havasına sokacaktır (Beni fazlasıyla havaya soktu). Bu hayatta belki de çok zor karşılaşacak iki farklı insanın tüm ön yargılara rağmen nasıl dost olduklarını gösteren bir yapıt. Müzikleri de en az film kadar güzel diyebilirim.

READ  Dertli Gönüllere Giren İşte Benim Zeki Müren

(Bu güzel film yorumu için yazarımız Bekir Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz.)

Haftanın Kitabı

Mitolojinin Gücü: Kutsal Kitaplardan Hollywood Filmlerine Mitoloji ve Hikâyeler

“Mitolojinin Gücü” isimli kitap Bill Moyers  ve Joseph Campbell’ ın diyaloglarını içermekte ve PBS kanalı için çekilen 6 bölümlük bir televizyon programını temel almaktadır. Kitap, “Mit ve Modern Dünya”, “İçe Yapılan Yolculuk”, “İlk Hikâye Anlatıcılar”, “Kurban ve Mutluluk”, “Kahramanın Macerası”, “Tanrıçanın Armağanı”, “Aşk ve Evlilik Hikâyeleri” ve “Sonsuzluk Maskeleri” olmak üzere sekiz bölümden oluşmaktadır. Özellikle mitolojiye ilgisi olan kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan birisidir bence. Ben mitolojiye aşık ve hayran biri olduğum için kitabın nasıl bittiğini bile anlamadım. Hatta ikinciye bile okuduğumu söyleyebilirim.

Haftanın Müziği

İki Keklik

“İki Keklik” türküsü benim de memleketim olan Balıkesir yöresine aittir. Hepimizin çok aşina olduğu bir türküdür. Eminim ki aramızda bilmeyen yoktur bu türküyü. Peki hikâyesini biliyor muyuz bu güzel türkünün? Gelin bakalım bu acıklı türkünün arkasında yatan o hüzünlü hikâye neymiş. “Şöhret Hanım Balıkesirli Mehmet Şevket Efendi’nin eşidir ve Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre köyündendir. Kocasından dolayı da epey zengindir. Hatta zeytin toplamaya bile cam topuklu rugan ayakkabılar giyerek gitmektedir. Bu çiftin Zekeriya adında bir de oğulları vardır. Zekeriya, askerlik çağına geldiğinde Enver Paşa komutasında Sarıkamış’a gider. Sarıkamış’ın çetin kış şartlarını hepimiz görmesek de en azından duymuşuzdur. Zekeriya askerliği sırasında, yol almak için yollarına çıkan karları temizlemeye çalışırken bir kuyuya düşerek şehit olur. Şöhret Hanım ise hasretiyle yanıp tutuştuğu oğlunun ölüm haberini ovadayken alır ve orada öten kekliklere ‘ötme de keklik derdim bana yetiyor’ diyerek ağıt yakmaya başlar.”

Haftanın Oyunu

Origami

Origami, bilindiği üzere kâğıt katlama sanatıdır. 7’den 70’e herkesin hoş vakit geçirebileceği bir oyun diyebiliriz. Hem internette hem de origami üzerine olan kitaplarda rahatlıkla pek çok origami örneği bulabilirsiniz. Bizler de sizin için bir tanesini yukarıya bıraktık. Mutlaka deneyin derim. 🙂

READ  Bir Hayat Düğümü

#EvdeKal

Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles