21.8 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Girişin Yasak Olduğu Ürkütücü ve Gizemli Yerler

Bugün sizlerle dünyanın dört bir yanındaki girişin yasak olduğu ürkütücü ve gizemli yerlerden birkaçını paylaşacağız.

1. Kuzey Sentinel Adası, Hindistan

Kuzey Sentinel Adası‘nda modern uygarlıklarla bağı olmayan bir kabile yaşıyor. Bu kabile Sentinelliler olarak biliniyor. Yaşamlarını avlanarak, balık tutarak ve vahşi bitkileri toplayarak sürdürdükleri biliniyor. Bu adada şu ana kadar tarıma veya ateşe dair herhangi bir iz rastlanmadığı biliniyor. Bu kabile, modern dünya ile tüm iletişimi reddediyor, bölgelerine girmeye çalışan insanları da şiddet uygulayarak zorla çıkarıyorlar. Hatta 2006 yılında bölgelerine yanlışlıkla giren bir balıkçıyı öldürdükleri biliniyor. Şu an bu adaya girişler kesinlikle yasak.

2. Plüton’un Kapısı, Türkiye

Plüton’un Kapısı isimli bu yer Romalıların ölüm Tanrısı olan Plüton’a adanmıştır. Strabon isimli bir antik tarihçi bu yeri ziyaret ettiğinde: “İçeri giren her hayvan anında ölümle karşılaşıyor. İçeri birkaç serçe fırlattım ve hepsi son nefesini verip yere düştü.” ifadesini kullanmıştır. Daha sonrasında bu alanda bilim insanları araştırmalar yaptığında Strabon’un söylediklerinde haklılık payı olduğunu görmüşlerdir.

Bilim insanları buradaki karbondioksit yoğunluğunu ölçmüşler. Gündüzleri Güneş’in bu gazı dağıttığını, geceleri ise sıcaklığın düşüp karbondioksit havadan daha ağır bir hal aldığında karbondioksitin yere çökerek ölümcül bir göl oluşturduklarını fark etmişlerdir.

3. Poveglia Adası, İtalya

Poveglia Adası dünyadaki en ürkütücü ve gizemli ada olarak biliniyor. Bunun nedeni ise şu: Roma İmparatorluğu döneminde vebaya yakalanan insanlar bu adaya getiriliyor. Daha sonrasında Ortaçağ döneminde de veba hastalığı nüksettiğinde bu ada bu hasta insanlara ev sahipliği yapıyor. Pek çok insan buraya terk edilmiş, aynı mezarın içine gömülmüş ve hatta yakılmışlardır. Bir rivayete göre, toprak çürüyen ve yakılan bunca cesetten dolayı o kadar etkilendi ki bugün %50’si insan küllerinden oluşuyor.

READ  Amâk-ı Hayal

Peki sadece bununla yetinilmiş mi? Hayır. 1922 yılında bu adada bir akıl hastanesi açılmış. Zaten bu adanın geçmişten gelen ürkütücü ve negatif enerjisi buradaki hastaları pek de olumlu etkilememiştir. Bugün adaya bakıldığında kıyıya vurmuş insan kemiklerine de rastlamak mümkündür.

4. Yılan Adası, Brezilya

Brezilya’da bulunan Yılan Adası zehri çok güçlü binlerce yılana ev sahipliği yapıyor. Her bir metrekaresine ortalama olarak bir yılan düşüyor. Bu durumda oraya yanlışlıkla bile yolunuz düşse birkaç günden fazla yaşamanız pek mümkün gözükmüyor.

5. Coca Cola Formülünün Saklandığı Depo

Coca Cola bilindiği üzere son 100 yılın neredeyse tartışmasız lider alkolsüz içecek üreticisi konumunda. Bizim o severek içtiğimiz Coca Cola’nın formülünü 125 yıldır saklıyorlar. Bu gizemli formül Atlanta’da bulunan bu depoda saklanıyor.

Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles