21.8 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024

Gelenekten Batıl İnanca

Bugün hepimizin hayatında yer alan batıl inançların -başka bir deyişle hurafelerin- altında yatan nedenlere değineceğiz.

Ölüler Güneş Battıktan Sonra Gömülmez.

Ölülerin güneş battıktan sonra gömülmemesinin nedeni Türklerin güneşin batması ile beraber yerlerin mühürlendiğine inanmalarıdır. Eğer ölüyü gömmek için güneş battıktan sonra bir yer kazılırsa, yeraltında yaşayan kötü ruhların yeryüzüne çıkıp insanlara türlü kötülükler yapacağı düşünülür.

Ağaçlara Bez veya Çaput Bağlama

Ağaçlara bez veya çaput bağlama bir nevi kurban etme sayılır. Bunu yapan kişiler bağladıkları bez veya çaputları vücutlarından bir parça olarak görürler. Dilek dilerler ve bağladıkları bu çaputlarla kendi vücutlarından bir parçayı kurban ederler.

Tahtaya Vurma

Hepimiz kötü bir şeyin başımıza gelmemesi için farkında olmasakta tahtaya vurmuşuzdur. Bunun altında aslında şu neden yatıyor: Meşe ağacının yüksek ve sağlam olması nedeniyle eski zamanlarda özel güçlere sahip olduğuna inanılmaktaydı. Bu özel güçleri ortaya çıkarmak için tahtaya vurulurdu. Bizler de herhalde bu özel güç sayesinde korunacağımıza inandığımız için tahtaya vurma gereksinimi duyuyoruz.

13 Rakamının Uğursuzluğu

13 rakamının uğursuz olduğu düşünülmesi Hz. İsa’dan gelmektedir. Hz. İsa 12 havarisi ile birliktedir. Toplam 13 kişilerdir. Bu havarilerinden birisi Romalılarla anlaşır ve Hz. İsa’yı ele verir. 13. kişi ihanet eden kişidir. Bu yüzden 13 rakamı da uğursuz sayılmaktadır.

Merdiven Altından Geçmek

Merdiven dayandığı yer ile bir üçgenlik oluşturulur. Üçgen, Mısır inancında önemli bir yere sahiptir. Üçgen içinden geçmek Tanrı’ya saygısızlık, ona bir baş kaldırı olarak düşünüldüğü için merdiven altından geçmenin uğursuzluk getirileceğine inanılır.

READ  Yağmura Ve Gün Batımına "Yaşamak"
Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles