26.4 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Eğitimde ‘Salgın Taahhütnamesi’

Bakan Selçuk geçtiğimiz haftalarda yeni dönemin 31 Ağustos tarihinde başlayıp 18 Haziran tarihinde sonlanacağı hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Son dakika ‘Salgın Taahhütnamesi’

Okullarda Koronavirüs Tedbirleri Alınıyor !

Bakan Selçuk’un yeni eğitim-öğretim dönemi başlangıç tarihini 31 Ağustos olarak duyurmasının ardından öğretmen ve velilerde tedbirlere yönelik soru işaretleri oluşmaya başladı. Günden güne değişiklik gösteren vaka sayılarına yönelik alınacak tedbirler merak konusu oldu.

Okullar 31 Ağustos’ta Açılmayabilir

31 Ağustos’ta açılması planlanan okullarda, koronavirüs kapsamında alınacak önlemlere yönelik açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk “Okulların belirlediğimiz tarihte açılabilmesi için sokaklardaki duruma bakmamız gerekiyor. Okulların açılış tarihine kadar öğrencilerin gerekli tedbirlere uyacak hale gelmesi şart. Programımızın aksamadan gitmesi buna bağlı. şeklinde konuştu.

İşte 31 Ağustos’tan İtibaren Alınacak Tedbirler!

  • Koronavirüsten Sorumlu Müdür: Okullarda olası bir salgın durumunda karar verme ve müdahale etme yetkisine sahip bir müdür bulundurulacak.
  • Zorunlu Maske: Öğrenci, öğretmen, idari ve hizmetli kadrosunun hepsine maske takma zorunluluğu getirilecek. Bu kurala uymayanlar uyarılacak.
  • M²  Sınırlaması: Okullarda 4 m²’ye en fazla ‘1’ öğrenci düşecek şekilde düzenleme yapılacak. Bu sebeple okulların fiziki koşullarında düzenlemeler yapılacak.
  • 1 metre Mesafe: Öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu yemekhane ve kantin bölgelerinde her öğrenci arasında en az 1 metre boşluk olacak şekilde düzenlemeler yapılacak. Düzene uymayan öğrenciler idari yetkililer tarafından uyarılacak.
  • Sınıf Gruplandırması: Özellikle bahçe, spor salonu gibi ortak kullanım alanlarında öğrenciler gruplara ayrılacak ve m²’ye göre belirlenmiş sayıların üzerine çıkılması engellenecek. Teneffüs esnasında bahçe kullanımı için sınıflar gruplar halinde ve sıra ile bahçeyi kullanabilecek.
  • Yüksek Ses Kısıtlaması: Damlacık oluşumunun önüne geçmek için yüksek sesle konuşmak yasaklanacak.
  • Koronavirüs Dersi: Okullarda görevli öğretmenler tarafından koronavirüs dersleri verilecek. Hastalığa karşı alınacak tedbirler konusunda okulun ilk haftalarında bilgilendirilecek öğrenclerin, Covid-19 ile ilgili bilinçlenmesi sağlanacak.
  • Salgın Taahhütnamesi: Salgın belirtisi bulunan öğrenciler okullara gönderilmeyecek. Veli, salgın belirtisi bulunan öğrenciyi okula göndermeyip durumu yönetime bildirmekle sorumlu olacak. Okulların başladığı tarihte veliler belirtilen kurallara uyacağına dair salgın taahhütnamesi imzalayacak.
READ  Sosyal Medya Platformu Twitter, 2020'nin Enlerini Açıkladı!

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles