21.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

17. TUDEM Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Çağdaş ve özgün eserleri edebiyatımıza kazandırmak, yazma hevesindeki kalemlerin hakkını verebilmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen TUDEM Edebiyat Ödülleri’nde ödül almaya hak kazananlar belli oldu.

35 yıldır eğitim ve kültür yayıncılığının her alanında faaliyet gösteren TUDEM grubu, barındırdığı birçok marka ile yayıncılık sektörünün önde gelenlerinden oldu. “Hayallerimizdeki dünyaya ancak iyi eğitim ve iyi edebiyat ile ulaşabileceğimize; yayınladığımız her kitabın bu dünyayı inşa eden tuğlalardan biri olduğuna inanıyoruz.” parolası ile çalışan TUDEM grubu eğitim yayıncılığının yanı sıra 18 yıldır kültür yayıncılığında da başarılarını kanıtladı.

Yetişkin ve çocuk edebiyatı alanlarındaki eserler bu yıl 17. kere TUDEM edebiyat ödüllerinin seçkin jürisinin karşısına çıktı.

Bu yıl, yetişkin edebiyatı alanında roman türündeki eserleri kabul eden yarışmada 65 dosya incelenmeye hak kazandı. Yetişkin edebiyatı alanında gelen 65 dosyayı inceleyen isimler ise şöyle:  Asuman Kafaoğlu-Büke, Beliz Güçbilmez, Ceyhan Usanmaz, Hüseyin Kıran ve Oylum Yılmaz.

Çocuk edebiyatı alanında ise katılım daha yoğundu. 97 dosyanın katıldığı kategoride dereceye girecek eserleri, Ayfer Gürdal Ünal, Can Göknil, Deniz Üçbaşaran, M. Banu Aksoy ve Sedat Sever’den oluşan kurul belirledi.

Seçici kurulların kararı sonucunda dereceye giren isimlere İzmirli heykeltıraş Ozan Ünal’ın ödül heykelleri ile birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye ise 5.000 TL para ödülü verildi.

Tüm elemeleri geçerek yetişkin edebiyatı alanında roman türündeki eserleri ile ödül almaya hak kazanan isimler ve eserleri:

  • Birinci: Bay Erdal’ın Tehlikeli Alakaları – Cem Aydoğan
  • İkinci: Miras – Canan Özdek
  • Üçüncü: Tanrı Küçük Tahta Parçalarını Sevmezdi – Pınar Seyhun

 Çocuk edebiyatı alanında resimli kitapları ile dereceye girenler ve eserleri:

  • Birinci: Düş Kurdu – Serap Deliorman / Mehtap Temiz
  • İkinci: Evden Çıktığımda – Burcu Yılmaz
  • Üçüncü: Gece Parlayan – Ahmet Uzun / Tuba Kumaş
READ  Koronavirüste Şimdiye Kadar Bildiklerinizi Unutun!

TUDEM edebiyat ödüllerinin düzenlenecek 18. Yarışmasına katılmak isteyenler yarışma bilgilerine aşağıdaki afişten, başvuru şartnamesine ise buradan ulaşabilirler.

Enes Akil Akbalık
Enes Akil Akbalık
Fikir işçisi olma arzusunda bir mühendis.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles