21.3 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 17, 2024

Atiye:Türk Yapımı Bir Netflıx Dizisi


Netflıx’in ikinci Türk yapımı dizisi olan Atiye 8 bölümden oluşan ilk sezonuyla seyirci ile buluştu. Baş rollerinde Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün yer aldığı Atiye alışılmışın dışında bir senaryo ve hikayeye sahip.
Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı romanından uyarlanan Atiye dizisi Göbeklitepe merkezli mistik olayları konu almaktadır. Ressam olan Atiye çocukluğundan beri aynı deseni çizmektedir. Atiye için sıradan olan bu desen, Göbeklitepe kazılarında bulunup haberlere çıktıktan sonra anlam kazanmaya başlar. Sembolün peşine düşen Atiye var olan düzenini bir kenara bırakarak Göbeklitepe araştırmalarında görevli olan Erhan ile birlikte ortak geçmişlerine doğru bir serüvene çıkar.
Atiye kimsenin duymadığı ve görmediği şeyleri algılamaya başladıktan sonra şizofreni teşhisi ile psikiyatri tedavisi görmeye başlar. 6 yıldır birlikte olduğu Ozan ile evlenme kararı alan Atiye düğün gecesi ölmüş olduğunu sandığı anneannesini bulan Emrah ile birlikte onlar için yazılmış olan geçmişi bulmak üzere Nemrut Dağına gider.
Atiye’nin annesi ondan çok büyük bir gerçeği yıllarca saklamıştır. Ailenin kadınlarının vücudunda doğuştan gelme bir yıldız deseni bulunmaktadır. Bu onların seçilmiş olduklarını göstermektedir.
Dizinin sonu biraz basit olmuş olsa da yeni sezon için bir bilinmezlik ve merak yaratıyor.
Felsefe, tarih ve bilim kurgunun iç içe geçtiği Atiye dizisi bir solukta izlenebilecek bir Netflıx dizisi.

READ  Dizi Tadında Bir Belgesel: Wild Wild Country
Aykut Özavinç
Aykut Özavinç
1997 yılında doğdum. Üniversite öğrencisiyim.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles