26.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

Politik Tarih Belgeseli: The Last Czars

II.Nikolay, 1 Kasım 1894 yılında babasının (Aleksandır) ölümü üzerine tahta çıkmıştır. II.Nikolay tahta çıktığında henüz 26 yaşındaydı. Gücünü tanrıdan aldığına inanan Nikolay mutlak monarşinin sürekliliğini savunmuştur.
2019 yılında yayınlanan The Last Czars adlı belgesel adeta bir dizi tadında. Çarlık Rusya’nın son demlerini konu alan belgesel 6 bölümden oluşmaktadır. İlk 3 bölüm Nikolay, Rasputin ve Çariçe Aleksandrova etrafında gelişen saray entrikaları ele alınmıştır. Geriye kalan 3 bölümde ise Bolşevik devrimi işlenmiştir.
1894 yılında tahta çıkan Nikolay oldukça tecrübesizdir. Rus halkından izole bir hayat süren Nikolay giderek halkından kopmaya başlar.Bu kopuşun belkide en belirgen hale geldiği olay 1905 yılında yaşanır.Halkın giderek fakirleşmesi ve taleplerinin karşılanmaması nedeniyle, Rusya’da büyük bir protesto gerçekleştirilmiştir. Ancak yapılan protestolar sırasında II. Nikolay’ın emriyle göstericilerin üzerine ateş açılması üzerine protestolar oldukça kanlı bir biçimde bastırılmıştır. Kanlı pazar olarak anılan bu tarih Nikola’ya da “Kanlı” lakabının takılmasına sebep olur. Çarın uygulamış olduğu yanlış dış politika hamleleri Rusyayı zor duruma sokmuştur. II.Nikolay etrafındakilerinin etkisi altında çok kalmaktadır özellikle de karısı Aleksandrova ve papaz Rasputin’in etkisinde kalan Çar özgürce kararlar alamaz.

II.Nikolay, 1894 yılında Alman asıllı Aleksandra Fyodorovna ile evlenmiştir. 4 kız çocukları olan çiftin 5.çocukları erkek olmuştur. Tahtın varisi olan Aleksey Nikolayeviç  hemofili hastası olarak dünyaya gelmiştir.
Belgesel de mistik papaz Rasputinden de sıkça söz edilir. Çar ailesi Rasputin’i adeta bir kurtarıcı olarak görmektedir. Oğulları Aleksey’in acılarını dindiren Rasputin saray da giderek değer kazanmaya başlar. Rasputin ilk 3 bölüm de kendisine yer bulur.
Devlet yönetiminde başarılı olamayan Nikolay özellikle Birinci Dünya Savaşında izlediği yanlış ittifaklar sonucu ve Rusya’nın cephede verdiği ağır kayıplarla birlite 1917 devriminde tahtını kaybetmiştir. 196 yıl hüküm süren çarlık yerini Sosyalist bir yönetime bırakmıştır Lenin önderliğinde yönetime el koyan halk birlikleri Çar II. Nikolay ve ailesini esir almıştır.
Rusya’nın politik yapısını ve değişimini gözler önüne seren yapıt akıcılığıyla izlenilmesi gayet kolay.
Politik tarih sevenlerin izlemesi gereken yapıtta baş rolleri Robert Jack ve Sussanma Herbert paylaşmaktadır.

READ  Kahvenin Sağlığa Etkileri Nelerdir?
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Aykut Özavinç
Aykut Özavinç
1997 yılında doğdum. Üniversite öğrencisiyim.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles