21.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Ara Güler Yeniden “Merhaba İzmir” Diyor

Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük fotoğraf sanatçılarından Ara Güler’in çektiği fotoğraf ve portrelerden oluşan sergi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde, Temmuz’un başında yeniden sevenleriyle buluştu.

Kültür, sanat etkinlikleri ve sergileri ile İzmirli sanatseverlerin uğrak yeri olan Arkas Sanat Merkezi ziyaretçisi çok olacak bir sergiyi daha İzmir’e getirdi.

Yakın zamanda, Picasso sergisi ile ziyaretçi akınına uğrayan Arkas Sanat Merkezi 2018’de kaybettiğimiz usta fotoğrafçı Ara Güler’in çektiği fotoğraflar ve portrelerden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Aslında bu sergi 22 Şubat’ta fotoğraf severler ile buluştu ancak pandemi önlemleri kapsamında kısa süre sonra kapanmak zorunda kaldı. Normalleşme sürecine girdiğimiz bu günlerde koronavirüs ile mücadele için gerekli önlemler alınan Arkas Sanat Merkezi, Temmuz başında, Ara Güler ile tekrar “Merhaba İzmir” dedi.

Sergide Ara Güler’in daha önce görülmemiş İzmir fotoğrafları, ikonik İstanbul fotoğrafları ve dünyaca ünlü isimlerin portreleri bulunuyor. Sanatseverler bu sergide 700’den fazla eseri görme fırsatı yakalayacaklar. 700 parça fotoğrafın içinde yer alan portrelerde ilgi çekici birçok isim bulunmakta. Türkiye’den Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türk Edebiyatı’nın önemli isimleri yer alırken, dünyanın farklı ülkelerinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi alanında çok ünlü isimler yer almaktadır.

Arkas Sanat Merkezi, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ve Ara Güler Müzesi iş birliğinde düzenlenen sergi karantina sürecinde evlerinde uzun vakit geçiren sanatseverlerin bir nebze keyifli vakit geçirmeleri için 3 boyutlu olarak sanal âleme aktarıldı ve burada ziyaretçileri ile buluştu. Yeniden canlı ziyaretçilerini karşılamaya başlayan sergiye gelmeden önce ziyaretçilerin rezarvasyon yaptırması gerekmektedir. Arkas Sanat Merkezi, misafirlerinin sağlığını riske atmamak adına ziyaret kontenjanını belirli sayılarla sınırlamak durumunda kaldı. Sergiyi görmek isteyenlerin (0232) 464 66 00 numaralı telefondan rezervasyon yaptırıp sanat merkezine öyle gitmeleri gerekiyor. Ayrıca Sanat Merkezi, binaya eldivensiz ve maskesiz girelemeyeceğini önemle vurguluyor.

READ  Sanat Dünyasında Léon Bakst İmzası

Bu önlemler kapsamında sergiyi ziyaret etmek isteyenler Salı – Pazar günleri arasında 11:00 – 17:00 saatlerinde ücretsiz bir şekilde Ara Güler’in fotoğrafları ile buluşabilirler.

Kültür, sanat etkinliklerine hız kesmeden devam eden Arkas Sanat Merkezi’ne tüm sanatseverler adına teşekkür ederiz.

Enes Akil Akbalık
Enes Akil Akbalık
Fikir işçisi olma arzusunda bir mühendis.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles