16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Zenne Geleneği Yaşatılmaya Çalışılıyor, Zenne Ne demek?

Son zamanlar da tekrardan hayat bulması için çabalanan Zenne ne demek, Zenne nedir, Zenne anlamı, Zenne geleneği nedir gibi soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda yer alıyor!

Zenne Ne Demek?

Zenne, kadın kıyafetleri giyen ve kadının yerini alan erkek dansçılara deniyor. Günümüzde çoğunlukla oryantal müzik kategorisinde erkek dansçılar için kullanılan bir kavram. Osmanlı tarihinde kadınların oynamasının yasaklandığı bir dönemde ortaya çıkan zenne kültürü yüzyıllardır yaşatılmaya çalışılıyor.

Türk geleneğinde kadınların düğünlerde erkeklerin önünde oynaması hoş görülmezdi. Bu sebeple erkekler arasından kadın kıyafeti giyen ve kıvırarak oynayan erkeklere Zenne denirdi. Günümüzde ise tüm zorluklara rağmen zenne kültürü sürdürülüyor. 15 yıldır profesyonel olarak dans eden Ekin Kut, zenne kültürünü ve bu mesleği yapmanın zorluklarını dile getiriyor. 

Zenne Ne Demek? Zenne Geleneği nedir, ne anlama gelir?
Zenne Geleneği

 

Zenne kültürünün kökeninin Kıbrıs’tan geldiğini söyleyen Ekin Kut, “Zenne çok güzel bir kelime aslında. Kadın kıyafetleri giyip dans eden erkek anlamına geliyor. Kökeni ise Kıbrıs’tan geliyor” dedi.

“Küçükken ritmik müziklere oynardım”

Zenne Geleneği Nedir?

Zenne Geleneği, Osmanlı İmparatorluğu’nda 17. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar var olan bir eğlence geleneğidir. Bu geleneğe göre, kadınlar erkekler için dans ederlerdi ve bu danslar genellikle eşcinsel içerikliydi.

Zenne dansçıları, genellikle gece kulüplerinde veya saraylarda çalışırlardı ve müşterilerin göz zevkini tatmin etmek için çeşitli kostümler giyerlerdi. Ancak, zamanla Zenne Geleneği popüleritesini kaybetti ve sonunda yasaklandı.

Bugün, Zenne Geleneği hakkında çok az şey biliniyor ve bazıları bu geleneğin LGBT+ kültürü için önemli bir rol oynadığını düşünüyor.

READ  KASDER, SMA Farkındalık Ayı Kapsamında Kapanış Videosunu Yayınladı!

Zenne Kelimesinin Anlamı Nedir?

Bugün, Zenne kelimesi genellikle Türkçede “güzel kız” anlamında kullanılır. Ancak, Zenne kelimesi aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nda var olan kadın dansçıları ifade etmek için kullanılan özel bir terimdir.

Zenne Geleneği İle İlgili Röpörtaj

Zenne Ne Demek? Zenne Geleneği nedir, ne anlama gelir?
Zenne Geleneği ve Giyim Tarzı

Ekin Kut, “Zenneliğe karşı olan tutkunuz nasıl başladı?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:

“Küçükken ritmik müziklerde oynardım. İçimde vardı evet. Aslında drag queenlik yapıyordum ben. 2 yıl boyunca devam ettim. Sonrasında yabancı bir zenneyle karşılaştım ve artık benim dans etmem gerekiyor diyerek zenneliğe başladım. 6 ay boyunca vücudumu açmak için çeşitli eğitimlerde aldım.”

Zenneliğe adım attığından itibaren çok fazla olumsuz tepkilerle karşılaşmadığını dile getiren Kut, “Yani bir erkek dansçı olarak insanlardan hiçbir zaman kötü bir tepki almadım. Çünkü sanatımı icra ettiğimi düşünüyorum. Elbette almışta olabilirim ama bunu hiçbir şekilde umursamadım. Sonuçta insanlar için yaşamıyorum. Her tepkiyi kafamda soru işareti şeklinde bırakacak olsaydım, bugünlere gelemezdim diye düşünüyorum” dedi.

“77 kişiye dans dersi verdim”

Zenne Ne Demek? Zenne Geleneği nedir, ne anlama gelir?
Zenne Kültürü

15 yıldır profesyonel dansçılık yapan Kut, birçok kişiye dans eğitimi verdiğini söyledi. Kut, “Dans sürecim boyunca 77 kişiye dans dersi verdim. Yapanlarda oldu. Yapamayıp pes edende çok oldu. Tabi zayıflamak isteyenlerde geliyordu ama asıl bu işi yapmak, zenne olmak isteyen kişilere ağırlık verdim” dedi.

Kut, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Her sahneye çıktığımda çok ayrı heyecanlar yaşıyorum. O heyecan zaten yavaş yavaş sahneye adapte olduktan sonra geçiyor ama sahne benim en güzel alanım. Mesleğimi seviyorum.”

“Zenne Geleneği Yaşatılmaya Çalışılıyor, Zenne Ne Demek?” benzeri 24Okur yazılarına göz atabilirsiniz;

  • Instagram sayfamıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazarımızın Son 3 Yazısı: 
– Lösemiyi yenen Elif Ayça Donörüne mektup yazdı
– Onlarla yaşama tutundu
Tescilli Kebaba Uzak Doğu Yorumu

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles