30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 17, 2024

World Emoji Day/Dünya Emoji Günü

“Emojinin de günü mü olurmuş?” demeyin sakın. Oluyormuş meğer. 7’den 70’e neredeyse hepimiz emojilersiz yapamıyoruz. İllaki yazdığımız bir cümlenin veya kelimenin sonuna bir emoji ekleme ihtiyacı duyuyoruz. Ee bunun gününü yapmışlar çok mu? Peki neden 17 Temmuzu “Dünya Emoji Günü” ilan etmişler? Neden başka bir gün değil? Dilerseniz önce “Dünya Emoji Günü”nün tarihçesine biraz değinelim.

Japon arayüz tasarımcısı olan Shigetaka Kurita, NTT DoCoMo şirketi için bundan 21 yıl önce, yani 1999 yılında tasarlamış olduğu 12×12 piksel boyutundaki görsellerle emojilerin bir nevi temelini atmış diyebiliriz. Dijital platformdaki emojilerin mimarı Shigetaka Kurita olarak bilinse de bugün kullanmış olduğumuz “gülen yüz”ün geçmişi aslında 1960’lara dayanıyor. Bir Amerikan şirketi, çalışanlarının motivasyonunu yükseltmek amacıyla bir gün ressam olan Harvey Ball’un kapısını çalıyor. Ball, 45 dolar karşılığında bu görseli yani “gülen yüz”ü tasarlıyor. Çok kısa bir sürede tasarlamış olduğu bu görsel tüm dünya geneline yayılıyor ve hala daha bu görseli sıklıkla kullanıyoruz.

Euronews’in bizlere aktarmış olduğu bilgiye göre “Dünya Emoji Günü” 2014 yılından beri her yıl 17 Temmuz tarihinde kutlanıyor. Peki neden 17 Temmuz? İphone ve android telefonların emoji kısmında bulunan “takvim” emojisine baktığımızda bu sorunun cevabını alıyoruz. Çünkü takvim 17 Temmuz tarihini gösteriyor.

Ee biz de eksik kalır mıyız bu ilginç ve eğlenceli günden? Asla. 24Okur ailesi olarak en sevdiğimiz emojileri sizlerle buluşturmak istedik. Bakalım bu güzel aile en çok hangi emojileri seviyor?

Sizler de en sevdiğiniz emojileri yoruma bırakabilirsiniz. Bakalım en çok hangi emoji seviliyor. 😉

READ  Netflix’in Yeni Filmi 'Cuties'e 'Pedofili' Tepkisi
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles